„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
MINISTERSTWO EDUKACJI
NARODOWEJ
Dariusz Kierepka
Wykonywanie masażu poszczególnych części ciała
322[12].Z1.02
Poradnik dla nauczyciela
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
1
Recenzenci:
mgr Wojciech Szuper
mgr Katarzyna Zarębska
Opracowanie redakcyjne:
mgr Dariusz Kierepka
Konsultacja:
mgr Ewa Kawczyńska-Kiełbasa
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 322[12].Z1.02
„Wykonywanie masażu poszczególnych części ciała”, zawartego w modułowym programie
nauczania dla zawodu technik masażysta.
Wydawca
Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2007
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
2
SPIS TREŚCI
1. Wprowadzenie
3
2. Wymagania wstępne
5
3. Cele kształcenia
6
4. Przykładowe scenariusze zajęć
7
5. Ćwiczenia
11
5.1. Pozycje ułożeniowe stosowane do masażu poszczególnych części
ciała
11
5.1.1. Ćwiczenia
11
5.2. Techniki i chwyty stosowane w masażu poszczególnych części ciała
13
5.2.1. Ćwiczenia
13
5.3. Masaż klasyczny poszczególnych części ciała
15
5.3.1. Ćwiczenia
15
6. Ewaluacja osiągnięć ucznia
17
7. Literatura
30
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
3
1. WPROWADZENIE
Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela, który będzie pomocny w prowadzeniu
zajęć dydaktycznych w szkole kształcącej w zawodzie technik masażysta.
W poradniku zamieszczono:
–
wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł korzystać z poradnika,
–
cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,
–
przykładowe scenariusze zajęć,
–
przykładowe ćwiczenia ze wskazówkami do realizacji, zalecanymi metodami nauczania–
uczenia się oraz środkami dydaktycznymi,
–
ewaluację osiągnięć ucznia, przykładowe narzędzia pomiaru dydaktycznego,
–
literaturę.
Wskazane jest, aby zajęcia dydaktyczne były prowadzone różnymi metodami ze
szczególnym uwzględnieniem aktywizujących metod nauczania.
Metody polecane do stosowania podczas kształcenia modułowego to:
−
pokaz,
−
ćwiczenie,
−
metoda projektu,
−
metoda przewodniego tekstu,
−
analiza przypadku,
−
dyskusja.
Formy organizacyjne pracy uczniów mogą być zróżnicowane, począwszy od samodzielnej
pracy uczniów do pracy zespołowej.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
4
Schemat układu jednostek modułowych
322[12].Z1
Masaż klasyczny
322[12].Z1
Masaż klasyczny
322[12].Z1.01
Wykonywanie sprężystego
odkształcania tkanek
322[12].Z1.02
Wykonywanie masażu
poszczególnych części ciała
322[12].Z1.03
Korzystanie z programów
komputerowych wspomagających
pracę masażysty
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
5
2. WYMAGANIA WSTĘPNE
Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
korzystać z różnych źródeł informacji,
−
posługiwać się atlasem anatomii,
−
posługiwać się podstawowymi pojęciami z zakresu anatomii,
–
charakteryzować niebezpieczeństwa wynikające z nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa
pracy przy urządzeniach elektrycznych,
−
charakteryzować budowę i funkcje narządów i układów organizmu człowieka,
−
wykonywać techniki sprężystego odkształcania tkanek,
−
współpracować w grupie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
6
3. CELE KSZTAŁCENIA
W wyniku realizacji programu jednostki modułowej uczeń powinien umieć:
−
dobrać pozycję pacjenta do masowanej części ciała,
−
określić pozycję masażysty przy wykonywaniu masażu danej okolicy ciała,
−
dobrać techniki masażu do poszczególnych okolic ciała,
−
