Harry Potter i Kamień Filozoficzny pd1 m kozlowska 030506

background image

Cykl scenariuszy lekcji j

ęzyka polskiego poświęconych omówieniu

powie

ści J.K.Rowling „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”

7 godzin lekcyjnych

cele wspólne dla wszystkich lekcji:

-

rozwijanie wiary we własne mo

żliwości

-

zaktywizowanie, pobudzenie do działania uczniów

-

kształcenie umiej

ętności współdziałania, współpracy

-

ćwiczenie podstawowych umiejętności: czytania, pisania, mówienia i słuchania

-

u

świadomienie uczniom, iż ich własne doświadczenie i wiedza mają wartość i mogą

si

ę przydać innym

-

wpojenie zasad uczciwej i szlachetnej rywalizacji

forma pracy: praca w grupach

1. Temat: Konkurs Magicznej Pami

ęci

(1h)

cel główny: rozbudzanie motywaji czytania

ucze

ń potrafi:

-

budowa

ć jednozdaniowe lub kilkuzdaniowe wypowiedzi będące odpowiedzią na

pytanie

-

słucha

ć wypowiedzi innych

-

wykorzystywa

ć zdobytą wiedzę w praktyce

-

podejmowa

ć szybką decyzję

-

odpowiednio reagowa

ć na usłyszaną wypowiedź

-

dokona

ć przekładu intersemiotycznego

metody: praktyczna, aktywizuj

ąca

materiały: egzemplarze powie

ści J.K.Rowling „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”

Przebieg lekcji

Faza wst

ępna

Nauczyciel informuje, w jaki sposób b

ędzie przebiegała praca podczas omawiania powieści

J.K.Rowling „Harrt Potter i Kamie

ń Filozoficzny”:

1) Uczniowie zostaj

ą przydzieleni przez tiarę przydziału do pszczególnych Domów-

Slytherin, Gryffindor, Hufflepuff, Ravenclaw (np.: z czapki czarnoksi

ężnika losują

karteczk

ę z zapisanym Domem).

2) W powstałych grupach (Domach) dzieci pracuj

ą przez wszystkie lekcje.

background image

3) Ka

żda z grup powołuje:

-

prefekta, kieruj

ącego pracą Domu,

-

sekretarzy, jeden prowadzi Kart

ę Osiągnieć, drugi zapisuje propozycje członków,

-

prezenterów, publicznie przedstawiajacych opracowane przez Domy zadania.

Nale

ży zaznaczyć, że podczas kolejnych lekcji uczniowie mogą zamieniać się rolami.

4) Podczas kolejnych lekcji ka

żdy z Domów wykonuje określone zadania, za które

otrzymuje punkty; punkty przyznaje/odejmuje tak

że nauczyciel dla najlepiej/najgorzej

pracuj

ącego Domu.

5) Sekretarz i członkowie Domu otrzymuj

ą instrukcję prowadzenia Karty Osiagnięć oraz

czyst

ą kartę sztywnego kartonu. ( Załącznik nr 1)

Faza realizacji

Przydzielenie uczniów do poszczególnych Domów.

Obja

śnienie pierwszego zadania, wskazanie celu oraz wyjaśnienie, jakimi umiejętnościami

powinni si

ę uczniowie wykazać.

Zapisanie tamatu lecji

Przeprowadzenie

Konkursu Magicznej Pami

ęci

I tura

Prefekt wybiera numer pytania, prezenter podaje odpowied

ź po uzgodnieniu jej z grupą. Jeśli

odpwiedzi nie ma lub jest nieprawidłowa, pozostałe Domy mog

ą za udzielenie jej uzyskać

dodatkowy punkt.

Pytania

1) Gdzie Harry poznał Hagrida? (mały domek na wyspie, na któr

ą uciekli Dursleyowie) 2 pkt.

2) Jak mieli na imi

ę rodzice Harry`ego? (Lili, James)

2 pkt.

3) Co to jest Hogwart? ( szkoła czarodziejów)

2 pkt.

4) Kim był Argus Filch? ( wo

źny w Hogwarcie)

2 pkt.

5) Wyja

śnij zasady quidditcha?

3 pkt.

