05 Charakteryzowanie materiałów wyściółkowych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”




MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ



Jolanta Górska











Charakteryzowanie materiałów wyściółkowych
743[03].Z1.02










Poradnik dla nauczyciela











Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr inż. Urszula Nowaczyk
mgr Ryszard Ewert



Opracowanie redakcyjne:
inż. Jolanta Górska



Konsultacja:
mgr inż. Zdzisław Feldo









Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 743[03].Z1.02
„Charakteryzowanie materiałów wyściółkowych”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu tapicer.




























Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI


1.

Wprowadzenie

3

2.

Wymagania wstępne

5

3.

Cele kształcenia

6

4.

Przykładowe scenariusze zajęć

7

5.

Ćwiczenia

11

5.1. Materiały wyściółkowe.

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Półfabrykaty wyściółkowe

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

6.

Ewaluacja osiągnięć ucznia

15

7.

Literatura

29

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1.

WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu

zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie tapicer 743[03].

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne,

wykaz umiejętności, jakie uczeń opanuje podczas zajęć,

przykładowe scenariusze zajęć,

propozycje ćwiczeń, które mają na celu wykształcenie u uczniów umiejętności
praktycznych,

wykaz literatury, z jakiej uczniowie mogą korzystać podczas nauki.

Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze

szczególnym uwzględnieniem:

pokazu z objaśnieniem,

tekstu przewodniego,

metody projektów,

ć

wiczeń praktycznych.

Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od

samodzielnej pracy uczniów do pracy zespołowej.

W celu przeprowadzenia sprawdzianu wiadomości i umiejętności ucznia, nauczyciel

może posłużyć się zamieszczonym w rozdziale 6 zestawem zadań testowych, zawierającym
różnego rodzaju zadania.

W tym rozdziale podano również:

plan testu w formie tabelarycznej,

punktacje zadań,

propozycję norm wymagań,

instrukcję dla nauczyciela,

instrukcję dla ucznia,

kartę odpowiedzi,

zestaw zadań testowych.

Jednostka modułowa „Charakteryzowanie materiałów wyściółkowych” jest częścią

modułu „Surowce i materiały tapicerskie” zawierającego podstawy zawodu tapicer. Schemat
modułu i wykaz jednostek modułowych zilustrowano na stronie 4.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4










































Schemat układu jednostek modułowych

743[03].Z1.01

Określanie właściwości

surowców i materiałów

włókienniczych

743[03].Z1

Surowce i materiały tapicerskie

743[03].Z1.02

Charakteryzowanie

materiałów wyściółkowych

743[03].Z1.04

Zastosowanie

wyrobów metalowych

w tapicerstwie


743[03].Z1.03

Zastosowanie drewna
i tworzyw drzewnych

w tapicerstwie

743[03].Z1.05

Określanie

właściwości skór,

tworzyw sztucznych

i skóropodobnych

stosowanych w

tapicerstwie

743[03].Z1.06

Charakteryzowanie

materiałów

pomocniczych

i wykończeniowych

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

2. WYMAGANIA WSTĘPNE


Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

przestrzegać przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska,

stosować terminologię dotyczącą surowców, materiałów i procesów technologicznych,

posługiwać się dokumentacją techniczną i technologiczną wyrobów, podzespołów
i elementów,

posługiwać się przyrządami pomiarowymi,

charakteryzować surowce włókiennicze pochodzenia roślinnego i zwierzęcego,

rozróżniać chemiczne surowce włókiennicze,

określać metody otrzymywania włókien z surowców naturalnych i chemicznych,

określać wskaźniki jakości surowców włókienniczych,

korzystać z różnych źródeł informacji oraz z doradztwa specjalistycznego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:

zastosować przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony przeciwpożarowej oraz
ochrony środowiska,

scharakteryzować

materiały

wyściółkowe

włókniste

pochodzenia

roślinnego

i zwierzęcego,

rozróżnić materiały wyściółkowe włókniste pochodzenia roślinnego i zwierzęcego,

scharakteryzować materiały wyściółkowe sztuczne,

określić techniczne i użytkowe właściwości materiałów i półfabrykatów wyściółkowych,

określić zakres stosowania materiałów i półfabrykatów wyściółkowych,

określić wymagania techniczne i technologiczne dla materiałów i półfabrykatów,

ocenić jakość materiałów i półfabrykatów wyściółkowych,

zmagazynować materiały i półfabrykaty wyściółkowe.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1


Osoba prowadząca

……………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Tapicer 743[03]

Moduł:

Surowce i materiały tapicerskie 743[03] Z1

Jednostka modułowa:

Charakteryzowanie materiałów wyściółkowych 743[03]
Z1.02

Temat: Rozpoznawanie materiałów wyściółkowych pochodzenia zwierzęcego.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania materiałów wyściółkowych

pochodzenia zwierzęcego.

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

rozpoznać włosie końskie,

rozpoznać sierść zwierzęcą,

rozpoznać szczecinę świńską i dziczą,

rozpoznać puch i pierze,

określić właściwości materiałów wyściółkowych pochodzenia zwierzęcego.

Metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

grupowa.


Uczestnicy:
uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej.

Czas: 4 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

próbki materiałów wyściółkowych pochodzenia zwierzęcego,

rysunki i fotografie zwierząt dostarczających materiały wyściółkowe.


Przebieg zajęć:
1.

Sprawy organizacyjne.

2.

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.

3.

Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.

4.

Realizacja tematu:

Podział uczniów na grupy ćwiczeniowe po 2 osoby.

Zapoznanie uczniów z rodzajami materiałów wyściółkowych pochodzenia
zwierzęcego.

Przydział grup do przygotowanych próbek materiałów wyściółkowych.

Uczniowie dokonują oględzin próbek materiałów wyściółkowych.

Nauczyciel zwraca uwagę, aby każdy uczeń uczestniczył w oglądaniu próbek.

Rozpoznanie rodzaju próbek.

Zapisanie w tabeli wyników rozpoznania.

5.

Grupa przedstawia otrzymane wyniki rozpoznania.

6.

Klasa określa właściwości materiałów wyściółkowych pochodzenia zwierzęcego.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

7.

Nauczyciel analizuje prace uczniów i stwierdza czy wykonali ją poprawnie.

8.

Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy poszczególnych grup uczniów.

Praca domowa

Odszukaj w Internecie informacje o materiałach wyściółkowych pochodzenia

zwierzęcego stanowiącą ofertę handlową. Na podstawie zebranych wiadomości sporządź
notatkę w zeszycie.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2


Osoba prowadząca

…………………………………………….

Modułowy program nauczania:

Tapicer 743[03]

Moduł:

Surowce i materiały tapicerskie 743[03] Z1

Jednostka modułowa:

Charakteryzowanie materiałów wyściółkowych 743[03]
Z1.02

Temat: Określanie właściwości mat tapicerskich.

Cel ogólny: rozpoznawanie i charakteryzowanie mat tapicerskich

Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:

rozpoznać matę tapicerską,

rozpoznać surowce do produkcji danego rodzaju maty,

na podstawie właściwości surowców określić właściwości maty.

Metody nauczania–uczenia się:

ć

wiczenia praktyczne z instruktażem.

Formy organizacyjne pracy uczniów:

grupowa.


Uczestnicy: uczniowie zasadniczej szkoły zawodowej.

Strategia: uczenie się przez doświadczenie.

Czas: 4 godziny dydaktyczne.

Środki dydaktyczne:

próbki mat tapicerskich po 3 szt. dla każdej grupy,

surowce do produkcji mat,

stół,

materiały do pisania.

Przebieg zajęć:

Wprowadzenie:
1.

Sprawy organizacyjne.

2.

Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć.

3.

Przypomnienie przez nauczyciela rodzajów mat tapicerskich.


Realizacja tematu:
1.

Podział uczniów na grupy ćwiczeniowe po 2 osoby.

2.

Pobranie próbek mat tapicerskich.

3.

Analiza pobranych próbek mat.

4.

Dobranie próbek surowców użytych do produkcji każdej maty.

5.

Określenie właściwości mat.

6.

Nauczyciel zwraca uwagę, aby każdy uczeń brał udział w określaniu właściwości mat.

7.