dobrać chwyty poszczególnych technik w zależności od masowanej okolicy ciała,
−
wykonać masaż ręki i stawu nadgarstkowego,
−
wykonać masaż przedramienia,
−
wykonać masaż stawu łokciowego i ramienia,
−
wykonać masaż obręczy barkowej,
−
wykonać masaż karku,
−
wykonać masaż mięśni grzbietu i mięśni przykręgosłupowych,
−
wykonać masaż stopy, stawu skokowego i podudzia,
−
wykonać masaż stawu kolanowego i uda,
−
wykonać masaż obręczy biodrowej,
−
zapewnić pacjentowi bezpieczeństwo fizyczne i psychiczne podczas zabiegu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
7
4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ
Scenariusz zajęć 1
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania:
Technik masażysta 322[12]
Moduł:
Masaż klasyczny 322[12].Z1
Jednostka modułowa:
Wykonywanie
masażu poszczególnych części ciała
322[12].Z1.02
Temat: Techniki masażu klasycznego.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności zastosowania technik masażu klasycznego.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
dostosować stanowisko pracy do wykonania zabiegu masażu klasycznego,
−
określić techniki potrzebne do wykonania masażu klasycznego,
−
ułożyć pacjenta w prawidłowej pozycji ułożeniowej, zapewniającej pełne rozluźnienie
i zrelaksowanie,
−
pouczyć pacjenta na temat wykonywanego zabiegu,
−
zastosować płynnie i w prawidłowy sposób chwyty z poszczególnych technik masażu,
−
wykonać w odpowiednim tempie oraz z odpowiednią siłą techniki klasyczne,
−
zastosować techniki w odpowiedniej kolejności zgodnie z wskazaniami,
−
określić wskazania i przeciwwskazania do stosowania poszczególnych technik.
W czasie zajęć będą kształtowane następujące umiejętności ponadzawodowe:
−
organizowanie i planowanie zajęć,
−
praca w zespole,
−
ocena pracy zespołu.
Metody nauczania-uczenia się:
−
metoda przewodniego tekstu,
−
pokaz.
Środki dydaktyczne:
−
instrukcja pracy metodą tekstu przewodniego,
−
stanowiska do wykonania masażu klasycznego,
−
pytania prowadzące.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w grupach 2 osobowych.
Czas:
6 godzin dydaktycznych.
Przebieg zajęć:
Faza wstępna
1. Określenie tematu zajęć.
2. Wyjaśnienie uczniom tematu, szczegółowych celów kształcenia.
3. Wyjaśnienie uczniom zasad pracy metodą tekstu przewodniego.
4. Podział uczniów na grupy pary.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
8
Faza właściwa
Praca metodą tekstu przewodniego.
Faza I.
Informacje
Pytania prowadzące:
1. Jakie techniki stosujemy w masażu klasycznym?
2. W jakim ułożeniu ma być pacjent w trakcie zabiegu?
3. Jakie zadanie mają poszczególne techniki masażu klasycznego?
4. Jaka jest kolejność wykonywania poszczególnych technik masażu?
5. Jakie są zasady stosowania masażu klasycznego?
6. Od czego zależy siła wykonywanych technik masażu klasycznego?
7. Jakie są przeciwwskazania do wykonywania poszczególnych technik?
8. Jaka jest liczba powtórzeń chwytu lub przez jaki czas wykonujemy dany chwyt?
Faza II.
Planowanie
Uczniowie określają:
1. W jaki sposób przygotować stanowisko do wykonania masażu klasycznego?
2. Jak należy ułożyć pacjenta by wykonać masaż danej części ciała?
3. Jakie pytania należy zadać pacjentowi w ramach wywiadu przed przystąpieniem do
wykonywania masażu klasycznego?
Faza III.
Ustalenia
1. Uczniowie pracują w zespole.
2. Uczniowie wykonując poszczególne chwyty z technik masażu klasycznego na sobie mogą
odbierać bodźce jakim podlega pacjent.
3. Uczniowie dopasowują stanowiska pracy, czyli stoły do masażu do własnych potrzeb
(wysokość stołu do masażu).