6) Z którego peronu odje

żdżał pociąg do Hogwartu? (dziewięć i trzy czwarte)

2 pkt.

7) Jakiego typu miotł

ę dostał Harry? ( Nimbus 2000)

2 pkt.

8) Jakie prezenty dostał Harry z okazji Bo

żego Narodzenia? (drewniany flecik od

Hagrida,pi

ęćdziesięciopensowa moneta od Dursleyów, szmaragdowozielony sweter i duże

pudełko domowych krówek od pani Weasley, pelerynka–niewidka od nieznajomego)

3pkt.

background image

9) Jakie zwierz

ę wyhowywał Hagrid? (norweski smok kolczasty)

2 pkt.

10) Kim był Puszek? (trzygłowy pies pilnuj

ący Kamienia Filozoficznego)

2pkt.

11) Do kogo nale

ży bank Gringotta? (do goblinów)

2 pkt.

12) Z jakim zwierz

ęciem rozmawiał Harry w zoo? ( z wężem boa)

2 pkt.

13) Jakiego przedmiotu uczył prof. Snape? (przyrz

ądzanie eliksirów)

2 pkt

14)Jak

ą karę dostali Harry, Neville, Hermiona i Malfloy za włócznie się nocą po Hogwarcie?

(50 punktów karnych dla ka

żdego i wyprawa do Zakazanego Lasu)

2 pkt.

15) Kto okazał si

ę sprzymierzeńcem Voldemorta? ( prof. Quirrell)

2 pkt.

16) Jakie s

ą imiona członków rodziny Dursleyów ( Petunia, Dudley, Vernon)

2 pkt.

II tura

Narysuj trolla, który wtargn

ął na teren Hogwartu.

Maksymalnie 4 punkty (zgodno

ść narysowanej postaci z opisem-2pkt, kolorystyka-1pkt,

estetyka-1pkt.)

III tura

Prefekt losuje karteczk

ę z pytaniami dla Domu.

1) Gdzie znajdował si

ę taki napis? Kiedy Harry go przeczytał?

Wejd

ź tu, przybyszu, i pomnij na los,

Tych, którzy dybi

ą na cudzy trzos.

Bo ci, którzy bior

ą, co nie jest ich,

Wnet po

żałują żądz niskich swych.

( na drugich srebrnych drzwiach banku Gringotta ; gdy Harry wchodził z Hagridem do
banku, aby pobra

ć pieniądze)

2pkt.

2) Co tak

śpiewało i kiedy?

Mo

że nie jestem śliczna

Mo

że i łach ze mnie stary,

Lecz cho

ćbyś świat przeszukał,

Tak............................................
(tiara przydziału przed przydzieleniem uczniów do poszczególnych Domów)

2 pkt.

3) Kto napisał ten list? W jaki sposób Harry go dostał?

Nie otwieraj paczki przy stole. Jest w niej nowy Nimbus Dwa Tysi

ące, ale nie chcę,

żeby wszyscy wiedzieli, że dostałeś miotłę, bo każdy też będzie chciał. Oliver Wood

background image

spotka si

ę z tobą dziś na boisku quidditcha o siódmej wieczorem na pierwszym

treningu.
(prof. McGonagall, list przyniosła sowa)

2 pkt.

4) Gdzie widniał taki napis i co on oznacza?

AIN EINGARP ACRESO GEWTEL AZ RAWT

Ą WTE IN MAJ IBDO

( na zwierciadle, ODBIJAM NIE TW

Ą TWARZ ALE TWEGO SERCA

PRAGNIENIA)

2 pkt.

Faza podsumowania

Podliczenie zdobytych punktów.

Wpis na Kart

ę Osiągnięć.

Wypowiedzi uczniów na temat zastosowanej formy prezentowania własnej wiedzy i
wykorzystania jej w praktyce.

2 Temat: Elementy realistyczne i fantastyczne w powie

ści Joanne K. Rowling

„Harry Potter i Kamie

ń Filozoficzny”.