Grupa przedstawia wyniki pracy.

8.

Nauczyciel z uczniami ocenia wykonaną pracę i stwierdza czy wykonana została
poprawnie.

9.

Klasa wspólnie z nauczycielem dokonuje oceny pracy poszczególnych grup uczniów.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

Praca domowa

Odszukaj w Internecie informacje o matach tapicerskich stanowiące ofertę handlową. Na

podstawie zebranych wiadomości sporządź notatkę w zeszycie.

Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Materiały wyściółkowe


5.1.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie1

Rozpoznaj materiały wyściółkowe pochodzenia roślinnego.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania,

2)

pobrać próbki materiałów wyściółkowych pochodzenia roślinnego,

3)

obejrzeć pobrane próbki,

4)

zapisać nazwy rozpoznanych materiałów w zeszycie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

próbki materiałów wyściółkowych pochodzenia roślinnego,

zeszyt,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Dokonaj uszeregowania próbek materiałów wyściółkowych ze względu na sprężystość.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania,

2)

pobrać próbki materiałów wyściółkowych pochodzenia zwierzęcego,

3)

zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,

4)

dokonać badania sprężystości próbek materiałów wyściółkowych,

5)

zapisać wyniki oznaczeń w zeszycie,

6)

obliczyć sprężystość poszczególnych próbek,

7)

porównać otrzymane wyniki badań z literaturą,

8)

zapisać wnioski w zeszycie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

próbki materiałów wyściółkowych pochodzenia zwierzęcego,

waga techniczna,

szklane naczynie w kształcie walca z podziałką np. cylinder miarowy,

obciążnik o wadze 2 kg,

zegar lub stoper,

przybory do pisania,

zeszyt,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Rozpoznaj sztuczne materiały wyściółkowe.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania,

2)

pobrać próbki materiałów wyściółkowych pochodzenia sztucznego,

3)

obejrzeć dokładnie próbki,

4)

określić rodzaj materiału,

5)

zapisać wyniki oględzin w zeszycie w zeszycie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

próbki sztucznych materiałów wyściółkowych,

zeszyt,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2.

Półfabrykaty wyściółkowe


5.2.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Rozpoznaj rodzaj włókniny tapicerskiej.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania,

2)

pobrać próbki półfabrykatów wyściółkowych,

3)

obejrzeć dokładnie pobrane próbki,

4)

rozpoznać rodzaj półfabrykatu wyściółkowego,

5)

zapisać wyniki rozpoznania w zeszycie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

Ś

rodki dydaktyczne:

próbki półfabrykatów wyściółkowych,

zeszyt,

przybory do pisania,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Rozpoznać rodzaj półfabrykatów wyściółkowych porowatych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i techniki wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania,

2)

pobrać próbki półfabrykatów porowatych,

3)

obejrzeć dokładnie próbki,

4)

rozpoznać rodzaj półfabrykatu wyściółkowego,

5)

zapisać wyniki rozpoznania w zeszycie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

Ś

rodki dydaktyczne:

próbki półfabrykatów wyściółkowych porowatych,

przybory do pisania,

zeszyt,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Rozpoznaj rodzaj surowca włókienniczego zastosowanego do produkcji maty

tapicerskiej.


Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i technikę wykonania. Zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1)

zapoznać się z określonym fragmentem materiału nauczania,

2)

pobrać próbki mat tapicerskich,

3)

obejrzeć pobrane próbki,

4)

rozpoznać rodzaj surowca włókienniczego w macie tapicerskiej,

5)

zapisać wyniki rozpoznania w zeszycie.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

pokaz z objaśnieniem,

ć

wiczenia praktyczne.


Ś

rodki dydaktyczne:

próbki mat tapicerskich,

przybory do pisania,

zeszyt,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

Test dwustopniowy do jednostki modułowej: „Charakteryzowanie
materiałów wyściółkowych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 11, 12, 14, 15, 17, 19, 20, są z poziomu podstawowego,

zadania 5, 10, 13, 16, 18 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma

następujące oceny szkolne:

dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 8 punktów,

dostateczny – za uzyskanie co najmniej 11 punktów,

dobry – za uzyskanie 15 punktów, w tym co najmniej 2 punktów z poziomu
ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za uzyskanie 18 punktów, w tym co najmniej 4 punktów z poziomu
ponadpodstawowego,


Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. d, 3. a, 4. c, 5. d, 6. a, 7. c, 8. b, 9. a, 10. b, 11. a,
12. d, 13. c, 14. c, 15. d, 16. b, 17. a, 18. d, 19. c, 20. b.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozpoznać trawę zamorską

A

P

b

2

Scharakteryzować watę tapicerską

A

P

d

3

Scharakteryzować słomnicę

B

P

a

4

Rozpoznać fiber

B

P

c

5

Rozpoznać włókno kokosowe

C

PP

d

6

Określić

sposób

otrzymywania

wyczesek

bawełnianych

B

P

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

7

Określić surowiec do produkcji pakuł

B

P

c

8

Rozpoznać sierść zwierząt

A

P

b

9

Scharakteryzować hekko

B

P

a

10

Zanalizować

właściwości

materiałów

wyściółkowych

C

PP

b

11

Określić rodzaj włókna stosowanego do
otrzymywania maty tapicerskiej

B

P

a

12 Rozpoznać rodzaj maty tapicerskiej

B

P

d

13

Scharakteryzować sposób otrzymywania mat
tapicerskich wulkanizowanych

C

PP

c

14

Określić

właściwości

mat

z

włókien

kokosowych

B

P

c

15

Określić surowce do otrzymywania formatek
szczecinowo - lateksowych

B

P

d

16 Rozpoznać surowiec do produkcji maty

C

PP

b

17 Rozpoznać półfabrykat wyściółkowy

B

P

a

18 Rozpoznać rodzaj półfabrykatu wyściółkowego

C

PP

d

19 Określić surowce do produkcji filcu

C

P

c

20

Określić warunki magazynowania materiałów
wyściółkowych

B

P

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przeprowadź z uczniami próbę rozwiązywania testów z zadaniami wielokrotnego
wyboru.

5.

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi w karcie odpowiedzi.

6.

Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy.

7.

Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi oraz podaj czas
przeznaczony na rozwiązanie testu.

8.

Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania testu (rozładuj
niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9.

Kilka minut przed końcem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.

10.

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

11.

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.

12.

Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.

13.

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

14.

Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań dotyczących rozpoznawania i charakteryzowania materiałów
wyściółkowych. Wszystkie zadania są zadaniami wielokrotnego wyboru. Tylko jedna
odpowiedź jest prawidłowa.

5.

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi.

6.

W zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X. W przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie zakreślić
odpowiedź prawidłową.

7.

Odpowiedzi udzielaj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję
z wykonanego zadania.

8.

Trudności mogą przysporzyć Ci zadania: 5, 10, 13, 16, i 18 gdyż są one na poziomie
trudniejszym niż pozostałe.

9.

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego
rozwiązanie na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

10.

Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1.

Materiał wyściółkowy nazywany trawą zamorską jest pozyskiwany z
a)

roślinności z dna morza.

b)

liści palmy karłowatej.

c)

trawy alpejskiej.

d)

liści jukki.

2.

Wata tapicerska jest otrzymywana
a)

włókien zwierzęcych.

b)

słomy lnianej.

c)

odpadowych włókien sztucznych.

d)

rozwłóknionych starych szmat.

3.

Secalia zwana słomnicą jest otrzymywana ze słomy
a)

ż

ytniej.

b)

lnianej.

c)

owsianej.

d)

konopnej.


4.

Z włókien jukki i aloesu otrzymuje się materiał wyściółkowy nazywany
a)

sizalem.

b)

Kapokiem.

c)

fibrem.

d)

rogożyną.


5.

Surowiec do produkcji materiałów wyściółkowych pochodzenia owocowego to włókno
a)

jutowe.

b)

sizalowe.

c)

Lniane.

d)

kokosowe.

6.

Z odtłuszczonych szmat bawełnianych otrzymuje się materiał wyściółkowy o nazwie
a)

wyczeski.

b)

kotonina.

c)

runonina.

d)

szarpanka.

7.