4. Uczniowie określają wpływ technik na tkanki.
5. Uczniowie nabywają umiejętność rozplanowania zabiegu w odpowiednim czasie.
6. Uczniowie konsultują z nauczycielem poprawność ustaleń.
Faza IV
Wykonanie
1. Uczniowie po odpowiednim przygotowaniu metodycznym rozpoczynają pracę w parach.
2. Uczniowie wykonują poszczególne chwyty zgodnie ze schematem.
3. Uczniowie zwracają uwagę na różnice w wykonaniu poszczególnych chwytów.
Faza V.
Sprawdzanie umiejętności
1. Uczniowie sprawdzają w grupach poprawność wykonywanych technik i chwytów.
2. Nauczyciel sprawdza poprawność zadania.
3. Po zakończonym zabiegu uczniowie otrzymują informacje od nauczyciela o poprawności
lub też o popełnianych błędach w trakcie wykonywania i otrzymują ewentualną korektę.
4. Uczniowie sprawdzają poprawność wykonywanego chwytu obserwując jak nauczyciel
wykonuje chwyty masażu klasycznego.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
9
Faza VI.
Analiza końcowa
Uczniowie wraz z nauczycielem wskazują, które części wykonywania zabiegu sprawiły im
trudności. Nauczyciel powinien podsumować całe zajęcia, wskazać, jakie umiejętności były
ćwiczone, jakie wystąpiły nieprawidłowości i jak ich unikać na przyszłość
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
10
Scenariusz zajęć 2
Osoba prowadząca
…………………………………….………….
Modułowy program nauczania: Technik masażysta 322[12]
Moduł:
Masaż klasyczny 322[12].Z1
Jednostka modułowa:
Wykonywanie masażu poszczególnych części ciała.
322[12].Z1.02
Temat: Przygotowanie pacjenta/klienta do wykonania zabiegu.
Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności prawidłowego ułożenia pacjenta.
Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń powinien umieć:
−
dostosować stanowisko pracy do wykonania zabiegu masażu klasycznego,
−
przygotować niezbędne przybory i pomoce,
−
ułożyć pacjenta w prawidłowej pozycji ułożeniowej, zapewniającej pełne rozluźnienie
i zrelaksowanie,
−
zastosować odpowiednią do masażu danej części ciała pozycję złożeniową,
−
zastosować odpowiednią pozycję ułożeniową do masażu w jednostkach chorobowych,
−
pouczyć pacjenta na temat wykonywanego zabiegu,
−
określić wskazania i przeciwwskazania do stosowania poszczególnych technik.
Metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem.
Formy organizacyjne pracy uczniów:
−
praca w grupach 2 osobowych.
Czas: 3 godziny dydaktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
stanowiska do wykonania masażu klasycznego,
−
film dydaktyczny.
Przebieg zajęć:
1. Określenie tematu zajęć.
2. Prezentacja pomocy w postaci: wałków, półwałków, klinów, poduszek i innych kształtek
pomocnych w prawidłowym ułożeniu pacjenta.
3. Pokaz wykorzystania funkcji stołu do uzyskania pozycji złożeniowych.
4. Prezentacja filmu dydaktycznego.
5. Pokaz prawidłowych pozycji ułożeniowych.
6. Podział na grupy dwu osobowe.
7. Praca w grupach z korekcją błędów przez nauczyciela:
−
uczniowie układają pacjenta (koleżankę, kolegę) w prawidłowej pozycji.
Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach:
−
anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
11
5. ĆWICZENIA
5.1. Pozycje ułożeniowe stosowane do masażu poszczególnych
części ciała
5.1.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Ułóż prawidłowo pacjenta do masażu w leżeniu przodem.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) polecić pacjentowi (koledze, koleżance) położyć się na stole do masażu,
2) obejrzeć jakie grupy mięśniowe u pacjenta są napięte,
3) użyć przyborów w postaci wałków, półwałków, klinów, przy pomocy których
uzyskasz maksymalne rozluźnienie pacjenta,
4) zapytać się pacjenta czy nie czuje dyskomfortu,
5) skorygować ułożenie jeśli pacjent zgłasza, że odczuwa dyskomfort.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
stół do masażu,
−
prześcieradła,
−
kliny,
−
wałki,
−
półwałki.
