Przykład nr 8; Wersja: 2006-01-18
PRZYKŁAD OBLICZENIA SŁUPA ŻELBETOWEGO W MONOLITYCZNYM
STROPIE PŁYTOWO-BELKOWYM.
1. Dane:
Beton B15: fcd=8000 kPa, fck=12000 kPa, fctd=730 kPa Stal A-II – 18G2-b: fyd=310000 kPa, fyk=355000 kPa Szerokość podciągu: bp=0,30 m
Zakładane wymiary przekroju poprzecznego: bs=b=h=0,30 m (słup kwadratowy) Schemat słupa – przegub w węźle górnym, utwierdzenie w węźle dolnym.
Maksymalna reakcja obliczeniowa z podciągu Rmax=RB=344,50 kN
Pozostałe dane jak w poprzednich przykładach.
Płyta żelbetowa
Żebra
Podciąg
Słup
5
0
51
60
Stopa fundamentowa
Ława fundamentowa
1. Przekrój poprzeczny przez strop żelbetowy ze słupem 2. Wyznaczenie pozostałych wielkości: Określenie klasy środowiska i wstępne wyznaczenie wielkości otuliny i użytecznej wysokości przekroju
Klasa środowiska X0 – brak źródeł korozji, niska wilgotność powietrza Według PN-B-03264:2002 dla klasy X0 i zbrojenia stalą zwykłą minimalna grubość otulenia wynosi cmin=16 mm przy minimalnej klasie betonu B15 oraz przy zbrojeniu prętami Ø16.
Odchyłka Δc=5 do 10 mm
Przyjęto ostatecznie otulinę o grubości c=21 mm 1
Przykład nr 8; Wersja: 2006-01-18
Założona maksymalna średnica zbrojenia Ømax=16 mm Średnica strzemion Øw=6 mm
Użyteczna wysokość przekroju
d=h-c- Øw-0,5Ømax=0,30-0,021-0,006-0,008=0,265 m R=344,50 kN/m
060
2. Schemat obliczeniowy słupa
Wysokość słupa (pomiędzy węzłami) lcol=6,0 m
3. Obliczenia zbrojenia głównego (duży mimośród, metoda uproszczona): Przyjmuje się, że tarczownicowy charakter monolitycznego żelbetowego stropu płytowo-belkowego zabezpieczy węzeł górny słupa przed przemieszczeniem. W
związku z tym, można zastosować współczynnik wyboczeniowy na podstawie zasad mechaniki budowli, które przy takim sposobie łączenia przewidują wartość wynoszącą μ=0,7.
Z powyższego wynika: l0=μ·lcol=0,7·6,0=4,2 m Mimośród konstrukcyjny ee=0, ponieważ zakłada się przegub w węźle górnym –
momenty z podciągu się nie przenoszą.
Mimośród niezamierzony ea to największa z wartości wyznaczonych poniżej: ea=lcol/600=6/600=0,01 m
ea=h/30=0,3/30=0,01 m
ea=0,01 m
Ostatecznie przyjęto ea=0,01 m
2
Przykład nr 8; Wersja: 2006-01-18
Sprawdzenie konieczności uwzględnienia smukłości w obliczeniach: l0/h=4,2/0,3=14>7 – element należy obliczać z uwzględnieniem smukłości e0=ea+ee=0,01+0=0,01 m
etot=η·e0
1
η =
Sd
N
-
1 crit
N
9 ⎡ E I
cm c ⎛ 0,11
⎞
⎤
N
=
2
e
0,1
E I
crit
l0 ⎢ 2k
⎜
+
0
⎟ +
⋅
lt
+
s
s
0,1
⎥
⎣
⎝
h
⎠
⎦
Ecm=27 GPa = 27·106 kPa
Ic=(b·h3)/12=(0,3·0,33)/12=6,75·10-4 m4
e0/h=0,01/0,3=0,0333<0,5-0,01·l0/h-0,01·fcd=0,5-0,01·14-0,01·8=0,28>0,05
Przyjęto e0/h=0,28
Dla h0=2·Ac/u=2·3002/4·300=150 mm, Φ(∞,t0)=3,6 dla B 15 i 28 dni oraz 50%
wilgotności
klt=1+0,5·NSd,1t/NSd·Φ(∞,t0)=1+0,5·344,5/344,5·3,6=2,8
As,min=0,15·NSd/fyd=0,15·344,5/310000=1,667·10-4 m2
As,min=0,003·Ac=0,003·0,3·0,3=2,7·10-4 m2
Założone zbrojenie (4Ø16) ma przekrój As=8,04·10-4 m2>As,min Stopień zbrojenia: ρs=As/b·d=8,04·10-4/0,3·0,265=0,01011
Is= ρs·Ac·(0,5h-a1,2)2=0,01011·0,3·0,3·(0,5·0,3-0,035)2=1,2033·10-5 m4
N
9
6
-4
=
⋅
⋅
⋅
+
+
⋅
⋅
⋅ − =
crit
2 [27 10 6,75 10
4,2
2⋅
( 0,11
2,8
0,1+0,28
)
0,1 200 106 1,2033 10 5 ] 1
kN
56
,
874
η
1
=
=
344,5
225
,
1
-
1 1874,56
etot=1,225·0,01=0,01225≈0,012 m
es1=etot+0,5h-a1=0,012+0,5·0,3-0,035=0,127 m Przyjmujemy zbrojenie symetryczne: As1=As2
xeff,lim=0,55·d=0,55·0,265=0,14575 m Dla takiego przypadku xeff=NSd/(fcd·b)=344,5/(8000·0,3)=0,1435 m > 2·a2
xeff<xeff,lim, więc κs=1.
NSd (e −d
Sd
N
s1
+
⋅
+
α⋅
2
⋅ b
⋅ )
344,50 (0,127-0,265
344,5
⋅
⋅ ⋅
)
A = A
cd
f
18000 2 0,3
=
=
= −3,20 ⋅10−4m2 < 0
s1
s2
f (d−a )
310000(0,265−0,035)
yd
2
3
Przykład nr 8; Wersja: 2006-01-18
Wystarczy zbrojenie minimalne.
Ostatecznie przyjęto zbrojenie główne w postaci 4Ø16 o polu 8,04·10-4 m2, rozłożone w narożach przekroju kwadratowego.
Sprawdzenie nośności przyjętego przekroju NSd·es1<fcd·b·xeff(d-0,5·xeff)+fydAs2(d-a2) 344,5·0,127=43,75 kN < 8000·0,3·0,1435·(0,265-0,5·0,1435)+310000·
·4,02·10-4·(0,265-0,035)=95,22 kN
Warunek nośności został spełniony.
4. Przyjęcie zbrojenia strzemionami Strzemiona powinny mieć średnicę nie mniejszą niż 0,2 średnicy zbrojenia głównego.
Przyjęto strzemiona pojedyncze Ø6 mm > 0,2·16=3,2 mm Maksymalny rozstaw strzemion to:
- 15Ø zbrojenia głównego, ponieważ stopień zbrojenia głównego jest mniejszy niż 3% powierzchni przekroju poprzecznego, czyli 15·16=240 mm
- najmniejszy wymiar słupa, tj. 300 mm,
- 400 mm
Przyjęto rozstaw 240 mm z tym, że w rejonie przerwy technologicznej, nad stopą fundamentową, rozstaw ten zagęszcza się o połowę do wartości 120 mm w miejscu łączenia na zakład prętów wyprowadzonych ze stopy.
4