(1h)

cel glówny: rozwijanie umiej

ętności odbioru dzieła literackiego

ucze

ń potrafi:

-

odró

żniać fantastykę od tego co realistyczne

-

wskazywa

ć w utworze literackim elementy fantastyczne

-

okre

ślić, co to jest fikcja literacka prawdopodobna, nieprawdopodobna

-

wyszukiwa

ć informacje w tekście

-

korzysta

ć ze słownika ortograficznego

-

zastosowa

ć wiedzę w praktyce

-

komunikowa

ć innym informację

metody: praktyczna, aktywizuj

ąca, heureza

pomoce: arkusze papieru, mazaki

materiały: egzemplarze powie

ści, słowniki ortograficzne

background image

Przebieg lekcji

Faza wst

ępna

Zaznga

żowanie

Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat przeczytanej powie

ści – ich wrażeń, spostrzeżeń.

Dzieci przypominaj

ą, co to jest fikcja literacka; stwierdzają, iż może być prawdopodobna

(realistyczna) lub nieprawdopodobna (fantastyczna) – podaj

ą przykłady utworów literackich..

Nauczyciel daje ka

żdemu kartkę z informacją nt. fikcji literackiej. (Załącznik nr 2)

Wskazanie celów lekcji

Zapis tematu

Obja

śnienie zadania oraz zasad punktowania

Zadanie – grupy wypisuj

ą na arkuszach papieru określone elementy fantastyczne; forma

zapisu dowolna (punkty, słoneczko, podpisane rysunki itp.); prezenter przedstawia wynik
pracy grupy.
Punktowanie – ka

żdy Dom otrzymuje 10punktów; jeśli członkowie pozostalych Domów

dopisz

ą jakiś element fantastyczny, odejmujemy 1punkt; grupa może otrzymać 3-2-1pkt za

form

ę zapisu;

Domy otrzymuj

ą arkusze papieru, mazaki; prefekt losuje jedną z karteczek: „miejsca

fantastyczne”, „postacie fantastyczne”, „przedmioty fantastyczne”, wydarzenia fantastyczne”

Faza realizacji

Badanie – uczniowie w poszczególnych grupach dyskutuj

ą, wymieniają się informacjami,

przedstawiaj

ą pomysły, sprawdzją swoje propozycje (powieść, słownik ortograficzny).

Transformowanie - członkowie Domów ustalaj

ą formę zapisu, weryfikują, porządkują

zebrany materiał, zapisuj

ą.

Prezentacja – prezenterzy przedstawiaj

ą wynik pracy grupy; członkowie pozostałych Domów

wypowiadaj

ą się na temat przedstawionej propozycji, w razie braków uzupełniają.

Faza podsumowuj

ąca

Wnioski –1) „Harry Potter i Kamie

ń Filozoficzny” to powieść fantastyczna.

2) Niektóre elementy fantastyczne zawarte w powie

ści J.K.Rowling pojawiają się

równie

ż w innych utworach literackich (przykłady).

(zapis wniosków w zeszytach)

Refleksja – rozmowa na temat pracy poszczególnych grup ( wypowiedzi uczniów, uwagi

nauczyciela) – przyznanie punktów lub odj

ęcie.

Podsumowanie punktów

background image

Wpis na Kart

ę Osiągnięć

Praca domowa:
1) Podaj przykłady trzech utworów literackich, w których pojawiaj

ą się elementy

fantastyczne takie same jak w powie

ści J.K.Rowling.

Wzór: niezwykła szkoła – Jan Brzechwa „Akademia pana Kleksa”.

2) Wklej do zeszytu kartk

ę z informacją na temat fikcji literackiej

3 Temat: „Cho

ćbyś swą głowę schował

Pod pach

ę albo w piasek

I tak poznam, kim jeste

ś,

Bo dla mnie nie ma masek.”

Jakie umiej

ętności i cechy osobowości mają bohaterowie powieści

J.K.Rowling?

cel główny: wzbogacanie wiedzy ucznia o człowieku

ucze

ń potrafi:

-

nazywa

ć umiejętności i cechy osobowości

-

uargumntowa

ć podjętą decyzję

-

skutecznie komunikowa

ć się w zespole

-

słucha

ć uważnie informacji

-

korzysta

ć z tekstu, słownika wyrazów bliskoznacznych, słownika ortograficznego

metody: aktywizuj

ąca, praktyczna

materiały: egzemplarze powie

ści, słowniki wyrazów bliskoznacznych, słowniki

ortograficzne

pomoce: paski papieru (dwa kolory) dla poszczególnych Domów; kartoniki z wypisanymi
imionami i nazwiskami bohaterów uło

żone na stoliku ustawionym w centrum klasy (łatwe

doj

ście)

Przebieg lekcji

Faza wst

ępna

Zaanga

żowanie

Zapis pierwszej cz

ęści tematu – słów wypowiedzianych przez tiarę przydziału.