Ćwiczenie 2
Dostosuj stanowisko pracy masażysty zgodnie z zasadami ergonomii.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) uzyskać informacje dotyczące prawidłowej obsługi stołu przy którym będzie pracował,
2) zapoznać się z możliwościami regulacji stołu w różnych płaszczyznach,
3) dostosować wysokość stołu do własnych potrzeb, przestrzegając zasad ergonomii pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
12
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
stół do masażu,
−
kształtki (kliny, wałki, półwałki, itp.),
−
prześcieradła.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
13
5.2. Techniki i chwyty stosowane w masażu poszczególnych
części ciała
5.2.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj wszystkie możliwe techniki z głaskań masażu klasycznego na grzbiecie
i kręgosłupie.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przykryć stół do masażu prześcieradłem,
2) polecić pacjentowi położyć się przodem na stole do masażu,
3) zastosować przybory umożliwiające uzyskanie maksymalnego rozluźnienia pacjenta,
4) wykonać wszystkie możliwe do zastosowania techniki głaskań na grzbiecie.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
stół do masażu,
−
prześcieradła,
−
kliny,
−
wałki,
−
półwałki.
Ćwiczenie 2
Wykonaj gimnastykę bierną stawów kończyny górnej.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) uzyskać informacje od pacjenta dotyczące stanu zdrowia i dolegliwości również
bólowych,
2) przykryć stół do masażu prześcieradłem,
3) polecić pacjentowi położyć się tyłem na stole do masażu,
4) zastosować przybory umożliwiające uzyskanie maksymalnego rozluźnienia pacjenta,
5) wykonać gimnastykę bierną zaczynając od stawów międzypaliczkowych, przez śródręcze,
nadgarstek, przedramię, staw łokciowy, ramię i staw barkowy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
14
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
stół do masażu,
−
prześcieradła,
−
kliny,
−
wałki,
−
półwałki.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
15
5.3. Masaż klasyczny poszczególnych części ciała
5.3.1. Ćwiczenia
Ćwiczenie 1
Wykonaj masaż klasyczny grzbietu z zastosowaniem wszystkich znanych Ci chwytów.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przykryć stół do masażu prześcieradłem,
2) polecić pacjentowi, aby położył się przodem na stole do masażu,
3) obejrzeć jakie grupy mięśniowe u pacjenta są napięte,
4) użyć przyborów w postaci wałków, półwałków, klinów, przy pomocy których
uzyskasz maksymalne rozluźnienie pacjenta,
5) zapytać się pacjenta czy nie czuje dyskomfortu,
6) skorygować ułożenie przyborów jeśli pacjent zgłasza, że odczuwa dyskomfort,
7) wykonać masaż z zastosowaniem wszystkich znanych chwytów, które można wykonać na
grzbiecie,
8) użyć środka poślizgowego w odpowiedniej ilości tak by możliwe było prawidłowe
wykonanie chwytów.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
stół do masażu,
−
prześcieradła,
−
kliny,
−
wałki,
−
półwałki,
−
środek poślizgowy,
−
środki do mycia i dezynfekcji rąk.
Ćwiczenie 2
Wykonaj masaż klasyczny mięśni czworobocznych.
Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić zakres
i technikę wykonania ćwiczenia z uwzględnieniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
16
Sposób wykonania ćwiczenia
Uczeń powinien:
1) przygotować krzesło do masażu lub zwykłe krzesło z wysokim oparciem,
2) przykryć krzesło prześcieradłem,
3) polecić pacjentowi usiąść na krześle „okrakiem”,
4) sprawdzić czy części ciała, które będą poddane masażowi są wystarczająco rozluźnione,
5) wykonać wszystkie chwyty masażu klasycznego z zastosowaniem środka poślizgowego.