Pakuły są produktem odpadowym z przerobu słomy
a)

lnianej i żytniej.

b)

konopnej i żytniej.

c)

lnianej i konopnej.

d)

ż

ytniej i owsianej.


8.

Rysunek przedstawia
a)

włosie końskie.

b)

sierść zwierząt.

c)

pierze.

d)

szczecinę.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

9.

Materiał wyściółkowy będący produktem odpadowym przy produkcji sztucznego
jedwabiu to
a)

hekko.

b)

crinex.

c)

marena.

d)

perlon.

10.

Najważniejszą cechą materiałów wyściółkowych jest
a)

odporność mechaniczna.

b)

sprężystość.

c)

niepalność.

d)

higroskopijność.

11.

Tradycyjne maty tapicerskie otrzymywane są z tkaniny workowej i
a)

trawy zamorskiej.

b)

sierści zwierząt.

c)

włókien bawełny.

d)

włókien kapoku.

12.

Rysunek przedstawia matę tapicerską wykonaną
a)

z trawy morskiej.

b)

ze słomnicy.

c)

z włókien sztucznych.

d)

z włókien kokosowych.


13.

Mata kokosowa wulkanizowana otrzymywana jest przez
a)

nasączenie mleczkiem lateksowym i igłowanie.

b)

igłowanie i poddanie obróbce w prasie wysoką temperaturą.

c)

nasączenie mleczkiem lateksowym i poddanie obróbce w prasie wysoką temperaturą.

d)

przeszywanie i.obróbkę w prasie.

14.

Maty z włókien kokosowych charakteryzują się
a)

niepalnością.

b)

odpornością na chemikalia.

c)

całkowitą neutralizacją po okresie użytkowania.

d)

długim czasem rozkładu po okresie użytkowania.


15.

Jako środek wiążący w formatkach szczecinowo-lateksowych stosowane jest
a)

klej roślinny.

b)

roztwór tworzywa sztucznego.

c)

stopione tworzywo.

d)

mleczko kauczukowe.


16.

Przedstawiona na rysunku mata wykonana jest z owaty i
a)

włókna kokosowego.

b)

włosia końskiego.

c)

trawy zamorskiej.

d)

hekko.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

17.

Na rysunku przedstawiono półfabrykaty wyściółkowe z
a)

gumy piankowej.

b)

pianki poliuretanowej.

c)

runoniny.

d)

kotoniny.




18.

Rysunek przedstawia
a)

włókniny.

b)

filce.

c)

formatki szczecinowo-lateksowe.

d)

maty tapicerskie.









19.

Filce produkuje się z włókien zwierzęcych, głównie wełnianych przez
a)

przeszywanie.

b)

igłowanie.

c)

spilśnianie.

d)

klejenie.

20.

Surowce włókiennicze pochodzenia zwierzęcego podczas magazynowania należy chronić
przed
a)

niską temperaturą.

b)

molami i insektami.

c)

gryzoniami.

d)

ś

wiatłem.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ………………………………………………………

Charakteryzowanie materiałów wyściółkowych


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

TEST 2

Test dwustopniowy do jednostki modułowej: „Charakteryzowanie
materiałów wyściółkowych”

Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:

zadania 1, 2, 3, 5, 6, 8, 9, 11, 13, 14, 15, 16, 18, 19, 20, są z poziomu podstawowego,

zadania 4, 7, 10, 12, 17 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt


Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma

następujące oceny szkolne:

dopuszczający – za uzyskanie co najmniej 8 punktów,

dostateczny – za uzyskanie co najmniej 11 punktów,

dobry – za uzyskanie 15 punktów, w tym co najmniej 2 punktów z poziomu
ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za uzyskanie 18 punktów, w tym co najmniej 4 punktów z poziomu
ponadpodstawowego.


Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. d, 5. b, 6. d, 7. a, 8. b, 9. c, 10. a, 11. c,
12. a, 13. d, 14. c, 15. b, 16. b, 17. b, 18. c, 19. a, 20. d.

