Konepkt Biologia nauka o życiu kl 1


Konspekt lekcji biologii dla klasy I gimnazjum
Temat: Biologia  nauka o \yciu.
CELE DYDAKTYCZNE
1. Wiadomości:
Uczeń zna:
- pojęcie  biologia
- wybrane dziedziny wchodzące w skład nauki, jaką jest biologia
- znaczenie biologii w codziennym \yciu człowieka
- zródła wiedzy biologicznej
- poziomy organizacji \ycia
2. Umiejętności:
Uczeń potrafi:
- określić przedmiot badań biologii jako nauki
- scharakteryzować wybrane dziedziny biologii
- wyjaśnić znaczenie biologii w codziennym \yciu człowieka
- wskazać komórkę jako podstawową jednostkę organizacji \ycia
3. Postawy:
- emocjonalny stosunek do otaczającej przyrody poprzez zwrócenie uwagi na zło\oność,
ró\norodność, a zarazem jedność otaczającego nas świata natury
- rozbudzenie zainteresowań biologicznych poprzez zwrócenie uwagi na mo\liwości
praktycznego zastosowania zdobytych wiadomości z zakresu tego przedmiotu
4. Strategie:
- organizacyjna
- asocjacyjna
5. Metody:
- pogadanka
- mapa myśli
- praca z literaturą
6. Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
7. Środki dydaktyczne:
- tablica, kreda
- podręcznik  Puls \ycia 1
- karta pracy
- rzutnik, foliogramy
PRZEBIEG LEKCJI:
FAZA WSTPNA (10min):
1. Nauczyciel sprawdza listę obecności, a kolejno zapisuje temat lekcji na tablicy:
Temat: Biologia - & & & & & & & & & & & , temat jest celowo nie dokończony.
2. Nauczyciel pyta się uczniów
" czym jest biologia?
" czym zajmuje się biologia?
Nauczyciel mówi uczniom o pochodzeniu słowa biologia- od grackich słów bios 
\ycie, logos- nauka . Uczniowie dokańczają temat lekcji słowami: nauka o \yciu.
FAZA REALIZACYJNA (25min):
1. Nauczyciel pyta się uczniów o dziedziny nauki wchodzące w skład biologii.
Nauczyciel w trakcie rozmowy z uczniami pisze na tablicy słowo BIOLOGIA.
Kolejno rysuje strzałki od hasła. Na końcach strzałek nauczyciel zapisuje dziedziny
biologiczne (tak jak na schemacie poni\ej).
EKOLOGIA
nauka o zale\nościach pomiędzy
ANATOMIA BOTANIKA
organizmami a środowiskiem
nauka o budowie nauka o roślinach
wewnętrznej organizmów
ZOOLOGIA
nauka o zwierzętach
HISTOLOGIA
nauka o tkankach
MORFOLOGIA
nauka o budowie
BIOLOGIA
zewnętrznej organizmów
GENETYKA
nauka o dziedziczności
SYSTEMATYKA
nauka o
BIOCHEMIA klasyfikacji
CYTOLOGIA
nauka o związkach chemicznych w organizmów
nauka o komórce
\ywym organizmie
2. Nauczyciel rysuje na tablicy  mapę myśli dotyczącą zródeł wiedzy biologicznej. Na
schemacie zaznacza cztery elementy: WIEDZA BIOLOGICZNA, MEDIA,
OBSERWACJA, KSIśKI. Nauczyciel wraz z uczniami uzupełnia dalszą część
mapy, zadając pytanie: Gdzie mo\na szukać informacji z zakresu biologii?
MEDIA OBSERWACJE
WIEDZA
BIOLOGICZNA
KSIśKI
3. Nauczyciel rozdaje uczniom karty pracy. Uczniowie wspólnie z nauczycielem
rozwiązują zadanie z karty pracy.
FAZA PODSUMOWUJCA (10 min)
1. Nauczyciel czyta uczniom zdania, które wypowiedzieli naukowcy zajmujący się
ró\nymi dziedzinami biologii. Zadaniem uczniów jest określenie, którą dziedziną
nauki zajmuje się ka\dy z nich.
" Błona komórkowa oddziela wnętrze komórki od środowiska zewnętrznego
" W tkance łącznej zwykle wiele miejsca zajmuje substancja międzykomórkowa.
" Układ oddechowy ssaków tworzą górne i dolne drogi oddechowe.
" Gen jest podstawową jednostką dziedziczenia.
2. ZADANIE DOMOWE: Ułó\ krzy\ówkę z hasłem ORGANIZM.
POZIOMY ORGANIZACJI śYCIA KARTA PRACY
Podpisz poni\sze ilustracje tak, korzystając z podanych wyrazów. Następnie
ponumeruj je tak, aby wykazywały kolejne poziomy organizacji \ycia.
komórka, tkanka, narząd, układ narządów, organizm
& & & & & & & & & & & & & & & & . & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & &
& & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & & &

