projekt Dzień Dobry Czechy


W dobie integracji z UE starałyśmy się przekazać naszym uczniom jak najwięcej
wiedzy o krajach wchodzących w jej skład. W związku z tym zorganizowałyśmy DZIEC
KULTURY EUROPEJSKIEJ pt.: ,,DZIEC DOBRY- CZECHY.
Była to impreza środowiskowa, na którą przybyli zaproszeni goście z zewnątrz oraz
rodzice uczniów. Impreza została mile przyjęta, dlatego też postanowiłyśmy podzielić się
swoimi doświadczeniami, przestawiając scenariusz imprezy.
DZIEC DOBRY - CZECHY
SCENARIUSZ IMPREZY ŚRODOWISKOWEJ DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Cele:
- zapoznanie uczniów z gospodarką, kulturą i obyczajami Czech,
- nauka podstawowych zwrotów języka czeskiego,
- doskonalenie umiejętności korzystania ze słowników, encyklopedii, map,
śpiewnika muzycznego,
- aktywizacja uczniów,
- wdrażanie do samodzielnej i zespołowej pracy,
- integracja członków Szkolnego Klubu Europejskiego ze środowiskiem lokalnym
oraz promocja szkoły.
Środki dydaktyczne:
- Encyklopedia PWN, słownik czesko-polski, mapa Europy, śpiewnik czeski pt.: ąJa,
pisnicka, tabliczki z napisami w języku czeskim i polskim, flaga Czech, Polski,
Niemiec (kraj poznany w roku szkolnym 2004/05) Polski i UE, kronika Szkolnego
Klubu Europejskiego, album pt. ,,Czechy (wykonany przez członków klubu),
kasety wideo znanych czeskich bajek pt.: ,,Krecik,, Przygody Rumcajsa, kukiełki
do teatrzyku pt.: ąJak Cypisek zwiedza Pragę, Rumcajsa i Hanki wykonane przez
członków klubu, zabytki Pragi namalowane farbami na dużych arkuszach papieru,
scenografia, krótki rys historyczny o zabytkach Pragi.
* Tydzień przed rozpoczęciem imprezy środowiskowej pt.: ,, DOBRŻ DEN CZECHY,
szkoła została udekorowana w barwy i napisy czeski, a uczniowie zostali poinformowani
o konkursie języka czeskiego. W gabinetach lekcyjnych na tablicach magnetycznych i
gazetkach ściennych zostały porozwieszane tabliczki z napisami w języku czeskim i
polskim np.
- zwroty grzecznościowe: dzień dobry- dobrż den
do widzenia- naschledanow
dziękuję - dikuji
proszę - prosim
cześć ą ahoj
życzymy dużo piątek- pUejeme Vm mnoho jedni%0ńek
1
życzymy miłego dnia- pUejeme Vm dobrho dne
- nazwy szkolne: tablica - tabule
lekcja- hodina biurko- psaci stul
temat ą tma szkoła- skola
książka ą kniha długopis- kuli%0ńkov tu~ka
zeszyt ą seait ołówek- tu~ka
kreda ą kYda linijka- pravitko
piórnik- penl ławka- lavice
* Na biurku nauczyciela ustawione flagi czeskie wykonane przez członków klubu.
* Nad głównym wejściem szkoły napis ,,DOBRŻ DEN CZECHY. Na korytarzu
wystawione flagi: Czech, Niemiec, Polski i UE.
* Na głównym korytarzu szkolnym przygotowana scena do odegrania teatrzyku
kukiełkowego pt.: ,,Jak Cypisek poznaje Pragę.
* W bibliotece szkolnej przygotowane wideo do obejrzenia bajek czeskich pt.: ,,
Krecik, ,,Przygody Rumcajsa dla klas O-III oraz klas IV-VI.
PRZEBIEG IMPREZY
1. Powitanie uczniów i pracowników szkoły przez członków Szkolnego Klubu
Europejskiego.