Ustalenie przez dzieci, jak

ą wiedzę musi posiadać tiara przydziału,wskazując uczniowi

Hogwartu jego Dom ( cechy osobowo

ści, umiejętności danego kandydata).

Okre

ślenie celu lekcji, zapis drugiej części tematu.

background image

Przypomnienie, jakie cechy składaj

ą się na osobowość ( charakter, usposobienie, intelekt).

Podanie i obja

śnienie zadań i zasad punktacji.

Zadania – 1) grupy ustalaj

ą i wypisują na paskach papieru umiejętności (jeden kolor pasków)

i cechy osobowo

ści (drugi kolor) danego bohatera (korzystają z tekstu powieści, słownika

ortograficznego, słownika wyrazów bliskoznacznych); wypisane paski papieru układaj

ą na

osobnym stoliku przy kartoniku z imieniem i nazwiskiem danego bohatera; prezenterzy
przedstawiaj

ą wynik pracy grupy, potrafią w razie potrzeby uzasadnić przypisanie cechy lub

umiej

ętności bohaterowi poprzez wskazanie konkretnej sytuacji, w której ona się ujawniła lub

zacytowanie fragmentu tekstu;
2) członkowie Domów wybieraj

ą spośród siebie sowę (gońca), która będzie przenosiła

informacje o umiej

ętnościach i cechach osobowości bohaterów – uczniowie wpisują

informacje do zeszytów ( zadanie2. obja

śnia nauczyciel dopiero po wykonaiu pierwszego)

Punktacja – 1 pkt za ka

żdą prawidłowo wskazaną umiejętność lub cechę osobowości;

3,2 lub 1pkt za sprawne i prawidłowe (pełny zapis, estetyka) przepisanie cech;

Przydzielenie bohaterów ( Harry Potter, Ron Weasley, Hermiona Granger, Draco Malfoy),
np.: wyliczanka (wierszyk z tematu lekcji)

Rozdanie dwukolorowych pasków papieru

Faza realizacji

Badanie- uczniowie wymieniaj

ą się wiadomościami, przekazują informacje, dyskutują

Transformowanie – członkowie zebrany materiał poddaj

ą weryfikacji, wyszukują fragmenty

tekstu potwierdzaj

ące podjętą decyzję; poszerzają wiedzę, korzystając ze słownika wyrazów

bliskoznacznych, zapisuj

ą informacje – korzystają ze slownika ortograficznego.

Prezentacja – paski z zapisanymi umiej

ętnościami i cechami osobowości sekretarze układają

na stoliku wokół karteczki z imieniem i nazwiskiem danego bohatera; prezenterzy
przedstawiaj

ą wyniki pracy, podają argumenty; członkowie pozostałych Domów wyrażają

opini

ę, weryfikują.

Zadanie 2) – jak w obja

śnieniu zadań

Faza podsumowuj

ąca

Wnioski: 1) Bohaterowie powie

ści są zrożnicowani – każdy z nich wyposażony jest w inne

cechy osobowo

ści i dysponuje innymi umiejętnościami

2) Nadanie ró

żnorodnych cech bohaterom wyjaśnia ich postępowanie, wzbudza

zainteresowanie czytelnika, pobudza jego wyobra

żnię, daje możliwość

identyfikacji z któr

ąś z postaci i „przeniknięcia” do świata przedstawionego

powie

ści.

Zapisanie wniosków do zeszytu

background image

Podsumowanie punktów

Wpisanie Punktów na Kart

ę Osiągnięć

Refleksja - rozmowa nt. wypełniania swoich funkcji przez poszczególnych członków Domów

4. Temat: Jak napisa

ć opowiadanie fantastyczne?

