Polacy lepsi od Niemc贸w 10 01 2016

锱糑walifikacje olimpijskie: Polacy lepsi od Niemc贸w, mamy trzecie miejsce i wci膮偶 jeste艣my w grze Meczem z Niemcami polscy siatkarze zako艅czyli zmagania w turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Pojedynek o trzecie miejsce to nie by艂 szczyt marze艅 Bia艂o-Czerwonych, ale po pora偶ce w p贸艂finale turnieju z Francj膮 (0:3) nasi siatkarze musieli w Berlinie walczy膰 o 偶ycie. Z gospodarzami turnieju przegrali na zako艅cznie fazy grupowej (2:3) w swoim najdziwniejszym meczu od lat. W niedziel臋 nadarzy艂a si臋 wi臋c okazja, by zmaza膰 plam臋 i zapewni膰 sobie udzia艂 w majowym turnieju interkontynentalnym w Japonii. Dla przegranego nie by艂o 偶adnej premiii, drzwi do gry na igrzyskach w Rio mia艂y si臋 zatrzasn膮膰 nieodwo艂alnie. Mistrzowie 艣wiata na parkiet ruszyli niezwykle skoncentrowani, za sob膮 musieli zostawi膰 z艂e wspomnienia, presj臋 i wielkie oczekiwania w kraju, a skupi膰 si臋 na tym, by pokona膰 Niemc贸w na ich ziemi. Pocz膮tek meczu pokaza艂, ze obu ekipom towarzyszy膰 b臋d膮 wielkie nerwy. Nasi siatkarze grali nieskutecznie w ataku, nie m贸g艂 si臋 rozkr臋ci膰 Bartosz Kurek i Niemcy bardzo dobrze z tego korzystali (8:6, 12:9). Brakowa艂o wiary w powodzenie naszym siatkarzom, brakowa艂o mocnej zagrywki i pomys艂u na to, jak Niemc贸w przechytrzy膰. Gdy Kurek trafi艂 po raz kolejny w aut, zrobi艂o si臋 bardzo nieprzyjemnie (11:14), bo rozp臋dzeni gospodarze zyskali nie tylko przewag臋 punktow膮, ale r贸wnie偶 psychiczn膮 (16:13). Bia艂o-Czerwoni nie poddali si臋, odrabiali straty i prawie dogonili rywali. Jeszcze tylko Mateusz Mika trafi艂 z drugiej linii i by艂o 17:17. Zanosi艂o si臋 na zaci臋t膮 ko艅c贸wk臋, ale zamiast niej ogl膮dali艣my pokaz pot臋偶nych zagrywek Gyorgy Grozera. Bombardier niemieckiej kadry da艂 jej prowadzenie 22:19 i polscy siatkarze ju偶 seta nie uratowali (20:25). W drugiej ods艂onie Polacy znale藕li si臋 pod jeszcze wi臋ksz膮 presj膮, co by艂o wida膰 na pocz膮tku. Grali nerwowo, grali nier贸wno i mogli si臋 cieszy膰, 偶e rywale pope艂niali b艂臋dy (8:7). Niemcy wr贸cili na w艂a艣ciwy poziom gry, po atakach Gyorgy Grozera i Denysa Kaliberdy odzyskali prowadzenie (12:11, 16:15) i ca艂y czas napierali, by odskoczy膰 mistrzom 艣wiata. Ci nie zachwycali, ale walczyli dzielnie i ca艂y czas byli blisko przeciwnika (15:15, 18:19). W ko艅c贸wce seta Stephane Antiga, kt贸ry dokonywa艂 zmian i m.in. zdj膮艂 z boiska Kurka, wykona艂 manewr na wag臋 wygrania seta i wyr贸wnania stanu spotkania. Na boisko wszed艂 Marcin Mo偶d偶onek i dwa razy zatrzyma艂 Grozera (21:21). Po chwili tak samo zagra艂 Kubiak, a rywale zupe艂nie si臋 pogubili i nie byli w stanie uratowa膰 seta. Nasz kapitan wygra艂 ostatni膮 akcj臋 partii drugiej i w meczu zn贸w by艂 remis (25:22). Po dobrym finiszu w secie drugim wydawa艂o si臋, 偶e trzecia partia b臋dzie dla naszej dru偶yny t膮, w kt贸rej wreszcie rozwinie skrzyd艂a. Niestety Polacy zn贸w grali nie na swoim poziomie, zn贸w mieli problemy w ataku i dali rywalom rozwin膮膰 skrzyd艂a (2:5, 4:7). Na nic zda艂y si臋 pro艣by Stephane'a Antigi, kt贸ry nie by艂 w stanie obudzi膰 swoich siatkarzy z dziwnego letargu. Wreszcie i Niemcy pope艂nili kilka b艂臋d贸w, Kubiak wyko艅czy艂 kontr臋 i by艂o 9:9. Walka toczy艂a si臋 w najlepsze, a Niemcy po asie serwisowym Christiana Fromma prowadzili 13:11. Polacy tym razem nie zdo艂ali odrobi膰 straty, seria nieskutecznych atak贸w i fatalnych zagrywek tylko pog艂臋bi艂a nasze