02 Wykonywanie masazu pielegnac Nieznany (2)

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”



MINISTERSTWO EDUKACJI

NARODOWEJ

Barbara Zychowicz

Wykonywanie masażu pielęgnacyjnego
514[03].Z1.02






Poradnik dla nauczyciela

Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy
Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

1

Recenzenci:
mgr Ewa Kurlej-Bielak,

mgr Anna Uss-Wojciechowska

Opracowanie redakcyjne:

mgr Małgorzata Sołtysiak

Konsultacja:

mgr Małgorzata Sołtysiak

Korekta:

Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki modułowej 514[03].Z1.02
„Wykonywanie masażu pielęgnacyjnego”, zawartego w modułowym programie nauczania dla
zawodu technik usług kosmetycznych 514[03].






















Wydawca

Instytut Technologii Eksploatacji – Państwowy Instytut Badawczy, Radom 2006

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

2

SPIS TREŚCI

1. Wprowadzenie

3

2. Wymagania wstępne

5

3. Cele kształcenia

6

4. Przykładowe scenariusze zajęć

7

5. Ćwiczenia

11

5.1. Anatomia i fizjologia układu narządów ruchu

11

5.1.1. Ćwiczenia

11

5.2. Anatomia i fizjologia układu nerwowego

13

5.2.1. Ćwiczenia

13

5.3. Anatomia i fizjologia układu krążenia

15

5.3.1. Ćwiczenia

15

5.4. Anatomia i fizjologia skóry

17

5.4.1. Ćwiczenia

17

5.5. Fizjologia i funkcje masażu

19

5.4.1. Ćwiczenia

19

5.6. Techniki masażu klasycznego

21

5.4.1. Ćwiczenia

21

5.7. Rodzaje masażu

24

5.4.1. Ćwiczenia

24

6. Ewaluacja osiągnięć ucznia

27

7. Literatura

36

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

3

1. WPROWADZENIE

Przekazujemy Państwu Poradnik dla nauczyciela pt. Wykonywanie masażu

pielęgnacyjnego,

który będzie pomocny w przyswajaniu nowej wiedzy i kształtowaniu

umiejętności z zakresu tej jednostki. Zamieszczony materiał nauczania zawiera najważniejsze
informacje dotyczące wymienionych zagadnień i wskazuje tematykę, z jaką uczeń powinien
się zapoznać poprzez wyszukanie odpowiednich informacji we wskazanej literaturze.
Poradnik zawiera jedynie najważniejsze informacje. Poziom trudności wykonywanych
ćwiczeń powinien być dostosowany do możliwości i wcześniej ukształtowanych umiejętności
uczniów

oraz

uwzględniać

wyposażenie

pracowni

kosmetycznej.

Wykonanie

zaproponowanych przykładowych ćwiczeń pomoże uczniowi ukształtować niezbędne
umiejętności, wymagane programem kształcenia. Ważne jest, aby uczeń nie przyzwyczajał się
do zaproponowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jeśli ma taką możliwość powinien
uczestniczyć w pokazach i sympozjach, dających możliwość poznania nowych technik
kosmetycznych. Należy pamiętać, że w ciągu swojego życia zawodowego będzie musiał
wielokrotnie dokonywać zmian wykonywania zabiegów, stosowania preparatów i aparatów
kosmetycznych. Informacje w dziedzinie kosmetyki szybko się dezaktualizują, zwłaszcza te,
które są ściśle związane ze sprzętem kosmetycznym i preparatami pielęgnacyjnymi.

W poradniku zamieszczono:

wymagania wstępne, wykaz umiejętności, jakie uczeń powinien mieć już ukształtowane,
aby bez problemów mógł osiągnąć cele założone w programie kształcenia,

cele kształcenia, wykaz umiejętności, jakie uczeń ukształtuje podczas pracy z poradnikiem,

ćwiczenia wspomagające proces ukształtowania umiejętności praktycznych i intelektualnych;

ewaluację osiągnięć – przykładowy zestaw zadań. Pozytywny wynik sprawdzianu
potwierdzi, że uczeń osiągnął założone w jednostce modułowej cele,

literaturę.

W przypadku wątpliwości w zakresie stosowania poradnika uczeń powinien zwrócić się

o pomoc do nauczyciela.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

4

Schemat układu jednostki modułowej

514[03].Z1

Kosmetyka pielęgnacyjna

514[03].Z1.02

Wykonywanie masażu pielęgnacyjnego

514[03].Z1.03

Pielęgnowanie zdrowej skóry

514[03].Z1.01

Organizacja stanowisk pracy w gabinecie

kosmetycznym

514[03].Z1.04

Pielęgnowanie kończyn górnych

514[03].Z1.05

Pielęgnowanie kończyn dolnych

514[03].Z1.06

Pielęgnowanie oczu i ich oprawy

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

5

WYMAGANIA WSTĘPNE

Przystępując do realizacji programu jednostki modułowej uczeń, powinien umieć:

korzystać z różnych źródeł informacji,

analizować tekst ze zrozumieniem,

stosować ogólnie przyjęte normy etyczne oraz zasady kodeksu etyki zawodowej,

określać potrzeby klienta,

przeprowadzać wywiad z pacjentką,

rozpoznawać choroby skóry,

rozróżniać aparaty, narzędzia, oraz materiały zabiegowe właściwe dla wyposażenia

stanowiska pracy kosmetyczki,

stosować zasady higieny pracy w trakcie świadczenia usług.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

6

3. CELE KSZTAŁCENIA

W wyniku realizacji programu jednostki modułowej, powinieneś umieć:

scharakteryzować budowę i funkcję układu kostnego,

scharakteryzować budowę i funkcję układu mięśniowego,

scharakteryzować budowę i funkcję układu nerwowego,

scharakteryzować budowę i funkcję układu krążenia,

scharakteryzować budowę i funkcję układu chłonnego,

scharakteryzować budowę i funkcję skóry,

określić funkcję masażu,

określić rodzaje masażu,

określić kolejność i rodzaj czynności podczas wykonywania masażu,

określić wskazania i przeciwwskazania do wykonywania masażu,

zastosować różne techniki masażu twarzy, szyi i dekoltu,

zastosować różne techniki masażu całego ciała,

scharakteryzować wschodnie techniki masażu,

określić topografię punktów biologicznie aktywnych na ciele,

określić preparaty do masażu,

przygotować klienta do zabiegu masażu,

wykonać zabieg zgodnie z zasadami bezpieczeństwa.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

7

4. PRZYKŁADOWE SCENARIUSZE ZAJĘĆ

Scenariusz zajęć 1

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:

Technik usług kosmetycznych 514[03]

Moduł:

Kosmetyka pielęgnacyjna 514 [03]. Z1.