Zalecane metody nauczania–uczenia się:
−
pokaz z objaśnieniem,
−
ćwiczenie praktyczne.
Środki dydaktyczne:
−
krzesło do masażu,
−
prześcieradła,
−
środki poślizgowe,
−
przybory w postach wałków i klinów,
−
środki do mycia i dezynfekcji rąk.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
17
6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA
Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie masażu
poszczególnych części ciała”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 17, 18, 19, 20 są z poziomu
podstawowego,
−
zadania 7, 14, 16 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 1. z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. b, 2. a, 3. c, 4. d, 5. d, 6. c, 7. b, 8. d, 9. a, 10. b, 11. a,
12. d, 13. b, 14. c, 15. d, 16. b, 17. c, 18. c, 19. d , 20. c.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Określić pozycje ułożeniowe
A
P
b
2
Dobrać pozycję ułożeniową
A
P
a
3
Określić pozycje ułożeniową
A
P
c
4
Rozpoznać techniki masażu
klasycznego
B
P
d
5
Zanalizować techniki masażu
B
P
d
6
Zanalizować techniki masażu
B
P
c
7
Określić przebieg zabiegu masażu
klasycznego
C
PP
b
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
18
8
Określić przebieg zabiegu masażu
klasycznego
B
P
d
9
Zanalizować techniki masażu
B
P
a
10 Zanalizować techniki masażu
A
P
b
11 Zanalizować techniki masażu
B
P
a
12 Określić sposób wykonania techniki
A
P
d
13 Określić sposób wykonania techniki
B
P
b
14
Określić oddziaływanie chwytu na
ustrój człowieka
B
PP
c
15 Zanalizować techniki masażu
B
P
d
16
Określić oddziaływanie chwytu na
ustrój człowieka
C
PP
b
17 Określić sposób wykonania chwytu.
A
P
c
18
Określić chwyty stosowane w masażu
poszczególnych części ciała
B
P
c
19
Określić chwyty stosowane w masażu
poszczególnych części ciała
B
P
d
20
Określić chwyty stosowane w masażu
poszczególnych części ciała
B
P
c
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
19
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości..
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań.
5. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
6. Tylko jedna jest prawidłowa.
7. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X.
8. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie
zakreślić odpowiedź prawidłową.
9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
11. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.
Powodzenia !
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
20
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Pozycja podczas masażu grzbietu to
a) leżenie przodem.
b) siedząca.
c) dowolna.
d) leżenie tyłem.
2. Pozycja w czasie masażu brzucha to
a) leżenie przodem.
b) leżenie tyłem.
c) siedząca.
d) dowolna.
3. U pacjenta w pozycji siedzącej wykonuje się masaż
a) klatki piersiowej.
b) mięśnia czworobocznego.
c) powłok brzusznych.
d) grzbietu.
4. Pierwszą techniką stosowaną w masażu klasycznym jest
a) wałkowanie.
b) głaskanie.
c) rozcieranie.
d) ugniatanie.
5. W technice głaskania nie stosujemy głaskania
a) poprzecznego.
b) okrężnego.
c) pionowego.
d) podłużnego.
6. Technika wibracji wykorzystuje chwyt
a) dźgający.
b) miotełkowy.
c) grzbietowo-paliczkowy.
d) piąstkowy.
7. Masażysta po zakończeniu zabiegu powinien wykonać
a) ćwiczenia w wodzie.
b) ćwiczenia gimnastyki porannej.
c) gimnastykę bierną masowanej okolicy ciała.
d) gimnastykę ogólnousprawniającą.
8. Masażysta powinien przygotować pacjentowi zestaw ćwiczeń do wykonania
a) w domu.
b) kilkakrotnie w ciągu dnia.
c) w basenie.
d) w grupie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
21
9. W technice wałkowania wyróżniamy wałkowanie
a) poprzeczne.
b) okrężne.
c) klasyczne.
d) za skręceniem.