problemy (13:16, 13:20), a powr贸t Bartosza Kurka od pocz膮tku seta nie przynosi艂 profit贸w. Niemcy d艂ugo nie czekali, zdeklasowali mistrz贸w 艣wiata i zn贸w byli bli偶ej arcywa偶nego zwyci臋stwa w meczu (25:16). Nie wynik martwi艂 najbardziej, ale wielkie problemy naszych siatkarzy z gr膮, kt贸re dr臋czy艂y zesp贸艂 na pocz膮tku seta czwartego. Nerwy, nieporozumienia, do tego b艂臋dy. Polacy przegrywali ten mecz sami ze sob膮, we w艂asnych g艂owach, a rywale nie zamierzali czeka膰 na ich przebudzenie, szli pewnie po swoje, bo coraz bli偶ej byli zwyci臋stwa (4:1, 8:4). Nasi siatkarze zn贸w zasiliali konto rywali punktami po b艂臋dach, Kurek nie m贸g艂 si臋 odnale藕膰 w ataku i katastrofa w Berlinie zbli偶a艂a si臋 w coraz szybszym tempie. Polacy nie poddali si臋, podj臋li r臋kawic臋 i zacz臋li odrabia膰 straty (9:11, 11:13), a rywale pomagali ostrzeliwuj膮c auty. Gdy "czap臋" dosta艂 Grozer zn贸w by艂 remis (14:14). Emocje buzowa艂y, walka by艂a niezwykle zaci臋ta, a wynik ca艂y czas na styku (17:17). Gdy Bieniek zablokowa艂 atak Boehme Bia艂o-Czerwoni wyszli na prowadzenie (19:18) i szukali okazji do rozstrzygni臋cia seta (23:22). W kluczowym momencie Kurek uderzy艂 w aut, Niemcy mieli pi艂k臋 meczow膮 (23:24). Na szcz臋艣cie "czap臋" dosta艂 Fromm (25:24), a dramatyczn膮 ko艅c贸wk臋 wygra艂 nam blokiem na Grozerze Mika (28:26). Polacy urwali si臋 ze stryczka, ale do wygranej i zachowania szans na Rio brakowa艂o jeszcze triumfu w secie pi膮tym. Walka wci膮偶 by艂a za偶arta, wci膮偶 dramatyczna i niezwykle emocjonuj膮ca. Rywale zrazu odskoczyli (3:1, 4:2), ale kapitan Kubiak pot臋偶n膮 zagrywk膮 zaraz przywr贸ci艂 remis, a nawet da艂 dru偶ynie prowadzenie (5:4). Rywale nie odpuszczali, szybko doprowadzili do remisu i szukali okazji do wygrywania kontr. Tych nie by艂o wiele, Mika z Kubiakiem w ataku grali rewelacyjnie (7:6). Kapitan oszuka艂 rywali na siatce i eksplodowa艂 rado艣ci膮, biegn膮c wok贸艂 boiska rund臋 honorow膮 (9:7). Dwa punkty zapasu to by艂a cenna przewaga, ale zaraz znikn臋艂a, bo Grozer wyko艅czy艂 atak. Cios za cios, atak za atak gra艂y dru偶yny, 偶adna nie chcia艂a odpu艣ci膰 (10:10). Niemcy znale藕li blokiem spos贸b na Kubiaka, ale po nieprawdopodobnej akcji Kurek wyr贸wna艂, by po chwili zablokowa膰 Fromma (13:12). Nasz atakuj膮cy uratowa艂 po chwili akcj臋, dogra艂 do Kubiaka, a ten zapewni艂 dru偶ynie meczbola (14:13). Chwil臋 p贸藕niej, a mo偶e ca艂膮 wieczno艣膰, Mika dwa razy fantastycznie uderzy艂 na lewej flance i zako艅czy艂 horror (16:14). Polacy w Berlinie zaj臋li trzecie miejsce i zapewnili sobie udzia艂 w majowym turnieju interkontynentalnym w Japonii. Polska - Niemcy 3:2 (20:25, 25:22, 16:25, 28:26, 16:14) S臋dziowali: Andriej Zenowicz (Rosja), Epaminondas Geothodoros (Grecja) Widz贸w: 7200 Przebieg meczu: I set: 6:8, 9:12, 13:16, 19:20, 20:25 II set: 8:7, 11:12, 15:16, 18:20, 25:22 III set: 5:8, 11:12, 13:16, 13:20, 16:25 IV set: 4:8, 9:12, 15:16, 20:19, 28:26 V set: 2:4, 5:5, 8:7, 11:12, 16:14 Polska: Grzegorz 艁omacz, Bartosz Kurek, Micha艂 Kubiak, Mateusz Mika, Mateusz Bieniek, Karol K艂os, Pawe艂 Zatorski (libero) oraz Damian Wojtaszek (libero), Dawid Konarski, Fabian Drzyzga, Marcin Mo偶d偶onek, Rafa艂 Buszek Niemcy: Lukas Kampa, Gyorgy Grozer, Denys Kaliberda, Christian Fromm, Marcu Boehme, Philipp Collin, Markus Steuerwald (libero) oraz Ferdinand Tille (libero), Patrick Steuerwald, Christian Duennes, Simon Hirsch. Z Berlina - Krzysztof Gawe艂, Eurosport.Onet.pl