Plan testu

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Rozpoznać trawę morską

A

P

a

2

Scharakteryzować watę tapicerską

A

P

b

3

Scharakteryzować fiber

B

P

c

4

Rozpoznać włókno kokosowe

C

PP

d

5

Określić surowiec do produkcji wyczesek
bawełnianych

C

P

b

6

Określić surowiec do produkcji pakuł

B

P

d

7

Rozpoznać włosie końskie

C

PP

a

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

8

Scharakteryzować crinex

A

P

b

9

Scharakteryzować marenę

B

P

c

10

Zanalizować

właściwości

materiałów

wyściółkowych

C

PP

a

11

Określić rodzaj włókna stosowanego do
otrzymywania maty tapicerskiej

B

P

c

12

Rozpoznać rodzaj maty tapicerskiej

C

PP

a

13

Scharakteryzować sposób otrzymywania mat
tapicerskich

C

P

d

14

Określić

właściwości

mat

z

włókien

kokosowych

B

P

c

15

Określić surowce do otrzymywania formatek
szczecinowo - lateksowych

B

P

b

16

Rozpoznać elementy tapicerskie z pianki
poliuretanowej

C

P

b

17

Rozpoznać filc tapicerski

C

PP

b

18

Scharakteryzować produkcję wojłoku

B

P

c

19

Określić zagrożenia podczas magazynowania
materiałów wyściółkowych

C

P

a

20

Określić warunki magazynowania materiałów
wyściółkowych

B

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1.

Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym
wyprzedzeniem.

2.

Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.

3.

Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.

4.

Przeprowadź z uczniami próbę rozwiązywania testów z zadaniami wielokrotnego
wyboru.

5.

Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi w karcie odpowiedzi.

6.

Zapewnij uczniom warunki do samodzielnej pracy.

7.

Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi oraz podaj czas
przeznaczony na rozwiązanie testu.

8.

Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania testu Rozładuj
niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości.

9.

Kilka minut przed końcem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.

10.

Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.

11.

Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.

12.

Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które
sprawiły uczniom największe trudności.

13.

Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.

14.

Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń
dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1.

Przeczytaj uważnie instrukcję.

2.

Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.

3.

Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.

4.

Test zawiera 20 zadań dotyczących rozpoznawania i charakteryzowania materiałów
wyściółkowych. Wszystkie zadania są zadaniami wielokrotnego wyboru. Tylko jedna
odpowiedź jest prawidłowa.

5.

Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź X. W przypadku
pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie
zakreślić odpowiedź prawidłową.

6.

Odpowiedzi udzielaj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję
z wykonanego zadania.

7.

Trudności mogą przysporzyć Ci zadania: 4, 7, 10, 12, 17 gdyż są one na poziomie
trudniejszym niż pozostałe.

8.

Kiedy udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż jego rozwiązanie
na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.

9.

Na rozwiązanie testu masz 45 minut.

Powodzenia!


Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH

1.

Materiał wyściółkowy nazywany trawą morską jest pozyskiwany z
a)

roślinności z dna morza.

b)

liści palmy karłowatej.

c)

trawy alpejskiej.

d)

liści jukki.

2.

Z rozwłóknionych starych szmat otrzymywany jest materiał wyściółkowy o nazwie
a)

owata.

b)

wata tapicerska.

c)

wyczeski bawełniane.

d)

kotonina.


3.

Fiber otrzymywany jest z włókien
a)

agawy i palmy karłowatej.

b)

lnu i konopi.

c)

jukki i aloesu.

d)

rogożyny.

4.

Przedstawiona na rysunku mata tapicerska wykonana jest z włókien
a)

jutowych.

b)

sizalowych.

c)

kapoku.

d)

kokosowych.





5.

Wyczeski otrzymuje się
a)

ze słomy lnianej i konopnej.

b)

z odtłuszczonych szmat bawełnianych.

c)

z odpadowego włókna syntetycznego.

d)

z rozwłóknionych starych szmat.

6.

Produktem odpadowym przerobu słomy lnianej i konopnej są
a)

kotonina.

b)

fiber.

c)

wyczeski.

d)

pakuły.

7.

Rysunek przedstawia
a)

włosie końskie.

b)

sierść zwierząt.

c)

pierze.

d)

szczecinę.



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

8.