10. Do techniki wibracji nie zalicza się wibracji
a) pionowej.
b) poprzecznej.
c) okrężnej.
d) podłużnej.
11. W technice mieszenia wyróżniamy mieszenie
a) podłużne.
b) okrężne.
c) poprzeczne.
d) wahadłowe.
12. Do techniki ucisków (uciskania) nie należą uciski (uciskania)
a) podłużne.
b) okrężne.
c) poprzeczne.
d) punktowe lub miejscowe.
13. Wałkowanie klasyczne polega na masażu
a) kantami dłoni.
b) kciukami.
c) stroną dłoniową dłoni.
d) stroną grzbietową dłoni.
14. Do najmocniejszych oklepywań zaliczamy
a) oklepywanie miotełkowe.
b) oklepywanie stakatto.
c) oklepywanie widelcowe.
d) oklepywanie karatowe.
15. Do ugniatań podłużnych zaliczamy:
a) mieszenie.
b) ugniatanie ze skręceniem.
c) ugniatanie esowate.
d) ugniatanie podłużne jedną ręką.
16. Do ugniatań nie wpływających na rozciąganie włókien mięśniowych należy ugniatanie
a) podłużne.
b) poprzeczne.
c) ze skręceniem.
d) „esowate”.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
22
17. Wałkowanie nowoczesne polega na masażu
a) kłębami.
b) zaciśniętą dłonią.
c) opuszkami palców.
d) kantami dłoni.
18. W masażu twarzy stosujemy
a) ugniatanie esowate.
b) rozcieranie grzebykowe.
c) ugniatanie ze skręceniem.
d) rozcieranie kłębami.
19. Podczas masażu czoła stosujemy
a) głaskanie i rozcieranie szufladkowe.
b) oklepywanie miotełkowe.
c) rozcieranie kłębami.
d) mieszenie.
20. W czasie masażu stawu biodrowego stosujemy
a) mieszenie.
b) ugniatanie esowate.
c) ugniatanie pierścieniowe.
d) rozcieranie „dziewiątką”.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
23
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Wykonywanie masażu poszczególnych części ciała
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
24
Test 2
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie masażu
poszczególnych części ciała”
Test składa się z 20 zadań wielokrotnego wyboru, z których:
−
zadania 1, 2, 3, 5, 6, 7, 9, 11, 12 , 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 są z poziomu
podstawowego,
−
zadania 4, 8, 10 są z poziomu ponadpodstawowego.
Punktacja zadań: 0 lub 1 punkt
Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak
uczeń otrzymuje 0 punktów.
Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:
−
dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,
−
dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 12 zadań z poziomu podstawowego,
−
dobry – za rozwiązanie 15 zadań, w tym co najmniej 1 z poziomu ponadpodstawowego,
−
bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu
ponadpodstawowego.
Klucz odpowiedzi: 1. a, 2. b, 3. c, 4. d, 5. d, 6. c, 7. b, 8. d, 9. c, 10. a, 11. d,
12. d, 13. a, 14. a, 15. d, 16. b, 17. c, 18. a, 19. a, 20. b.
Plan testu
Nr
zad.
Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)
Kategoria
celu
Poziom
wymagań
Poprawna
odpowiedź
1
Rozpoznać techniki masażu klasycznego
B
P
a
2
Zanalizować techniki masażu
B
P
b
3
Zanalizować techniki masażu
B
P
c
4
Określić przebieg zabiegu masażu klasycznego
C
PP
d
5
Określić przebieg zabiegu masażu klasycznego
B
P
d
6
Zanalizować techniki masażu
B
P
c
7
Określić sposób wykonania techniki
B
P
b
8
Określić oddziaływanie chwytu na ustrój człowieka
B
PP
d
9
Zanalizować techniki masażu
B
P
c
10 Określić oddziaływanie chwytu na ustrój człowieka
C
PP
a
11 Określić sposób wykonania chwytu
A
P
d
12 Zanalizować techniki masażu
A
P
d
13 Zanalizować techniki masażu
B
P
a
14 Określić sposób wykonania techniki
A
P
a
15
Określić chwyty stosowane w masażu
poszczególnych części ciała
B
P
d
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
25
16
Określić chwyty stosowane w masażu
poszczególnych części ciała
B
P
b
17
Określić chwyty stosowane w masażu
poszczególnych części ciała
B
P
c
18 Określić pozycje ułożeniowe
A
P
a
19 Dobrać pozycję ułożeniową
A
P
a
20 Określić pozycję ułożeniową
A
P
b
Przebieg testowania
Instrukcja dla nauczyciela
1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu z wyprzedzeniem co najmniej
jednotygodniowym.