Jednostka modułowa:

Wykonywanie masażu pielęgnacyjnego
514[03].Z1.02


Temat: Budowa układu kostnego człowieka.

Cel ogólny: Kształtowanie umiejętności rozpoznawania poszczególnych kości w obrębie

kośćca człowieka.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

omówić budowę kości,

dokonać podziału kości,

rozpoznać poszczególne kości.


Metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenia praktyczne.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

grupowa – 4 grupy.


Czas:

45 min.

Środki dydaktyczne:,

atlasy anatomiczne,

model kośćca,

program komputerowy pt: Ciało człowieka.

Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne (2 min).
2. Nawiązanie do tematu, omówienie celów zajęć (3 min).
3. Podział uczniów na grupy i zorganizowanie stanowisk pracy do wykonania ćwiczenia

(2 min).

4. Realizacja tematu (35 min.):

Każda grupa otrzymuje polecenie rozpoznania poszczególnych kości na modelu,

korzystając z atlasów i ewentualnej pomocy nauczyciela (w sytuacjach trudnych):

Grupa I –kości głowy,

Grupa II – kości klatki piersiowej i kręgosłupa,

Grupa II – kości kończyny górnej,

Grupa IV – kości kończyny dolnej.

Liderzy

każdej

z

grup

porównują

poprawność

wykonanego

ćwiczenia

z prezentowanym programem komputerowym.

Uczniowie prezentują na tle klasy efekty swojej pracy – pokazują i nazywają

wszystkie kości.

5. Po wykonaniu ćwiczenia uczeń próbuje dokonać analizy jego przebiegu.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

8

6. Uczeń wskazuje swoje mocne i słabe strony pomagające bądź przeszkadzające mu

w wykonaniu ćwiczenia.

7. Nauczyciel analizuje prace ucznia i ocenia ją.

Zakończenie zajęć (2 min)

Praca domowa

Odszukaj na sobie lub koleżance możliwe do zidentyfikowania kości szkieletu i nazwij je.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach (3 min)

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

9

Scenariusz zajęć 2

Osoba prowadząca ……………………………………………….
Modułowy program nauczania:

Technik usług kosmetycznych 514[03]

Moduł:

Kosmetyka pielęgnacyjna 514 [03].Z1

Jednostka modułowa:

Wykonywanie masażu pielęgnacyjnego
514[03].Z1.02


Temat: Wykonywanie masażu klasycznego kręgosłupa i grzbietu.
Cel główny: Kształtowanie umiejętności wykonywania masażu klasycznego kręgosłupa

i grzbietu.


Po zakończeniu zajęć edukacyjnych uczeń potrafi:

zorganizować stanowisko do masażu zgodnie z zasadami i ergonomią,

dobrać pozycję złożeniową, przygotować klientkę do masażu,

dobrać środki poślizgowe,

omówić cele technik masażu, dobrać i omówić techniki do masażu,

wykonać masaż zgodnie z zasadami.


Metody nauczania – uczenia się:

ćwiczenia praktyczne z instruktażem.


Formy organizacyjne pracy uczniów:

grupowa,

w parach.

Czas: 120 minut.
Środki dydaktyczne:

leżanki,

prześcieradła,

opaski na włosy,

wałki,

środki dezynfekujące,

środki poślizgowe (oliwki, kremy, żele).


Zakończenie zajęć

Przebieg zajęć:
1. Sprawy organizacyjne.
2. Nawiązanie do technik, omówienie celu zajęć.
3. Zorganizowanie stanowiska pracy do wykonania ćwiczenia.
4. Realizacja tematu:

nauczyciel wyjaśnia podstawowe pojęcia,

nauczyciel pokazuje całe ćwiczenie,

uczniowie ćwiczą w parach,

nauczyciel nadzoruje pracę uczniów, wyjaśnia, pomaga w prawidłowym wykonaniu
ćwiczenia. Sprawdza kolejność ruchów i kierunek masażu.

5. Po wykonaniu zadania uczeń omawia ćwiczenie.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

10

6. Nauczyciel z uczniem analizuje jego pracę.
7. Grupa z nauczycielem dokonuje oceny wykonanego ćwiczenia.

Zakończenie zajęć

Praca domowa

Odszukać w literaturze, czasopismach wiadomości na temat masażu relaksacyjnego.


Sposób uzyskania informacji zwrotnej od ucznia po zakończonych zajęciach (3 min.)

anonimowe ankiety ewaluacyjne dotyczące sposobu prowadzenia zajęć i zdobytych
umiejętności.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

11

5. ĆWICZENIA

5.1. Anatomia i fizjologia układu narządów ruchu

5.1.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Rozpoznaj i podpisz zaznaczone kości.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) przeczytać wiadomości na temat budowy

układu kostnego (materiał nauczania
pkt.4.1.1),

2) zorganizować stanowisko pracy do

wykonania ćwiczenia,

3) przeanalizować położenie strzałek na

rysunku,

4) dokonać

analizy

kośćca

człowieka

zgodnie z podziałem przedstawionym w
materiale nauczania pkt.4.1.1 i literaturą
zawartą w rozdziale 6,

5) sprawdzić

poprawność

podpisów

(w razie trudności skorzystać z pomocy
nauczyciela),

6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

aktywne czytanie,

ćwiczenia przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

schemat układu kostnego człowieka,

ołówek, gumka, flamastry,

literatura z rozdziału 7.


background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

12

Ćwiczenie 2

Uzupełnij tabelę.