Sztuczny materiał wyściółkowy z włókien celulozowych podobny do końskiego włosia to
a)

hekko.

b)

crinex.

c)

marena.

d)

perlon.

9.

Materiał wyściółkowy produkowany z odpadów skór zwierzęcych to
a)

fiber.

b)

sizal.

c)

marena.

d)

kotonina.

10.

Najważniejsze właściwości materiałów wyściółkowych to
a)

odporność mechaniczna i sprężystość.

b)

odporność mechaniczna i niepalność.

c)

niepalność i higroskopijność.

d)

higroskopijność i sprężystość.

11.

Maty tapicerskie otrzymywane są z
a)

waty tapicerskiej.

b)

sierści zwierząt.

c)

trawy zamorskiej.

d)

włókien kapoku.

12.

Rysunek przedstawia matę tapicerską wykonaną
a)

z trawy morskiej.

b)

ze słomnicy.

c)

z włókien sztucznych.

d)

z włókien kokosowych.






13.

Mata kokosowa otrzymywana jest przez nasączenie mleczkiem lateksowym i poddanie
obróbce w prasie wysoką temperaturą nosi nazwę maty kokosowej
a)

iłowanej.

b)

preparowanej.

c)

prasowanej.

d)

wulkanizowanej.

14.

Cechą charakterystyczną mat kokosowych jest
a)

niepalność.

b)

odpornością na chemikalia.

c)

całkowita neutralizacja po okresie użytkowania.

d)

długi czas rozkładu po okresie użytkowania.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

15.

Mleczko kauczukowe jest stosowane jako środek wiążący w
a)

matach tapicerskich z trawy zamorskiej.

b)

formatkach szczecinowo-lateksowych.

c)

piankach poliuretanowych.

d)

płytach ze spienionych tworzyw poliwinylowych.

16.

Na rysunku przedstawiono półfabrykaty wyściółkowe z

a)

gumy piankowej.

b)

pianki poliuretanowej.

c)

runoniny.

d)

kotoniny.





17.

Rysunek przedstawia
a)

włókninę.

b)

filc.

c)

formatkę szczecinowo-lateksową.

d)

matę tapicerską.






18.

Wojłoki produkuje się przez
a)

przeszywanie runa włókien sztucznych.

b)

igłowanie runa włókien zwierzęcych.

c)

igłowanie na tkaninie mieszaniny włókien.

d)

klejenie odpadowych włókien różnego rodzaju.


19.

Surowce wyściółkowe pochodzenia zwierzęcego podczas magazynowania należy
zabezpieczyć przed
a)

molami i insektami.

b)

niską temperaturą.

c)

ś

wiatłem słonecznym.

d)

gryzoniami.

20.

Wilgotność składowanych materiałów wyściółkowych musi wynosić
a)

70–80%.

b)

30–50%.

c)

12–20%.

d)

8–12%.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

KARTA ODPOWIEDZI


Imię i nazwisko ………………………………………………………

Charakteryzowanie materiałów wyściółkowych


Zakreśl poprawną odpowiedź.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

a

b

c

d

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18

a

b

c

d

19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

7. LITERATURA


1.

Bacia K., Witkowski B.: Technologia tapicerstwa. WSiP, Warszawa 1986

2.

Bacia K.: Materiałoznawstwo tapicerskie. WSiP, Warszawa 1988

3.

Dzięgielewski S.: Technologia. Meble tapicerowane. Produkcja przemysłowa. WSiP,
Warszawa 1996

4.

Dzięgielewski S.: Technologia. Meble tapicerowane. Produkcja rzemieślnicza i naprawy.
WSiP, Warszawa 1997

5.

Fulton N., Weston S.: Tapicerowanie. Wydawnictwo Arkady, Warszawa 2005

6.

Jurczyk J.: Materiałoznawstwo tapicerskie. WSiP, Warszawa 1990

7.

Jurczyk J.: Technologia tapicerstwa. Wydawnictwa Akcydensowe, Warszawa 1983

8.

Czasopisma specjalistyczne

9.

http://americanindian.ucr.edu/images/partnerships/hunuuvat.jpg

10.

http://i76.photobucket.com/albums/j30/mecebola/allegro/Bild2309.jpg

11.

http://img.alibaba.com/photo/12011695/Scutched_Flax.jpg

12.

http://m.onet.pl/_m/4f434a1b6a780f60a559b86868261147,14,1.jpg

13.

http://oczkowodne.net/flora/typha3.jpg

14.

http://olharfeliz.typepad.com/photos/uncategorized/aloes.jpg

15.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Grafika:Plantsisal.jpg

16.

http://plants.usda.gov/gallery/large/yufi_002_lhp.jpg

17.

http://promat.net.pl/images/produkty/szczec1.gif

18.

http://promat.net.pl/pl,oferr/list,41,1.html

19.

http://promat.net.pl/pl,oferr/list,41,1.html

20.

http://ru.all-biz.info/img/ru/catalog/small/17929.jpeg

21.

http://sklep.tkaniny.info.pl/product_thumb.php?img=images/iglowananapodkladzie47025
.pg&w=400&h=300

22.

http://topi.pl/materace/obrazki/trawa_morska/1.jpg

23.

http://topi.pl/materace/obrazki/trawa_morska/2.jpg

24.

http://topi.pl/materace/obrazki/trawa_morska/4.jpg

25.

http://wiranigroup.indonetwork.co.id/member/411674_kapokfibre.jpg

26.

http://www.altex.home.pl/arkusze.jpg

27.

http://www.altex.home.pl/filc.jpg

28.

http://www.altex.home.pl/granulat.jpg

29.

http://www.animex.krakow.pl/img/site/pierze_02.jpg

30.

http://www.animex.krakow.pl/img/site/puch_01.jpg

31.

http://www.bridoncordage.com/images/sisal03.jpg

32.

http://www.classactfabrics.com/newsletters/Alverna%20L,%20flax%20stems,%20line,%
20thread.jpg

33.

http://www.firmanet.pl/IBIWebgf.dll/getjpeg?fn=firma/ZWOLTEX/zdjecia/WSP_5.JPG
xy=400&bok=w

34.

http://www.jeuxdemaux.com/photos/images/Objets/laine-de-mouton.jpg

35.

http://www.kerko.com.pl/prod-pianka.htm

36.

http://www.lentechmash.kiev.ua/images/P9180789.JPG

37.

http://www.materace-naturalne.pl/pict/wklady/konskie_wlosie.jpg

38.

http://www.meble.pl/gfx/slownik/s64_welna_drzewna.jpg

39.

http://www.naszbaltyk.pl/fitob.php

40.

http://www.plantesdusud.com/IMG/jpg/a183640x480.jpg

41.

http://www.sicoma.se/img/kokos.jpg

42.

http://www.surtex.gdynia.pl/poll/img_upl/20060120132020_0000001-244.JPG

43.

http://www.surtex.gdynia.pl/poll/img_upl/20060123115704_0000001-245.JPG

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

44.

http://www.surtex.gdynia.pl/poll/img_upl/20060223112052_0000001-52.JPG

45.

http://www.szarpol.pl/clipart/2_1_2.jpg

46.

http://www.szarpol.pl/clipart/2_2_1.jpg

47.

http://www.tape.pl/uploads/all_big/uszcz_0128.jpg

48.

http://www.tapicerskie-abc.pl/photo20032007065154/1177348414.jpg

49.

http://www.tecomat.com.pl/wlok4.jpg

50.

http://www.topi.pl/l/index.php?maty_kokosowe

51.

http://www.topi.pl/l/index.php?pianka_latexowa

52.

http://www.topi.pl/l/index.php?runo_bawelniane

53.

http://www.vitabaltic.lt


Literatura metodyczna
1.

Dretkiewicz-Więch J.: ABC nauczyciela przedmiotów zawodowych. Operacyjne cele
kształcenia. Zeszyt 32. CODN, Warszawa 1994

2.

Goźlińska E., Szlosek F.: Podręczny słownik nauczyciela kształcenia zawodowego. ITeE,
Radom 1997

3.

Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia zawodowego. BKKK,FW, Warszawa 1996

4.

Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE, Radom 2000

5.

Szlosek F.: Wstęp do dydaktyki przedmiotów zawodowych. ITE – WSI, Radom 1995