(1h)

cel główny (3h): pobudzanie postaw kreatywnych ucznia w procesie
zdobywania umiej

ętności pisania

ucze

ń potrafi:

-

napisa

ć krótkie opowiadanie z użyciem dialogu

-

nada

ć tytuł

-

wple

ść dialog w tok narracji (interpunkcja, uzupełnienia dialogowe)

-

tworzy

ć elementy świata przedstawionego (miejsce, czas, bohaterowie, wydarzenia)

-

stworzy

ć tekst poprawny pod względem kompozycji i spójności

-

uło

żyć plan z użyciem równoważników zdania

-

przedstawia

ć swoje pomysły

-

słucha

ć wypowiedzi innych

-

wyrazi

ć swoją opinię na temat pracy innych

-

pisa

ć czytalnie i wyraźnie

-

przepisa

ć tekst poprawnie pod względem ortograficznym i interpunkcyjnym

-

stosowa

ć akapity

metody: aktywizuj

ąca, praktyczna

materiały: egzemplarze powie

ści, słownik ortograficzny, słownik wyrazów bliskoznacznych

pomoce: arkusze papieru, mazaki, zestaw polece

ń pomocniczych, plansza z zapisanymi

kryteriami oceny opowiadania

Przebieg lekcji

Faza wst

ępna

Zaanga

żowanie

Rozmowa na temat procesu tworzenia opowiadania, powie

ści

-

wybór tematu

-

ustalenie elementów

świata przedstawionego (czas, miejsce, bohaterowie, przebieg

wydarze

ń)

-

nadanie bohaterom indywidualnych cech

-

wymy

ślenie nazw własnych

-

dobór słownictwa, konstrukcji zdaniowych, poprawny styl

-

dbanie o poprawn

ą kompozycję i spjność

-

nadanie tytułu

background image

Podanie celu trzech kolejnych lekcji

Zapis tematu

Obja

śnienie zadań oraz zasad punktacji

-

zadnie główne – napisanie opowiadania twórczego z u

życiem dialogu o tym, jak

Harry, Hermiona i Ron spotkali krasnoludka.

-

realizacja polece

ń pomocniczych ( Załącznik nr 3)

Punktacja – opowiadanie z u

życiem dialogu 10 punktów (dokładne kryteria zapisane na

tablicy lub osobnej planszy)
Zadania pomocnicze – na kartach zestawu

Rozdanie poszczególnym Domom kart z zestawem polece

ń pomocniczych.

Faza realizacji

Badanie – uczniowie dyskutuj

ą nad sposobem wykonania poleceń, wymieniają

do

świadczenia, podają propozycje, słuchają wypowiedzi innych, podają argumenty

Transformowanie – uczniowie sprawdzaj

ą słuszność wcześniejszych decyzji, weryfikują

pomysły, wybieraj

ą najlepsze rozwiązania, wypełniają kartę.

Nauczyciel zbiera karty, przyznaje punkty za realizacj

ę poszczególnych zadań, omawia

popełnione bł

ędy.

Podsumowanie punktów.

Wpis na Kart

ę Osiągnięć.

5,6. Temat: Ja te

ż mogę być pisarzem !

Przebieg lekcji

Faza wst

ępna

Zaanga

żowanie

Uwagi nauczyciela i wypowiedzi uczniów okre

ślające, na co mają zwrócić uwagę podczas

pisania opowiadania – omówienie kryteriów oceny opowiadania (Zał

ącznik nr 4)

Faza realizacyjna

Badanie – uczniowie rozwijaj

ą punkty napisanego planu wydarzeń, podają pomysły,

propozycje, dyskutuj

ą, słuchają wypowiedzi innych, zastanawiają się nad kompozycją, logiką

wypowiedzi, spójno

ścią tekstu.

background image

Transformowanie – członkowie Domów wybieraj

ą najlepsze propozycje, poprawiają,

weryfikuj

ą, dobierają słownictwo, korzystają ze słowników, sprawdzają czy opowiadanie

spełnia podane wcze

śniej wymagania (kryteria), zapisują tekst na arkuszu papieru

Prezentacja – zawieszenie arkuszy z tekstem opowiada

ń w widocznym miejscu; prezenter

lub prezenterzy ( mo

żna odczytać opowiadanie z podziałem na role) odczytują opowiadanie;

pozostali członkowie Domów wyra

żają swoje opinie, sprawdzają wraz z nauczycielem, czy

zostały spełnione wszystkie kryteria;

Wnioski:
Nauczyciel omawia najcz

ęściej występujące błędy

Członkowie poszczególnych grup wpisuj

ą poprawione opowiadania ( swojej grupy) do

zeszytu.