NAZWA MIĘŚNIA

GRUPA

Mięsień czworogłowy

Przednia uda

Mięsień płaszczkowaty

Mięsień dwugłowy ramienia

Mięśnie glistowate ręki

Mięsień żwacz

Mięsień jarzmowy większy

Mięsień równoległoboczny

Mięsień zębaty przedni

Mięsień naramienny

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia


Uczeń powinien:

1) przeczytać wiadomości na temat budowy układu mięśniowego (materiał nauczania

pkt.4.1.1),

2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) zapoznać się z tabelą,
4) dokonać analizy informacji na temat układu mięśniowego człowieka zgodnie z podziałem

przedstawionym w materiale nauczania pkt.4.1.1 i literaturą zawartą w rozdziale 6,

5) sprawdzić poprawność wpisów do poszczególnych rubryk w tabeli (w razie trudności

skorzystać z pomocy nauczyciela),

6) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
7) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

– aktywne czytanie,
– ćwiczenia przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

– schemat tabeli,
– ołówek, gumka, flamastry,
– literatura z rozdziału 7.




background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

13

5.2. Anatomia i fizjologia układu nerwowego

5.2.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Podpisz elementy neuronu i określ ich funkcje.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) odszukać

wiadomości

na

temat

anatomii

i

fizjologii

układu

nerwowego

w zaproponowanej literaturze lub Internecie,

2) zorganizować stanowisko pracy do wykonania ćwiczenia,
3) dokonać analizy budowy neuronu,
4) przeanalizować położenie strzałek na rysunku,
5) podpisać strzałki,
6) sprawdzić poprawność podpisów (w razie trudności skorzystać z pomocy nauczyciela),
7) określić funkcje wyszczególnionych elementów,
8) zaprezentować wykonane ćwiczenie,
9) dokonać oceny wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

aktywne czytanie,

ćwiczenia przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

materiał nauczania – rozdział 4.2.1.,

schemat neuronu,

ołówek, gumka, flamastry,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Uzupełnij poniższe zdania wykorzystując hasła podane w ramce (należy zmienić w razie

potrzeby końcówki rzeczowników w ramce).

1. Podstawowym elementem budowy układu nerwowego jest………………………………...
2. Wypustki przewodzące impulsy powstające w ciele komórki do innego miejsca

(najczęściej do innego neuronu lub włókna mięśniowego) to………………………………

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

14

3. Wiązki dendrytów lub neurytów tworzą…………………………………………………….
4. Ośrodkowy układ nerwowy tworzą……………………….i……………………………….
5. Pomiędzy oponą pajęczą a oponą miękką znajduje się……………………………………..
6. Powierzchnię

półkul

mózgowych

pokrywa

cienka

warstwa

istoty

szarej

tworząc…………………………….......……………………………………………………

7. Ośrodki życiowo ważne znajdują się……………………………………………………….
8. Elementem budowy…………………………………………………...........……jest robak.

mózgowie, jama podpajęczynówkowa, neuron, kora mózgu, rdzeń kręgowy,

rdzeń przedłużony, neuryty, nerw, móżdżek

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania (punkt 4.2.1.) oraz literaturą zawartą w rozdziale 6,
2) przeczytać ze zrozumieniem powyższe zdania,
3) dokonać analizy merytorycznej tekstu (materiał nauczania 4.2.1.),
4) wynotować potrzebne informacje,
5) uzupełnić zdania brakującymi wyrazami,
6) zaprezentować w grupie wykonaną pracę,
7) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

– aktywne czytanie,
– ćwiczenia przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

– materiał nauczania – rozdział 4.2.1,
– literatura z rozdziału 7,
– plansza z napisanymi zdaniami,
– wykaz haseł w ramce,
– ołówek, gumka, flamastry.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

15

5.3.

Anatomia i fizjologia układu krążenia

5.3.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Określ funkcje elementów morfotycznych krwi (krwinek) i podaj ich nazwy polskie.

Rodzaj krwinki

Nazwa polska

Główna funkcja

Erytrocyty

Leukocyty

Trombocyty

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania (punkt 4.3.1.) oraz literaturą zawartą w rozdziale 6,
2) przeczytać ze zrozumieniem wybrany fragment tekstu mówiący o elementach

morfotycznych krwi,

3) dokonać analizy merytorycznej tekstu (materiał nauczania 4.3.1.),
4) wynotować potrzebne informacje,
5) uzupełnić tabelę,
6) skonsultować z innymi uczniami poprawność odpowiedzi,
7) zaprezentować wykonane ćwiczenie na forum klasy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

aktywne czytanie,

ćwiczenia przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

materiał nauczania – rozdział 4.3.1.,

literatura z rozdziału 7,

plansza z narysowaną tabelą,

ołówek, gumka, flamastry.







background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

16

Ćwiczenie 2

Opisz elementy budowy serca.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania (punkt 4.3.1.) oraz literaturą zawartą w rozdziale 7,
2) przeczytać ze zrozumieniem wybrany fragment tekstu mówiący o budowie serca,
3) dokonać analizy schematu serca,
4) wynotować potrzebne informacje,
5) uzupełnić podpisy na rysunku przedstawiającym serce,
6) zaprezentować w grupie wykonaną pracę,
7) dokonać oceny poprawności wykonanego ćwiczenia.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

aktywne czytanie,

ćwiczenia przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

materiał nauczania 4.3.1.

schemat serca,

ołówek, gumka, flamastry,

literatura z rozdziału 7

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

17

5.4.

Anatomia i fizjologia skóry


5.4.1. Ćwiczenia


Ćwiczenie 1

Rozpoznaj przedstawiony fragment skóry i podpisz jej elementy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.


Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania (punkt 4.4.1.) oraz literaturą zawartą w rozdziale 6,
2) dokonać analizy merytorycznej tekstu (materiał nauczania 4.4.1.),
3) wynotować potrzebne informacje,
4) uzupełnić na schemacie brakujące podpisy ,
5) skonsultować z innymi uczniami poprawność zaznaczenia elementów budowy skóry,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie na forum klasy.

Zalecane metody nauczania-uczenia się:

aktywne czytanie,

ćwiczenia przedmiotowe

Środki dydaktyczne:

materiał nauczania – rozdział 4.4.1.,

kolorowy schemat budowy skóry,

ołówek, gumka, flamastry,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 2

Uzupełnij brakujące części zdań:


1. Naskórek jest…………………………………………………………………………...….
2. Naskórek składa się z (ilu?)……..warstw: (wylicz je)………………………………….…

………………………………………………………………………………………….….
………………………………………………………………………………………….….

Warstwy:

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

18

3. Zdolność wytwarzania nowych komórek ma warstwa………………………………....…
4. Skóra właściwa składa się z (ilu?)……... warstw: (wylicz je)………………………....….

…………………………………………………………………………………………….

5. Komórki

tłuszczowe

zawarte

w

tkance

podskórnej

biorą

udział

w…………………………………………………………………………………………..
…………………………………………………………………………………………….

6. Wyróżniamy następujące cechy skóry:

…………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………….

7. Funkcja termoregulacyjna skóry polega na …………………………………………….

…………………………………………………………………………………………….

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z materiałem nauczania (punkt 4.4.1.) oraz literaturą zawartą w rozdział 7,
2) dokonać analizy merytorycznej tekstu (materiał nauczania 4.4.1.),
3) wynotować potrzebne informacje,
4) uzupełnić brakujące części zdań,
5) skonsultować z innymi uczniami poprawność udzielonych odpowiedzi,
6) zaprezentować wykonane ćwiczenie na forum klasy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

aktywne czytanie,

ćwiczenia przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

materiał nauczania pkt. 4.4.1.,

karta ćwiczenia,

ołówek, gumka, flamastry,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

19

5.5. Fizjologia i funkcje masażu

5.5.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Przyporządkuj informacje dotyczące wpływu masażu na:

skórę:

układ mięśniowy:


Warianty odpowiedzi:
usuwanie złuszczonego naskórka, usuwanie kwasu mlekowego, obniżenie pobudliwości
zaburzeń nerwów czuciowych (mechanoreceptorów), zwiększa się ilość czynnych kapilarów,
oddziaływanie na receptory czucia głębokiego, przyspiesza odpoczynek i regeneracje, obniża
tonus mięśniowy, zdolność do kurczenia i rozkurczania włókien mięśniowych.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z treściami dotyczącymi fizjologii i funkcji masażu (materiał nauczania pkt.

4.5.1.),

2) dokładnie przeczytać warianty odpowiedzi,
3) wybrać właściwe warianty,
4) dopasować karteczki z odpowiednim materiałem,
5) porównać odpowiedzi z innymi osobami z grupy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

aktywne czytanie,

ćwiczenia przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

karty główne z napisami: wpływ masażu na skórę, wpływ masażu na układ mięśniowy,

karteczki z napisanymi wariantami odpowiedzi na jednej kartce jedna odpowiedź.





background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

20

Ćwiczenie 2

Dokończ poniższe zadania:

Masaż swoje działanie opiera na naukach ...................................................................................
......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
Masaż zmierza do celów: ............................................................................................................
......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
Homeostaza strukturalna to: ......................................................................................................
......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................
......................................................................................................................................................

Warianty odpowiedzi
kliniczne nauki (fizjologia, patomorfologia, patofizjologia, anatomia, utrzymanie homeostazę
strukturalną, ograniczeniem szkodliwych czynników naruszających homeostazę strukturalną,
zdolności tkanek i narządów do stanu równowagi).

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z fizjologią masażu (materiał nauczania pkt. 4.5.1.),
2) przeczytać dokładnie warianty odpowiedzi,
3) dopasować odpowiedzi,
4) dokończyć zdania,
5) porównać swoje odpowiedzi z odpowiedziami kolegów.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

aktywne czytanie,

ćwiczenia przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

karta ćwiczeń,

materiał nauczania pkt. 4.5.1,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

21

5.6. Techniki masażu klasycznego

5.6.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Uzupełnij schemat.
















Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z celami technik materiał nauczania,
2) wpisać w odpowiednich polach schematu cele,
3) porównaj swój schemat ze schematami opracowanymi przez koleżanki.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

aktywne czytanie,

ćwiczenia przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

karty do wypełnienia,

materiał nauczania 4.6.1.


Ćwiczenie 2

Dokończ poniższe zdania:

Masaż dla układu mięśniowego wykonujemy w kierunku …………………………………......
…………………………………………………………………………………………………...
…………………………………………………………………………………………………...
Masaż dla układu nerwowego wykonujemy w kierunku ……………………………………….
…………………………………………………………………………………………………...
…………………………………………………………………………………………………...

Cel technik

ugniatanie

głaskanie

oklepywanie

rozcieranie

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

22

Masaż dla układu limfatycznego wykonujemy w kierunku …………………………………….
…………………………………………………………………………………………………...
…………………………………………………………………………………………………...
Masaż dla układu krążenia wykonujemy w kierunku …………………………………………..
…………………………………………………………………………………………………...
…………………………………………………………………………………………………...

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z kierunkami wykonywania masażu (materiał nauczania pkt. 4.6.1.),
2) dokończyć zdania,
3) porównać swoją odpowiedź z odpowiedziami koleżanek.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

aktywne czytanie,

ćwiczenia przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

karty do wypełnienia,

materiał nauczania 4.6.1.