2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań zawartych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przygotuj odpowiednią liczbę testów.
5. Zapewnij samodzielność podczas rozwiązywania zadań.
6. Przed rozpoczęciem testu przeczytaj uczniom instrukcję dla ucznia.
7. Zapytaj, czy uczniowie wszystko zrozumieli. Wyjaśnij wszelkie wątpliwości.
8. Nie przekraczaj czasu przeznaczonego na test.
9. Kilka minut przed zakończeniem testu przypomnij uczniom o zbliżającym się czasie
zakończenia udzielania odpowiedzi.
Instrukcja dla ucznia
1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań.
5. Do każdego zadania dołączone są 4 możliwości odpowiedzi.
6. Tylko jedna jest prawidłowa.
7. Udzielaj odpowiedzi na załączonej karcie odpowiedzi, stawiając w odpowiedniej rubryce
znak X.
8. W przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie ponownie
zakreślić odpowiedź prawidłową.
9. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
10. Jeśli udzielenie odpowiedzi będzie Ci sprawiało trudność, wtedy odłóż rozwiązanie
zadania na później i wróć do niego, gdy zostanie Ci wolny czas.
11. Na rozwiązanie testu masz 40 minut.
Powodzenia!
Materiały dla ucznia:
–
instrukcja,
–
zestaw zadań testowych,
–
karta odpowiedzi.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
26
ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH
1. Pierwszą techniką stosowaną w masażu klasycznym jest
a) wałkowanie.
b) głaskanie.
c) rozcieranie.
d) ugniatanie.
2. W technice głaskania nie stosujemy głaskania
a) poprzecznego.
b) okrężnego.
c) pionowego.
d) podłużnego.
3. Technika wibracji wykorzystuje chwyt
a) dźgający.
b) miotełkowy.
c) grzbietowo-paliczkowy
d) piąstkowy.
4. Masażysta po zakończeniu zabiegu powinien wykonać
a) ćwiczenia w wodzie.
b) ćwiczenia gimnastyki porannej.
c) gimnastykę bierną masowanej okolicy ciała.
d) gimnastykę ogólnousprawniającą.
5. Masażysta powinien przygotować pacjentowi zestaw ćwiczeń do wykonania
a) w domu.
b) kilkakrotnie w ciągu dnia.
c) w basenie.
d) w grupie.
6. W technice wałkowania wyróżniamy
a) wałkowanie poprzeczne.
b) wałkowanie okrężne.
c) wałkowanie klasyczne.
d) wałkowanie za skręceniem.
7. Wałkowanie klasyczne polega na masażu
a) kantami dłoni.
b) kciukami.
c) stroną dłoniową dłoni.
d) stroną grzbietową dłoni.
8. Do najmocniejszych oklepywań zaliczamy
a) oklepywanie miotełkowe.
b) oklepywanie stakatto.
c) oklepywanie widelcowe.
d) oklepywanie karatowe.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
27
9. Do ugniatań podłużnych zaliczamy
a) mieszenie.
b) ugniatanie ze skręceniem.
c) ugniatanie esowate.
d) ugniatanie podłużne jedną ręką.
10. Do ugniatań nie wpływających na rozciąganie włókien mięśniowych należy
a) ugniatanie podłużne.
b) ugniatanie poprzeczne.
c) ugniatanie ze skręceniem.
d) ugniatanie „esowate”.