Faza podsumowuj

ąca

Podsumowanie punktów

Wpis na Kart

ę Osiągnięć

Refleksja - wypowiedzi uczniów na temat problemów, jakie pojawiły si

ę podczas realizacji

tego zadania.

Praca domowa: Przynie

ś materiały (mazaki, kredki, rysunki, klej itp.) pozwalające

wyko

ńczyć i ozdobić Kartę Osiągnięć.

7. Temat: Bawili

śmy się doskonale, nie myśląc o klęsce.

Nadszedł czas, by wyłoni

ć zwycięzcę!

cel główny: kształcenie umiej

ętności obiektywnej oceny pracy swojej i innych

oraz przyjmowania w sposób odpowiedni sukcesu i pora

żki

ucze

ń potrafi:

-

w sposób odpowiedni reagowa

ć na opinie innych

-

dokonuje przekładu intersemiotycznego

-

rozumie sens wypowiadanych słów

metody: aktywizuj

ące, praktyczne

materiały: egzemplarze powie

ści

background image

Przebieg lekcji

Cz

ęść I

Faza wst

ępna

Omówienie zadania oraz zasad punktacji

Zadanie - nadanie ostatecznego kształtu Karcie Osi

ągnięć,

Punktacja - estetyka zapisu (1pkt.), precyzja i prawidłowo

ść zapisu - daty i liczba punktów

(2pkt.), oryginalno

ść (1pkt.),kolorystyka i elementy dodatkowe (1pkt.)

Faza realizacji

Badanie – uczniowie przegl

ądają przyniesione materiały, oceniają ich przydatność, dyskutują

nad sposobami ozdobienia Karty, sprawdzj

ą prawidłowość zapisu.

Transformowanie – uczniowie weryfikuj

ą pomysły; ustalają, jak będzie wygladać ich Karta;

nadaj

ą Karcie ostateczny kształt.

Prezentacja – zawieszenie Kart Osi

ągnięć w widocznym miejscu, opinie uczniów na temat

Kart, przyznanie punktów.

Faza podsumowuj

ąca

Wpisanie punktów na Kart

ę za ostatnie zadanie.

Cz

ęść II

Zapisanie tamatu lekcji

Podsumowanie punktów uzyskanych podczas wszystkich lekcji.

Ogłoszenie zwyci

ęzcy

Wr

ęczenie nagród, wpisanie ocen

Refleksja

Wypowiedzi uczniów inspirowane pytaniami nauczyciela, np.: „Czego si

ę nauczyłeś?”,

„Jakie znaczenie ma dla ciebie zdobyta wiedza i umiej

ętności?”, „Czego chciałbyś uczyć się

dalej?”, „Jaka jest twoja opinia o takiej formie uczenia si

ę?”, „ Co ci pomagało, a co nie

sprzyjało nauce?”, „Co mo

żna udoskonalić w procesie uczenia się, który miał miejsce na

ostatnich lekcjach?”

Cykl scenariuszy opracowała
Marzena Kozłowska - nauczycielka j

ęzyka polskiego

w Szkole Podstawowej nr 91 w Łodzi.

background image

Zał

ącznik nr 1

Instrukcja prowadzenia Karty Osi

ągnięć

1. Na otrzymanej Karcie Osi

ągnięć po każdej lekcji wpisz datę i liczbę otrzymanych

punktów.

2. Umie

ść nazwę swojego Domu oraz imiona i nazwiska członków Domu.

3. Wpisów dokonuj precyzyjnie, poprawnie.

4. Dbaj o estetyk

ę zapisu.

5. Pami

ętaj, że za treść i formę Karty będą przyznawane punkty.

6. Po ka

żdej lekcji oddawaj Kartę nauczycielowi.

7. Danej przez nauczyciela Karty nie mo

żesz zamienić na inną.

background image

Zał

ącznik nr 2

FIKCJA LITERACKA

-

świat przedstawiony w utworze.

Wszystko to, co wymy

ślił autor.

/

\

PRAWDOPODOBNA

NIEPRAWDOPODOBNA

- sytuacje mogły si

ę wydarzyć

(FANTASTYCZNA)

w naszym

świecie.

– sytuacje nie mogły si

ę wydarzyć

Przykład:

w naszym

świecie.

H.Sienkiewicz „W pustyni i w puszczy”

Przykład:

J.K.Rowling „Harry Potter i Kamie

ń Filozoficzny”

background image

Zał

ącznik nr 3

Zadanie główne: Napiszcie opowiadanie z u

życiem dialogu. Opowiedzcie o

spotkaniu Harry`ego, Hermiony i Rona z krasnoludkiem.

Zestaw polece

ń pomocniczych do zadania głównego.

1. Wstaw my

ślniki w odpowiednich miejscach, zaznaczając tym samym bezpośrednie

wypowiedzi bohaterów (dialog).

Wingardium Leviosa! krzyczał raz po raz, wymachujac ramionami jak wiatrak.

Źle to wypowiadasz prychnęła Hermiona Win-gar-dium Levi-o-sa. „Gar” musi być

melodyjne i długie.

To zrób to sama, jak jeste

ś taka mądra warknął Ron.

Hermiona podwin

ęła rekawy szaty, smagnęła różdżką i powiedziała:

Wingardium Leviosa!

Piórko unoisło si

ę i zawisło jakieś cztery stopy nad ich głowami.

Wspaniale! krzykn

ął profesor Flitwick, klaszczącz w dłonie. Niech Wszyscy popatrza,

pannie Granger ju

ż się udało!

2 pkt.

2. W podanym tek

ście podkreśl powtarzający się czasownik i zastąp go innym.

Zanim Ron zd

ążył mu coś powiedzieć, pojawił się profesor Flitwick.

-

Chyba si

ę nie kłócicie, co, chłopcy? – powiedział

-

Potterowi przysłano miotł

ę, panie profesorze – powiedział szybko Malfoy.

-

Tak, tak, znakomicie – powiedział profesor, u

śmiechając się do Harry`ego – Profesor

McGonagall powiedziała mi o specjalnych okoliczno

ściach, Potter. Co to za model?

-

Nimbus Dwa Tysi

ące, panie profesorze – powiedział Harry, powstrzymując się, by nie

wybuchn

ąć śmiechem na widok miny Malfoya. – A to wszystko dzięki Malfoyowi –

powiedział.

2 pkt.

3. Ustalcie i zapiszcie:

-

W jakim miejscu b

ędzie się toczyła akcja waszego opowiadania ?

................................................................................................................

-

Jaka b

ędzie pora dnia?............................................................................

-

Jak ma na imi

ę krasnoludek?...................................................................

background image

-

Jakie umiej

ętności i cechy osobowości posiada krasnoludek?

...........................................................................................................................................

-

Jakie elementy fantastyczne wyst

ąpia w opowiadaniu?

....................................................................................................................

5 pkt.

4. Omówcie przebieg wydarze

ń w waszym opowiadaniu. Zapiszcie plan wydarzeń w

formie równowa

żników zdania.

Plan wydarze

ń naszego opowiadania

1.....................................................................................

2. ...................................................................................

3. ....................................................................................

5. ...................................................................................

6. .....................................................................................

.....................................................................................

......................................................................................

4 pkt.

5. Ustalcie i zapiszcie tytuł opowiadania..........................................................................

2 pkt.

background image

Zał

ącznik nr 4

Kryteria oceny opowiadania

1) Zgodno

ść z podanym tematem.

1 pkt.

2) Elementy fantastyczne.

1 pkt.

3) Oryginalno

ść.

1 pkt.

4) Wyst

ąpienie podanych bohaterów.

1 pkt

5) Forma popwiadania z u

życiem dialogu.

1 pkt.

6) Poprawny zapis dialogu.

1 pkt.

7) Styl.

1 pkt.

8) Kompozycja, spójno

ść tekstu.

1 pkt.

9) Ortografia i interpunkcja.

1 pkt.

10) Estetyka zapisu.

1 pkt.