Ćwiczenie 3

Wykonaj masaż kręgosłupa i grzbietu.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić pokaz
z objaśnieniem etapów wykonania masażu kręgosłupa i grzbietu z uwzględnieniem
przygotowania stanowiska pracy i klienta do zabiegu oraz rodzaju ruchów i kolejności ich
wykonywania. Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach( jeden uczeń
wykonuje zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu. Należy
nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. Po zakończeniu
ćwiczenia nauczyciel powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji zadania, wskazać
błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z techniką wykonywania masażu kręgosłupa i grzbietu (materiał nauczania

pkt. 4.6.1.),

2) przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu,
3) ułożyć klientkę zgodnie z zasadami ergonometrii,
4) dobrać odpowiedni środek poślizgowy,
5) umyć ręce,
6) wykonać zabieg zgodnie z zasadami i instrukcją w materiale nauczania,
7) po zabiegu sprzątnąć stanowisko pracy.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

23

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

instruktaż,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

leżanka,

prześcieradło,

wałek, środki poślizgowe,

środki dezynfekcyjne.


Ćwiczenie 4

Wykonaj masaż twarzy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić pokaz
z objaśnieniem etapów wykonania masażu twarzy z uwzględnieniem przygotowania
stanowiska pracy i klienta do zabiegu oraz rodzaju ruchów i kolejności ich wykonywania.
Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach( jeden uczeń wykonuje zadanie,
drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu. Należy nadzorować pracę uczniów
i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. Po zakończeniu ćwiczenia nauczyciel
powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji zadania, wskazać błędy i sposoby ich
wyeliminowania w przyszłości.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z techniką wykonywania masażu kosmetycznego twarzy (materiał nauczania

pkt. 4.6.1.),

2) przygotować stanowisko pracy i klientkę do zabiegu,
3) zorganizować stanowisko pracy zgodnie z zasadami ergonomii i higieny pracy,
4) wykonać demakijaż twarzy,
5) dobrać środki poślizgowe,
6) wykonać masaż zgodnie z instrukcją w materiale nauczania (...),
7) sprzątnąć stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania–uczenia się:

instruktaż,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

leżanka,

prześcieradła,

opaska,

pareo,

środki do demakijażu twarzy,

płatki kosmetyczne,

środki dezynfekujące,

środki poślizgowe.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

24

5.7. Rodzaje masażu

5.7.1. Ćwiczenia

Ćwiczenie 1

Wykonaj drenaż limfatyczny twarzy zgodnie z zasadami.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

oraz zapoznać uczniów z zasadami bezpiecznej pracy. Następnie należy przeprowadzić pokaz
z objaśnieniem etapów wykonania drenażu limfatycznego twarzy z uwzględnieniem
przygotowania stanowiska pracy i klienta do zabiegu oraz rodzaju ruchów i kolejności ich
wykonywania. Ćwiczenie należy realizować w 2 – osobowych zespołach( jeden uczeń
wykonuje zadanie, drugi jest modelem) lub indywidualnie na żywym modelu. Należy
nadzorować pracę uczniów i w razie potrzeby pomóc w wykonaniu zadania. Po zakończeniu
ćwiczenia nauczyciel powinien omówić z uczniami szczegóły realizacji zadania, wskazać
błędy i sposoby ich wyeliminowania w przyszłości.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z instrukcją wykonywania drenażu limfatycznego twarzy (materiały

nauczania),

2) przygotować stanowisko pracy wg wymogów,
3) przygotować chorą osobę do masażu: wykonać demakijaż twarzy,
4) dobrać środek poślizgowy, umyć ręce,
5) wykonać drenaż limfatyczny twarzy zgodnie z instrukcją,
6) oczyścić twarz,
7) posprzątać stanowisko pracy.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

instruktaż,

ćwiczenia praktyczne.

Środki dydaktyczne:

łóżko do masażu,

prześcieradła,

opaska na włosy,

środki poślizgowe,

płyn do demakijażu twarzy,

płatki kosmetyczne.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

25

Ćwiczenie 2

Wybierz i dopasuj odpowiednie techniki do rodzaju masażu.

Masaż segmentarny

Drenaż limfatyczny

Techniki:
przyśrubowanie, głaskanie, rozcieranie koliste, rozcieranie spiralne, chwyt na wyrostki
kolczaste, uciski, rolowanie, ugniatanie szczypcowe, wibracja, ugniatanie podłużne, chwyt
biodrowy.

Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się z technikami wykonywania masażu segmentarnego i drenażu limfatycznego

(materiał nauczania pkt. 4.7.1.),

2) dokonać selekcji technik masażu,
3) podkreślić w tekście odpowiednie techniki,
4) uzupełnić tabelę,
5) porównać swoją tabelę z tabelą przygotowaną przez kolegów i koleżanki.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

aktywne czytanie,

ćwiczenia przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

tabela do uzupełnienia,

literatura z rozdziału 7.


Ćwiczenie 3

Uzupełnij tabelę.

Umiejscowienie zmian odruchowych

Zmiany odruchowe w tkankach


Tkanka skórna i podskórna




Tkanka łączna




Tkanka mięśniowa



Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

26

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznaj się z opisem wykonywania masażu segmentarnego (materiał nauczania pkt.

4.7.1.),

2) dokonać selekcji zmian odruchowych,
3) podkreślić w tekście odpowiednie zmiany odruchowe,
4) uzupełnij tabelę,
5) porównaj swoją tabelę z tabelami przygotowanymi przez kolegów i koleżanki.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

aktywne czytanie,

ćwiczenia przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

tabela do uzupełnienia,

literatura z rozdziału 7.

Ćwiczenie 4

Uzupełnij tabelę.

Rodzaj masażu

Wskazania do masażu

Masaż segmentarny



Masaż limfatyczny



Masaż pneumatyczny



Wskazówki do realizacji
Przed przystąpieniem do realizacji ćwiczenia nauczyciel powinien omówić jego zakres

i sposób wykonania.

Sposób wykonania ćwiczenia

Uczeń powinien:

1) zapoznać się ze wskazaniami do poszczególnych rodzajów masażu (materiał nauczania

pkt. 4.7.1.),

2) podkreślić w tekście wskazania do rodzaju masażu,
3) uzupełnić tabelę,
4) porównać swoją tabelę z tabelami przygotowanymi przez koleżanki i kolegów.

Zalecane metody nauczania – uczenia się:

aktywne czytanie,

ćwiczenia przedmiotowe.