2. Zapoznanie wszystkich uczestników z przebiegiem dnia DOBRŻ DEN CZECHY ą
apel informacyjny.
3. Od godz. 8:00 do 10:00 klasy 0-III i IV-VI oglądają bajki czeskie pt.: ,,Przygody
Rumcajsa, ,,Krecik, następnie w swoich klasach pod opieką wychowawców przystępują
do konkursu plastycznego pt.: ,,Pozdrowienia z Czech. Technika prac dowolna i format
kartki dowolny.
4. Podczas przerw lekcyjnych odpowiedzialni członkowie klubu włączają muzykę w
wykonaniu zespołów i wokalistów czeskich. W tym czasie jury w składzie np. wybrani
nauczyciele (3 osoby), zaproszeni goście (2 osoby) rozstrzygają wyżej wymieniony
konkurs plastyczny w dwóch kategoriach wiekowych w klasie O- III i IV- VI,
przydzielając I- II- III miejsce.
5. O godz.. 10:30 wszyscy uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście oglądają teatrzyk
kukiełkowy pt.: ,,Jak Cypisek poznaje Pragę, w wykonaniu członków klubu.
Scenariusz teatrzyku pt.: ,,JAK CYPISEK POZNAJE PRAG .
(Namalowany las, słychać śpiew ptaków, sylwetki Hanki i Rumcajsa).
NARRATOR - Było to w przededniu odpustu w Pradze. Rumcajs przechadzał się w
żecholedzkim lesie.
2
HANKA ą Proszę, siądz chociaż na chwilę.
RUMCAJS ą To te buty same mnie niosą. Może one wiedzą, gdzie podziewa się nasz
Cypisek ?
HANKA ą Ostatnio Cypisek mówił, że nas opuści, że chce poznać świat.
RUMCAJS ą Idziemy go szukać !
NARRATOR ą Ledwo się obejrzeli, a już byli na wzgórzu Hradczany w Pradze.
(namalowany Hradczany Zamek, obok stoi uczeń z informacją o w/w zabytku)
HANKA ą Och! Jaki piękny zamek.
RUMCAJS ą Znajduje się on na wzgórzu Hradczany na brzegu rzeki Wełtawy. To
siedziba władców Czech.
UCZEC ą Hradczany zamek. To pierwszy drewniano ą ziemny gród, istniał już w końcu
IX w. W 1303 r. Spłonął, a odbudował go Król Karol IV. Po 200 latach zamek ponownie
spłonął. Jednak kolejni władcy odbudowali zamek, który był siedzibą cesarską i wielkim
ośrodkiem sztuki, w tym także sztuki alchemicznej. Obecnie na Hradzie, czyli zamku,
urzęduje prezydent Czech.
HANKA ą Jesteśmy na Złotej Uliczce!
( namalowana Złota Uliczka, obok stoi uczeń z informacją o w/w zabytku)
RUMCAJS ą Haneczko, znam legendę o tej uliczce! Legenda głosi, że Złotą Uliczkę
zamieszkiwali alchemicy zajmujący się wyrabianiem złota. Dlatego też uliczka ta nosi
nazwę złotej.
UCZEC ą Złota Uliczka należy do najbardziej malowniczych miejsc w Pradze. To
malutkie domki w których mieszkali strzelcy zamkowi. Domki te dobudowane były do
murów obronnych. Początkowo uliczka była zbudowana po obu stronach tak, że
szerokość jej w niektórych miejscach nie przekraczała 1 metra. W XX w. Uliczkę
odrestaurowano i przywrócono budynkom dawny kształt. Na Złotej Uliczce mieszkało
wielu sławnych pisarzy, jak Franz Kafka czy laureat Nagrody Nobla Jarosław Seifert.
HANKA ą Zobacz Rumcajsie, jaki wielki kościół, ma chyba ze 100 m.
(namalowana Katedra Św. Wita, obok stoi uczeń z informacja o w/w zabytku)
RUMCAJS ą To Katedra Świętego Wita.
HANKA ą W tej Katedrze odbywały się koronacje czeskich władców, wesela i chrzciny
królewskich dzieci.
RUMCAJS ą Obecnie w świątyni znajdują się setki dzieł sztuki.
UCZEC ą Katedra Św. Wita to jeden z najcenniejszych zabytków, który jest symbolem
Pragi. Katedra Św. Wita jest już trzecim kościołem wybudowanym na Hradczanach.
Katedrę budowano przez ponad 600 lat. Posiada cech gotyku, renesansu i baroku. Ma
wysokości 34 m. a najwyższa wieża 96 m., kształtem przypomina ogromny odwrócony
okręt. Po wejściu do świątyni widzi się olbrzymie okno z witrażem. W środku znajdują
się 22 kaplice. Ściany niektórych kaplic ozdobiono okładzinami ze złota i
półszlachetnych kamieni.
HANKA ą O! Jak ten Most Karola się zmienił?
(namalowany most dzieci śpiewają czeską piosenkę pt.: ,,Na Tom Prazskym Moste,
obok stoi uczeń z informacją o w/w zabytku).
3
RUMCAJS ą Prawie do połowy XVIII w. Był to jedyny most w Pradze. Dawniej jezdziły
po nim dorożki, pózniej samochody.
HANKA ą A dzisiaj most jest deptakiem spacerowym.
DZIECI ą Śpiewają w/w piosenkę.
UCZEC ą Most Karola uważany jest za perłę budownictwa średniowiecznego. Przedtem
nazywany był Mostem Kamiennym lub Mostem Praskim. Most Karola ma ponad pół
kilometra długości. Budowa mostu była pomysłem króla Karola IV, zrealizował go
najważniejszy praski architekt Peter Parle. Na obu krańcach Mostu Karola wznoszą się
gotyckie wieże zbudowane jak i cały most z piaskowca. Na środku mostu znajduje się
barokowa rzezba św. Jana Nepomucena wykonana z brązu. Legenda głosi, że św.
Nepomucen zginął w nurtach rzeki Wełtawy. Król Karol IV kazał go zrzucić z mostu za
nie wyjawienie tajemnicy spowiedzi jego żony. Dziś rzezbę św. Nepomucena można
spotkać na każdym moście, gdyż jest to patron broniący nadrzeczne okolice przed
powodziami.
(namalowany las, słychać śpiew ptaków)
HANKA ą To był piękny dzień, ale naszego Cypiska nigdzie nie ma !
CYPISEK ą Jestem! (mówiąc ziewa ).
HANKA ą Och mój kochany, malutki syneczku.
KONIEC.
6. O godz. 11:30 odbywa się konkurs znajomości języka czeskiego. Uczniowie przez
tydzień przyswajali sobie zwroty czeskie, które znajdowały się w gabinetach lekcyjnych.
W ciągu określonego czasu np. 15 min. Chętnie uczniowie pisali zwroty czeskie z
polskim tłumaczeniem. Jury oceniało poprawność zapisu. Laureatem został uczeń z
największą liczbą poprawnie napisanych zwrotów czeskich. Konkurs odbywał się w
dwóch kategoriach wiekowych klas I ą III i IV ą VI.
7. Po odbytych konkursach nastąpiło uroczyste wręczenie nagród z wyżej wymienionych
i opisanych konkursów.
8. Na zakończenie DNIA KULTURY EUROPEJSKIEJ ą DOBRŻ DEN ą CZECHY
odbyła się wieczorna dyskoteka w rytmie muzyki czeskiej.
Scenariusz opracowały opiekunki SKE
Bożena Karwat i Maria Tyliszczak
Samorządowej Szkoły Podstawowej
i Oddziału Przedszkolnego
w Sieniawie Lub.
4