11. Wałkowanie nowoczesne polega na masażu
a) kłębami.
b) zaciśniętą dłonią.
c) opuszkami palców.
d) kantami dłoni.
12. Do techniki wibracji nie zalicza się
a) wibracji pionowej.
b) wibracji poprzecznej.
c) wibracji okrężnej.
d) wibracji podłużnej.
13. W technice mieszenia wyróżniamy mieszenie
a) podłużne.
b) okrężne.
c) poprzeczne.
d) wahadłowe.
14. Do techniki ucisków (uciskania) nie należą uciski (uciskania)
a) podłużne.
b) okrężne.
c) poprzeczne
d) punktowe lub miejscowe.
15. W masażu twarzy stosujemy
a) ugniatanie esowate.
b) rozcieranie grzebykowe.
c) ugniatanie ze skręceniem.
d) rozcieranie kłębami.
16. Podczas masażu czoła stosujemy
a) głaskanie i rozcieranie szufladkowe.
b) oklepywanie miotełkowe.
c) rozcieranie kłębami.
d) mieszenie.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
28
17. W czasie masażu stawu biodrowego stosujemy
a) mieszenie.
b) ugniatanie esowate.
c) ugniatanie pierścieniowe.
d) rozcieranie „dziewiątką”.
18. Pozycja podczas masażu grzbietu to
a) leżenie przodem.
b) siedząca.
c) dowolna.
d) leżenie tyłem.
19. Pozycja w czasie masażu brzucha to
a) leżenie przodem.
b) leżenie tyłem.
c) siedząca.
d) dowolna.
20. U pacjenta w pozycji siedzącej wykonuje się masaż
a) klatki piersiowej.
b) mięśnia czworobocznego.
c) powłok brzusznych.
d) grzbietu.
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
29
KARTA ODPOWIEDZI
Imię i nazwisko..........................................................................................
Wykonywanie masażu poszczególnych części ciała
Zakreśl poprawną odpowiedź.
Nr
zadania
Odpowiedź
Punkty
1
a
b
c
d
2
a
b
c
d
3
a
b
c
d
4
a
b
c
d
5
a
b
c
d
6
a
b
c
d
7
a
b
c
d
8
a
b
c
d
9
a
b
c
d
10
a
b
c
d
11
a
b
c
d
12
a
b
c
d
13
a
b
c
d
14
a
b
c
d
15
a
b
c
d
16
a
b
c
d
17
a
b
c
d
18
a
b
c
d
19
a
b
c
d
20
a
b
c
d
Razem:
„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”
30
7. LITERATURA
1. Magiera L.: Klasyczny masaż leczniczy. Wyd. II. Biostyl, Kraków 2004
2. Prochowicz Z.: Podstawy Masażu Leczniczego. Wyd. IV. PZWL, Warszawa, 2000
3. Walaszek R.: Kasperczyk T., Magiera L.: Diagnostyka w kinezyterapii i masażu. Wyd. I.
Biosport, Kraków 2007
4. Zborowski A.: Masaż klasyczny. Wyd. III. A–Z, Kraków 2003
5. Zembaty A.: Kinezyterapia. tom II. Kasper, Kraków 2003
6. http://e-masaz.pl/techniki.html
Literatura metodyczna:
1. Figurski J., Symela K. (red.): Modułowe programy nauczania w kształceniu zawodowym.
Wydawnictwo ITeE, Radom 2001
2. Niemierko B.: Pomiar wyników kształcenia. WSiP S.A., Warszawa 1999
3. Okoń W.: Wprowadzenie do dydaktyki ogólnej. Wydawnictwo Akademickie „Żak”.
Warszawa 2003
4. Ornatowski T., Figurski J.: Praktyczna nauka zawodu. ITeE , Radom 2000
5. Plewka Cz.: Metodyka nauczania teoretycznych przedmiotów zawodowych. cz. I i II.
Wydawnictwo ITeE, Radom 1999