Środki dydaktyczne:

tabela do uzupełnienia,

literatura z rozdziału 7.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

27

6. EWALUACJA OSIĄGNIĘĆ UCZNIA

Przykłady narzędzi pomiaru dydaktycznego

TEST 1
Test dwustopniowy do jednostki modułowej „Wykonywanie masażu
pielęgnacyjnego”

Test składa się z 20 zadań, z których:

zadania 1 – 15 są z poziomu podstawowego,

zadania 16 – 20 są z poziomu ponadpodstawowego.

Punktacja zadań 0 lub 1 punkt

Za każdą prawidłową odpowiedź uczeń otrzymuje 1 punkt. Za złą odpowiedź lub jej brak

uczeń otrzymuje 0 punktów.

Proponuje się następujące normy wymagań – uczeń otrzyma następujące
oceny szkolne:

dopuszczający – za rozwiązanie co najmniej 10 zadań z poziomu podstawowego,

dostateczny – za rozwiązanie co najmniej 14 zadań z poziomu podstawowego,

dobry – za rozwiązanie 16 zadań, w tym co najmniej 2 z poziomu ponadpodstawowego,

bardzo dobry – za rozwiązanie 18 zadań, w tym co najmniej 3 z poziomu

ponadpodstawowego,

Plan testu

Klucz odpowiedzi

Nr
zad.

Cel operacyjny
(mierzone osiągnięcia ucznia)

Kategoria

celu

Poziom

wymagań

Poprawna

odpowiedź

1

Określić wpływ soli wapnia na kości

C

P

b

2

Wyliczyć rodzaje kości

A

P

długie

płaskie

różnokształtne

pneumatyczne

krótkie

3

Rozróżnić żebra prawdziwe

B

P

a

4

Określić liczbę kości nadgarstka

C

P

c

5

Wskazać cześć czynną mięśnia

C

P

c

6

Zdefiniować pojęcie masaż

A

P

d

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

28

7

Określić

wpływ

masażu

na

organizm

C

P

d

8

Wskazać kierunek ruchów przy
masażu

C

P

c

9

Określić przygotowanie masażysty
do pracy

C

P

c

10

Rozróżnić

rodzaje

masaży

specjalistycznych

B

P

d

11

Określić liczbę zabiegów w masażu
segmentarnym

C

P

d

12

Przewidzieć wpływ głaskania na
organizm

C

P

b

13

Wyliczyć techniki masażu
klasycznego

B

P

c

14

Wskazać zastosowanie aparatu
Redor

C

P

a

15

Określić techniki wykonywania
drenażu limfatycznego

C

P

c

16

Wskazać części ciała, od których
rozpoczyna się drenaż limfatyczny

C

PP

a

17

Przewidzieć działanie masażu
pneumatycznego

D

PP

b

18 Określić funkcję erytrocytów

C

PP

… jest transport tlenu do
komórek

19

Wskazać miejsce rozmnażania
młodych komórek naskórka

C

PP

d

20 Określić funkcję neutrytów

C

PP

b

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

29

Przebieg testowania

Instrukcja dla nauczyciela

1. Ustal z uczniami termin przeprowadzenia sprawdzianu, z co najmniej jednotygodniowym

wyprzedzeniem.

2. Omów z uczniami cel stosowania pomiaru dydaktycznego.
3. Zapoznaj uczniów z rodzajem zadań podanych w zestawie oraz z zasadami punktowania.
4. Przeprowadź z uczniami próbę udzielania odpowiedzi na takie typy zadań testowych,

jakie będą w teście.

5. Omów z uczniami sposób udzielania odpowiedzi (karta odpowiedzi).
6. Zapewnij uczniom możliwość samodzielnej pracy.
7. Rozdaj uczniom zestawy zadań testowych i karty odpowiedzi, podaj czas przeznaczony

na udzielanie odpowiedzi.

8. Postaraj się stworzyć odpowiednią atmosferę podczas przeprowadzania pomiaru

dydaktycznego (rozładuj niepokój, zachęć do sprawdzenia swoich możliwości).

9. Kilka minut przed zakończeniem sprawdzianu przypomnij uczniom o zbliżającym się

czasie zakończenia udzielania odpowiedzi.

10. Zbierz karty odpowiedzi oraz zestawy zadań testowych.
11. Sprawdź wyniki i wpisz do arkusza zbiorczego.
12. Przeprowadź analizę uzyskanych wyników sprawdzianu i wybierz te zadania, które

sprawiły uczniom największe trudności.

13. Ustal przyczyny trudności uczniów w opanowaniu wiadomości i umiejętności.
14. Opracuj wnioski do dalszego postępowania, mającego na celu uniknięcie niepowodzeń

dydaktycznych – niskie wyniki przeprowadzonego sprawdzianu.

Instrukcja dla ucznia

1. Przeczytaj uważnie instrukcję.
2. Podpisz imieniem i nazwiskiem kartę odpowiedzi.
3. Zapoznaj się z zestawem zadań testowych.
4. Test zawiera 20 zadań dotyczących Wykonywania masażu pielęgnacyjnego:

zadania: 1, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 19, 20– to zadania
jednokrotnego wyboru;

zadania: 2, i 18 to zadania wymagające uzupełnienia w których należy udzielić
krótkiej odpowiedzi.

5. Udzielaj odpowiedzi tylko na załączonej karcie odpowiedzi:

w zadaniach wielokrotnego wyboru zaznacz prawidłową odpowiedź znakiem X
(w przypadku pomyłki należy błędną odpowiedź zaznaczyć kółkiem, a następnie
ponownie zakreślić odpowiedź prawidłową),

w zadaniach z krótką odpowiedzią wpisz odpowiedź w wyznaczone pole,

w zadaniach do uzupełnienia wpisz brakujące wyrazy lub części zdania.

6. Pracuj samodzielnie, bo tylko wtedy będziesz miał satysfakcję z wykonanego zadania.
7. Jeśli któreś zadanie sprawia Ci trudności, przejdź do następnego, odkładając jego

rozwiązanie na później, po rozwiązaniu całego testu. Trudności mogą przysporzyć Ci
zadania: 15 – 20, gdyż są na poziomie trudniejszym niż pozostałe.

8. Na rozwiązanie testu masz 60 min.

Powodzenia

Materiały dla ucznia:

instrukcja,

zestaw zadań testowych,

karta odpowiedzi.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

30

ZESTAW ZADAŃ TESTOWYCH


1. Sole wapnia zawarte w kości nadają jej

a) sprężystość,
b) twardość,
c) kruchość,
d) charakterystyczny wygląd.

2. Według osteologii wyróżniamy następujące rodzaje kości:


3. Żebra prawdziwe to żebra

a) od I do VII,
b) od I do V,
c) od V do VIII,
d) od VIII do X.

4. Kości nadgarstka jest

a) 6,
b) 7,
c) 8,
d) 9.

5. Część czynna mięśnia to

a) ścięgno,
b) przyczep początkowy,
c) brzusiec,
d) powięź.


6. Masażem nazywamy

a) ruchy rąk wywołujący nacisk na tkanki,
b) ruchy rąk wykonywane w pewnej kolejności, w określonym tempie,
c) odkształcenie tkanki,
d) wszystkie odpowiedzi są poprawne.


7. Masażem działamy na

a) skórę,
b) mięśnie, aparat więzadłowo-stawowy,
c) skórę i okostną,
d) wszystkie odpowiedzi poprawne.


8. Kierunek masażu dla układu krążenia to:

a) dosercowy, odkręgosłupowy,
b) dogłowowy, odkręgosłupowy,
c) dosercowy, zgodny z przepływem krwi żylnej,
d) zgodny z przepływem krwi żylnej do dużych węzłów chłonnych.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

31

9. Przed przystąpieniem do masażu należy:

a) umyć ręce, ułożyć klientkę, dobrać środki poślizgowe,
b) przygotować stanowisko pracy do masażu zgodnie z zasadą ergonomii,
c) przygotować stanowisko do masażu zgodnie z ergonomią, higieną, przygotować

klientkę do masażu, umyć ręce,

d) ułożyć klientkę w pozycji rozluźniającej, umyć ręce, rozluźnić palce rąk przed

masażem.

10. Do masaży specjalistycznych należą:

a) segmentarny, pneumatyczny,
b) limfatyczny, punktowy, podwodny, wirowy,
c) klasyczny, segmentarny, okostnowy, wibracyjny,
d) limfatyczny, segmentarny, akupresura.

11. W masażu segmentarny ilość zabiegów wynosi

a) 3,
b) 8,
c) 10 – 15,
d) do momentu usunięcia wszystkich zmian.

12. Technika głaskania ma na celu

a) pobudzić tkanki skóry,
b) usunąć zrogowaciały naskórek, udrożnić ujścia łojowe i potowe,
c) wzmocnić tkankę skórną,
d) rozszerzyć naczynia krwionośne skóry.

13. Do masażu klasycznego należą techniki:

a) rozcieranie koliste, głaskanie,
b) rolowanie, głaskanie, przyśrubowanie,
c) ugniatanie, rozcieranie, roztrząsanie,
d) chwyt biodrowy, głaskanie, wibracja.


14. Aparat do wibracji Redor użyjesz przy:

a) otyłości, wzmożonym napięciu mięśniowym,
b) obniżonym napięciu mięśniowym,
c) w stanach pobudzenia nerwowego,
d) stany przewlekłe tkanek miękkich, zaburzone krążenie.

15. W drenażu limfatycznym wykonujemy techniki:

a) głaskanie, ugniatanie, uciski,
b) ugniatanie, rozcieranie,
c) głaskanie, rozcieranie koliste, spiralne, ugniatanie, uciski,
d) rozcieranie koliste, głaskanie powierzchniowe, uciski.

16. Drenaż limfatyczny zaczynamy wykonywać od:

a) dużych węzłów chłonnych,
b) od części dystalnych do proksymalnych,
c) stopy, ręki,
d) przyczepu końcowego mięśni.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

32

17. Masaż pneumatyczny działa jak technika:

a) wibracji,
b) ugniatania,
c) rozcieranie, głaskanie,
d) głaskanie, ugniatanie.


18. Główną rolą erytrocytów jest /dokończ zdanie/……………………………………...

………………………………………………………………………………………….


19. Rozmnażanie się młodych komórek naskórka odbywa się:

a) w warstwie rogowaciejącej i podstawnej,
b) w warstwie lśniącej i kolczystej,
c) w warstwie ziarnistej i podstawnej,
d) w warstwie podstawnej i kolczystej.


20. Wypustki komórki nerwowej przewodzące impulsy z ciała komórki na obwód to

a) neuron,
b) neuryt,
c) dendryt,
d) neuromer.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

33

KARTA ODPOWIEDZI

Imię i nazwisko………………………………………………………………………………….


Wykonywanie masażu pielęgnacyjnego


Zakreśl prawidłową odpowiedź, dokończ zdanie lub wpisz brakujące części zdania.

Nr

zadania

Odpowiedź

Punkty

1

a

b

c

d

2

-
-
-
-
-

3

a

b

c

d

4

a

b

c

d

5

a

b

c

d

6

a

b

c

d

7

a

b

c

d

8

a

b

c

d

9

a

b

c

d

10

a

b

c

d

11

a

b

c

d

12

a

b

c

d

13

a

b

c

d

14

a

b

c

d

15

a

b

c

d

16

a

b

c

d

17

a

b

c

d

18



19

a

b

c

d

20

a

b

c

d

Razem:



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

34

ZADANIE TYPU „PRÓBA PRACY”

Instrukcja dla nauczyciela

W badaniu osiągnięć ucznia w jednostce modułowej „Wykonywanie masażu

pielęgnacyjnego” przewiduje się zastosowanie zadania typu „próba pracy”, gdyż pozwoli ono
określić poziom ukształtowanych przez ucznia umiejętności w tej jednostce. Zadanie zostało
tak skonstruowane, aby można było zbadać wyszczególniony poniżej układ umiejętności.
Zadaniem nauczyciela jest stworzenie warunków dla ucznia, umożliwiających w określonym
czasie wykonanie zadania. Uczeń powinien mieć udostępnione stanowisko kosmetyczne
z niezbędnym wyposażeniem umożliwiającym wykonanie masażu kosmetycznego twarzy.
Należy również przygotować stanowisko ogólne, na którym będą zgromadzone preparaty
kosmetyczne, materiały i bielizna zabiegowa oraz środki higieniczne, spośród których uczeń
wybierze właściwe do wykonania swojego zadania. Czas przewidziany na wykonanie zadania
wynosi 60 minut.

