SCENARIUSZE LEKCJI
Przedszkole.
ODKRYWCY KOSMOSU BEATA LEWICKA
Moje 5 lat
Czesław Cyrański
ODKRYWCY KOSMOSU
Beata Lewicka
Cele:
- zdobycie wiedzy o zdrowym stylu życia, ocenianie zachowań służących i zagrażających zdrowiu,
- budzenie zaciekawienia światem,
- poznanie planet Układu Słonecznego,
- ocenianie postaw innych ludzi,
- rozwijanie ekspresji plastycznej.
Metody pracy: elementy metody kinezjologii edukacyjnej, zadań stawianych do wykonania, pokaz,
opowiadanie, rozmowa.
Formy pracy: grupowa, zbiorowa.
Przebieg zajęć
1. Nauczycielka zaprasza dzieci w podróż kosmiczną - ćwiczenia ułatwiające koncentrację i właściwe ro-
zumienie informacji według Metody Dennisona:
" zakładanie nogawek kombinezonu kosmicznego (luzne skłony)
" zakładanie butów (pompowanie piętą - pozycja stojąca, tułów wyprostowany, jedna noga ustawiona
30 cm za drugą, pięta tylnej nogi nad podłogą, wdech, wydech - pięta obniżona do podłogi przy
jednoczesnym zgięciu kolana nogi przedniej, powtarzamy kilka razy)
" zapinanie rękawów (aktywna ręka)
" start rakiety kosmicznej (luzny skłon)
" podziwianie widoków z otaczającej przestrzeni kosmicznej (sowa - jedną ręką chwytamy mocno
mięśnie przeciwległego barku, głowę zwracamy powoli do prawego ramienia i robimy wdech, po-
tem do lewego - płynny wydech z wydawaniem dzwięku).
2. Przelot nad planetami Układu Słonecznego - utrwalenie nazw planet. Przeliczanie planet.
więcej na stronie internetowej http://www.mac.pl/
SCENARIUSZE LEKCJI
Przedszkole.
ODKRYWCY KOSMOSU BEATA LEWICKA
Moje 5 lat
Czesław Cyrański
3. Odkrycie i zwiedzanie nieznanej planety.
" Nauczycielka przypomina dzieciom o konieczności przedstawienia się mieszkańcom nieznanej pla-
nety (miasto, numer przedszkola itp.).
" Przedszkolaki słuchają opowiadania nauczycielki i oglądają ilustracje.
Planeta, którą odwiedzamy jest wspaniałym miejscem. Pełno na niej robotów i maszyn zasilanych prą-
dem, które ułatwiają życie mieszkańcom, a nawet ich zastępują. Dzieci nie muszą wcześnie wstawać i
biec do szkoły. Śpią tak długo, jak im się podoba, a gdy już wstaną, robot-niania przenosi je do fotela.
Inny robot już ścieli łóżko, następny przynosi śniadanie i nawet wkłada kanapkę do ust, a kolejny włą-
cza telewizor. Dzieci cały dzień spędzają w fotelu, bo robot-nauczycielka przychodzi do domu i uczy je
pod warunkiem, że mają na to ochotę. A dzieciaki siedzą w fotelach i robią się coraz grubsze, grubsze i
grubsze. Nie potrafią już same się ubrać, zjeść, nie potrafią już nawet biegać. Pewnego dnia stała się
straszna rzecz. Zabrakło prądu ...
" Przedszkolaki zastanawiają się, co działo się na planecie, kiedy zabrakło prądu. Jak wyglądało życie
mieszkańców? Oceniają ich styl życia przed awarią.
" Burza mózgów - wymyślanie nazwy planety.
" Nauczycielka rozmawia z dziećmi, zadaje pytania, aby sprowokować je do dyskusji:
- Czy chciałbyś mieszkać na takiej planecie? Uzasadnij swoje zdanie.
- Czy zdobycze techniki mogą całkiem zastąpić ludzi?
- Jakie zdobycze techniki ułatwiają ludziom życie?
- Co moglibyśmy zabrać z tej planety na Ziemię?
4. Zabawa ruchowa Ufoludki i roboty.
5. Powrót na Ziemię.
6. Stwarzanie sytuacji problemowej - rozmowa na temat:
więcej na stronie internetowej http://www.mac.pl/
SCENARIUSZE LEKCJI
Przedszkole.
ODKRYWCY KOSMOSU BEATA LEWICKA
Moje 5 lat
Czesław Cyrański
6. Stwarzanie sytuacji problemowej - rozmowa na temat:
Jak powinna wyglądać zdrowa planeta i jak powinni zachowywać się jej mieszkańcy?
7. Praca w zespołach - malowanie farbami na temat:
Wymarzona planeta
więcej na stronie internetowej http://www.mac.pl/