Przewiduje się, iż uczeń powinien wykonać następujące czynności:
1) sporządzić plan pracy,
2) przygotować stanowisko pracy,
3) przygotować klienta do zabiegu,
4) wykonać demakijaż twarzy,
5) przygotować się do masażu,
6) wykonać masaż twarzy.

Przykładowy przebieg zabiegu pielęgnacyjnego
Sporządzenie planu pracy – obejmuje czynności wypunktowane przy opisie pracy.
Opis pracy:
1. Przygotowanie stanowiska pracy:

przygotowanie stanowiska pracy do masażu – zgromadzenie na stanowisku pracy:

środka poślizgowego, mleczka do demakijażu , płatków kosmetycznych, bielizny
zabiegowej, dwóch dużych ręczników, opaski na włosy, środka do dezynfekcji rąk,
rozłożenie fotela kosmetycznego i przykrycie go ręcznikiem.

2. Przygotowanie klienta do zabiegu:

wykluczenie przeciwwskazań do wykonania zabiegu, wskazanie klientowi miejsca do

przebrania, zaopatrzenie klienta w tunikę jednorazową, przykrycie klienta ręcznikiem,
założenie opaski na włosy.

3. Wykonanie demakijażu twarzy:

nanieść na płatki kosmetyczne mleczko do demakijażu, stanąć za klientką,

rozmalowanie rozpocząć od brody na zewnątrz twarzy, poprzez policzki, nos, wokół
oczu , potem czoło.

4. Przygotowanie się do masażu:

umyć i zdezynfekować ręce, rozluźnić dłonie.

5. Wykonanie masażu twarzy:

rozpocząć przegłaskaniem szyi i całej twarzy. Szyję a w szczególności jej boki,

głaskać na przemian rękami raz z jednej raz z drugiej strony, przejść na bruzdę
czołowo nosową, czoło i od skroni ciągłym ruchem przegłaskać boki twarzy i szyi.

po przegłaskaniu całej twarzy przejść do rozcierania, ugniatania i oklepywania każdej

jej części. Przejście do kolejnego ruchu powinno być poprzedzone przegłaskaniem.
Masaż zakończyć delikatnymi ruchami głaszczącymi o działaniu uspakajającym
i usypiającym.

background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

35

Treść zadania

Wykonaj masaż kosmetyczny twarzy wykorzystując dostępne preparaty kosmetyczne.

Zabieg powinien obejmować następujące etapy: sporządzenie planu pracy, przygotowanie
stanowiska pracy i klienta do zabiegu, wykonanie masażu kosmetycznego. Na stanowisku
pracy przygotowano wyposażenie umożliwiające wykonanie zadania. We wskazanym przez
nauczyciela miejscu umieszczono bieliznę zabiegową, środki poślizgowe, środki do
dezynfekcji oraz materiały higieniczne, spośród, których wybierzesz środki potrzebne Ci do
wykonania zadania. Przewidywany czas wykonania zadania: maksymalnie 60 minut.

Umiejętności podlegające ocenie

Lp.

Czynność wykonana przez ucznia

Punkty

Waga*

Wynik

1.

Sporządzanie planu pracy

0,7

2.

Przygotowanie stanowiska pracy

0,5

3.

Przygotowanie klienta do zabiegu

0,8

4.

Wykonanie demakijażu twarzy

0,6

5.

Przygotowanie się do masażu

0,5

6.

Wykonanie masażu kosmetycznego twarzy

0,8

* Waga poszczególnych czynności w całości szacowanej umiejętności.

Klucz oceniania:

20 pkt. – czynność wykonana bezbłędnie z pełnym umotywowaniem dokonanych
wyborów,

18 pkt. czynność wykonana bezbłędnie, drobne nieprawidłowości w umotywowaniu
dokonywanych działań,

14 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiły drobne, nieistotne dla całego procesu błędy,

10 pkt. – w wykonaniu czynności wystąpiło kilka błędów, które w wyniku
przeprowadzonej korekty naprawiono,

7 pkt. – najważniejsze elementy danej czynności zostały wykonane, wykonanie jednak
całej czynności wymagało dokonania wielu poprawek,

0 pkt. czynność wykonana błędnie.

Normy wymagań na poszczególne oceny szkolne:

Ocena

Minimalna liczba

uzyskanych punktów

dopuszczający

60

dostateczny

72

dobry

85

bardzo dobry

95



background image

„Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego”

36

7. LITERATURA

1. Aleksandrowicz R.: Mały atlas anatomiczny. PZWL, Warszawa 2004
2. Dylewska-Grzelakowska J.: Kosmetyka stosowana. Wydanie IV. WSiP, Warszawa 2005
3. Jaroszewska J.: Kosmetyka i kosmetologia. Polskie Stowarzyszenie Kosmetyczne
4. Krechowiecki A., Kubik W. i inni.: Anatomia człowieka. PZWL, Warszawa 1992
5. Michalik A., Ramotowski W.: Anatomia i fizjologia człowieka. PZWL, Warszawa 2004
6. Peters B.: Kosmetyka. Rea, Warszawa 2002
7. Prochowicz Z.: Podstawy masażu leczniczego. Wydanie I. PZWL, Warszawa 1990
8. Zborowski A.: Drenaż limfatyczny. Wydanie I. AZ, Kraków 1995
9. Zborowski A.: Masaż klasyczny. Wydanie I. AZ, Kraków 1994

