mieszkancy laki


Literka.pl - Zajęcia dzienne dla klasy II - MIESZKACCY AKI
Zajęcia dzienne dla klasy II - MIESZKACCY AKI
Data dodania: 2006-05-03 20:00:00
Zajęcia "Mieszkańcy łąki" poprzedzone są co najmniej dwoma dniami aktywności dzieci
w środowisku przyrodniczym (np.1.Wycieczka na łąkę. 2. Rośliny łąki).W wyniku pracy w
czasie tych dwóch dni, uczniowie zdobywają informacje o łące na podstawie
bezpośredniej obserwacji, tworza zielenik roślin łąkowych i wykonują w grupach plansze,
na których umieszczają sylwetki roślin łąkowych. Dzień trzeci poświęcony jest głównie
zwierzętom łakowym i stanowi integralną kontynuację pracy w poprzednich dniach.
Scenariusz zajęć dziennych opracowała
Anna Jaroszek
(Szkoła Podstawowa
w Okszowie)
Temat: Mieszkańcy łąki.
Ośrodek tematyczny: Aąka.
Szkoła podstawowa, klasa II, cztery jednostki lekcyjne.
Umiejętności:
¨ Twórcze rozwiÄ…zywanie problemów.
¨ Zgodne i konstruktywne współdziaÅ‚anie w grupie.
¨ UmiejÄ™tność korzystania z dóbr przyrody bez jej degradacji i bezmyÅ›lnego niszczenia.
Cele: Uczeń potrafi:
¨ Opisać różnorodność Å›wiata roÅ›lin i zwierzÄ…t w ekosystemie Å‚Ä…ka;
¨ Uzasadnić, dlaczego nie należy wypalać Å‚Ä…k i straszyć zwierzÄ…t;
¨ Dostrzegać piÄ™kno w barwach owadów i innych zwierzÄ…t Å‚Ä…kowych;
¨ Uważnie wysÅ‚uchać utworu muzycznego i poetyckiego i okreÅ›lić jego nastrój;
¨ Dostrzegać niezwykÅ‚ość poetyckiego obrazu;
¨ Przestrzegać zasad bezpieczeÅ„stwa w kontaktach ze zwierzÄ™tami.
Metody:
Rozmowa dydaktyczna
Mapa pojęciowa
EksponujÄ…ca: drama, ekspozycja nagrania
Rozwiązywanie problemów: burza mózgów
Praca z tekstem
Praktycznego działania
Zabawowe, integracyjne
Formy: praca indywidualna, praca w grupach, praca z całą klasą.
Pomoce:kaseta z nagraniem piosenki Każdy kwiat to mały świat , kaseta znagraniem
wierszy M. Buczkówny, słowniki, atlasy, książki o treściachprzyrodniczych, ilustracje
zwierząt łąkowych, sylwetki zwierząt,nagranie Odgłosy łąki , tekst M.
Kownackiej Czajki , rekwizyty doscenek, brystole, mazaki, kredki, farby, załączniki
Wstępne informacje:
Zajęciadzienne poprzedzone są co najmniej dwoma dniami aktywności dzieci
(np.1.Wycieczka na łąkę. 2. Rośliny łąki.). W wyniku pracy w czasie tychdni uczniowie
zdobywają informacje o łące na podstawie bezpośredniejobserwacji, tworzą zielnik roślin
łąkowych i wykonują w grupachplansze, na których umieszczają sylwetki roślin
łąkowych. Dzień trzecipoświęcony jest głównie zwierzętom łąkowym.
Czynności nauczyciela
i uczniów
MetodyFormy
Materiały
Wskazówki
Uwagi
¨ Zabawa integrujÄ…ca
 Obrazki z kwiatami
-Wybierz kwiat, który do ciebie pasuje. Uzasadnij swój wybór.
Sformułowanie tematu zajęć
Zabawa integrujÄ…ca
Praca z całą klasą
Obrazki z kwiatami.
Usadzenie dzieci w kręgu
10 min
¨ WysÅ‚uchanie nagrania wierszy M. Buczkówny Rano na Å‚Ä…ce , Stokrotka ,
Dzwonki , Koniczyna
Metoda eksponujÄ…ca
Praca z całą klasą
Kaseta z nagraniem wierszy Załącznik
nr 1
Uczniowie siedzą w kręgu
5 min
¨ Rozmowa z dziećmi w oparciu o treść wierszy.
1. O jakich kwiatach jest mowa w wierszach?
Jak sÄ… opisane ?
2. Jak wyglÄ…da ranek na Å‚Ä…ce wg poetki ?
3. Który z wierszy najbardziej ci się podoba i dlaczego?
(i inne pytania)
Rozmowa dydaktyczna
Praca z całą klasą
Uczniowieodpowiadają na pytania w oparciu o treść wierszy. Można dołączyć donich
adekwatne ilustracje i teksty wierszy dla uczniów.
5 min
¨ Wyszukiwanie w dostÄ™pnych zródÅ‚ach
Informacji o zwierzętach łąkowych.
I. Owady.
II. Ptaki.
III. Ssaki.
IV. Inne
.
Metoda pracy we współpracy
(strategia)
Grupowa
Słowniki, atlasy, książki przyrodnicze
Ilustracje, przewodniki
Podział klasy na 4 grupy wg
znaczków: biedronki, motyle, żabki, bociany.
Wybór lidera i strażnika czasu. Po zebraniu wiadomości przekazanie ich całej grupie.
20 min
¨ Prezentacja pracy grup w dowolnej formie (zagadki, rebusy, szkice, opowiadanie itp.)
Zapisanie na tablicy lub planszy nazw zwierzÄ…t Å‚Ä…kowych.
Metody słowne
Metoda eksponujÄ…ca
Grupowa
SÅ‚owniki, ilustracje, notatki grupy, rysunki
W celu usprawnienia prezentacji można przygotować kartoniki z nazwami zwierząt
Załącznik nr 2
20 min
¨ Ekspozycja nagrania OdgÅ‚osy Å‚Ä…ki
Rozwijanie wyobrazni-
czytanie opowieści Na łące na tle nagrania odgłosów łąki.
Metoda eksponujÄ…ca
Cała klasa
Kaseta z nagraniem odgłosów łąki, tekst opowieści.
Załącznik
nr 3
Dzieci słuchają odgłosów z łąki i opowieści nauczyciela
5 min
¨ Wykonanie
elementów- sylwetek zwierząt i umieszczenie ich na planszach (uzupełnienie plansz z
poprzedniego dnia).
Ekspresja plastyczna
Grupowa
Plansze, sylwetki zwierzÄ…t, kredki, farby
Uczniowie wykonujÄ… sylwetki zwierzÄ…t wykorzystujÄ…c
zgromadzone informacje, naklejają je na plansze i domalowują własne elementy
40 min
¨ Ekspozycja prac zabawa Å»ywa kamera
Zabawa
Praca z całą klasą
Plansze
Załącznik nr 4
(opis zabawy)
10 min
¨ UzupeÅ‚nianie zdaÅ„ z lukami jako przygotowanie do dramy
Metoda ćwiczeniowa, problemowa
Praca indywidu-alna
Kartki ze zdaniami z lukami Załącznik
nr 5
Praca ma na celu przygoto-
wanie dzieci do bezproble-
mowego wejścia w role
5 min
¨ Drama: Rozmowa roÅ›lin i zwierzÄ…t Å‚Ä…kowych, np.: motyla z rumianem, biedronki z
mszycÄ…
Metody aktywizujÄ…ce  drama
Grupowa- grupy dzielÄ… siÄ™ na pary
Rekwizyty
np. skrzydła motyla płaszczyk dla biedronki
kwiatowe płatki itp.
Uczniowie losujÄ… zestawy par lub samodzielnie je tworzÄ….
20 min
¨ ZaÅ›piewanie piosenki Każdy kwiat to maÅ‚y Å›wiat
Zabawa- ekspresja muzyczna
Praca z całą klasą
Kaseta z nagraniem piosenki Załącznik
nr 6
Uczniowie wykonują znaną sobie piosenkę z podkładem muzycznym
5 min
¨ Czytanie opowiadania M. Kownackiej Czajki
Praca z tekstem
Praca indywidu-
alna
Tekst opowiadania Załącznik
nr 7
Ciche czytanie przez uczniów
5 min
¨ Stworzenie sytuacji problemowej w oparciu o tekst Czajki - Jakie niebezpieczeÅ„stwa
grożą zwierzętom łąkowym ?
Burza mózgów
Grupowa
Duże arkusze papieru, mazaki
Po krótkim podsumowa-
niu opowiadania uczniowie wysuwajÄ… inne hipotezy
10 min
¨ Prezentacja pracy grup. Weryfikacja pomysłów. SformuÅ‚owanie wniosków.
Metoda problemowa
Praca z całą klasą
Arkusze papieru, pisaki
Wspólne zapisanie wniosków- przestróg
10 min
¨ Zabawa Åšlimak winniczek
Zabawa
Praca z całą klasą
Opis zabawy-załącznik
nr 8
Zabawa utrwalajÄ…ca nazwy zwierzÄ…t
10 min
¨ FormuÅ‚owanie pojÄ™cia Å‚Ä…ka
Mapa pojęciowa
Grupowa i z całą klasą
Arkusze papieru, kartki Załącznik
nr 9
Uczniowie pracujÄ… w grupach, po czym dokonujÄ… syntezy na forum klasy
10 min
¨ Podsumowanie zajęć krzyżówka
Metoda ćwiczeniowa, problemowa
Praca indywidu-alna
Kartki z krzyżówką
Załącznik
nr 10
Dla uczniów słabszych mogą być łatwiejsze wersje
5 min
¨ Ewaluacja zajęć- tarcza
Ewaluacyjna
Praca z całą grupą
Plansza z tarczÄ…, motylki
Załącznik nr 11
5 min
Literatura:
1.Cichy D.: Gry dydaktyczne w nauczaniu biologii. Warszawa 1990, WSiP.
2. Jakowicka M.: Wzbogacenie doświadczeń uczniów klas początkowych w kontaktach ze
środowiskiem. Warszawa 1983, WSiP.
3. Kownacka M.: Razem ze słonkiem. Część 1-6. Warszawa 1991, WSiP.
4. Taraszkiewicz M.: Jak uczyć lepiej? Warszawa 2000, CODN.
Załącznik nr 1
Mieczysława Buczkówna Rano na łące
 Słońce
Na Å‚Ä…ce wszyscy pracujÄ… od samego rana.
Pszczoła we wnętrzu rumianka
odkurza żółty dywanik
ze złotego pyłu.
Mrówki ścieżkę oczyściły,
aż świeci każde ziarenko piasku.
Motyl skrzydełkami
otrzepuje kropelki rosy
z koniczyny.
Osy polerują listki jaskrów,
aż oczy bolą od blasku.
"Stokrotka"
Różowa, krótka spódniczka,
stoi jak baletniczka
na jednej nóżce,
na głowie
żółty wianuszek.
 Dzwonki
Fioletowe dzwoneczki,
porusza nimi wiatr,
co przyleciał z sąsiedniej łąki.
Wcale siÄ™ nie broniÄ…...
opada z nich rosa,
ale nie dzwoniÄ…...
 Koniczyna
Ile tu pięknych koniczyn!
PachnÄ… miodem.
Ta ma trzy listki...
i ta tylko trzy...
może ta będzie miała cztery...
Trzeba policzyć
też trzy szkoda...
Załącznik nr 2
Jeż,mysz, żaba, ropucha, osa, czajka, bocian, konik polny, pszczoła,ślimak, ważka, motyl,
jaskółka, świerszcz, biedronka, kret, trzmiel,czapla, świtezianka.
Załącznik nr 3
Opowieść Na łące
Wyobrazsobie, że siedzisz ukryty na łące nad strumieniem, otoczony
wysokimtatarakiem& Niedaleko znajduje się most, wiszący nad strumieniem,którego
koniec znika za zakrętem...
Jest tutaj tak wspaniale cicho i spokojnie i dlatego ty także jesteś bardzo spokojny...
Siedziszna miękkiej trawie& Zamykasz oczy na chwilę i czujesz swój ciężar natrawie, na
ziemi& Słońce świeci tak przyjaznie z wysokości nieba.Czujesz jego ciepło na swojej
skórze. Ciepło to jest także w tobie.Przepływa ono przez całe twoje ciało& Czujesz swój
oddech, oddychaszbardzo spokojnie i równomiernie..
Od czasu do czasu słyszyszśpiewającego gdzieś opodal ptaka& Stare trzciny tataraku
uderzają osiebie, kiedy wiatr nimi porusza, kiedy kołyszą się lekko nawietrze& A wciąż
gdzieś na niebie lata skowronek, niewidoczny śpiewagdzieś blisko słońca swoją radosną
piosenkÄ™...
Załącznik nr 4
Zabawa Żywa kamera
Uczniowiew parach. Jedno dziecko w parze gra rolÄ™ kamerzysty, a drugie
kamery.Kamerzysta staje za kamerą, a swe ręce kładzie z tyłu na jej ramionach.Kamera
zamyka oczy. Kamerzysta powoli prowadzi jÄ… po pomieszczeniudelikatnym naciskiem na
plecy. Na hasło klik , kamera otwiera oczy irejestruje obraz (tu: planszę). Po ponownym
haśle klik odwraca się dodzieci. Następnie opowiada, co zarejestrowała i odpowiada na
pytania.Wygrywa para z najdokładniejszą kamerą .
Załącznik nr 5
Wstaw wyrazy w luki:
Kwiat wytwarza nektar i przywabia& zapachem i kolorem.
Pszczoła zbiera pyłek i& kwiatowy, zapyla kwiaty.
Motyl zbiera nektar z& jednocześnie je zapylając.
Biedronka zjada..................Żaba zjada .................
Kret poszukuje ................żerując pod ziemią. Bocian żywi się ślimakami, owadami i
...........................
(nektar, owady, kwiatów, szkodników, owady, mszyce, żabami)
Załącznik nr 6
Piosenka Każdy kwiat to mały świat Słowa: Anna Markowa
1. Nie zrywaj kwiatów, bo kwiaty żyją, słońca szukają i wodę piją.
Pragną na łące mieszkać spokojnie, pragną dla ciebie pachnieć upojnie.
Ref. Każdy kwiat to mały świat, mała radość żywa.
Każdy kwiat to mały świat, a więc go nie zrywaj.
2. Jeśli gałązek drzewom nie złamiesz, to każdy pączek listkiem się stanie,
będzie zielony i potem złoty, kiedy nadejdą jesienne słoty.
3. Zostaw w spokoju ptasie pisklęta, barwne motyle, dzikie zwierzęta.
Spróbuj ratować wszystko, co żywe, co razem z tobą chce być szczęśliwe.
Załącznik nr 7
M. Kownacka Czajki
Idą dzieci na spacer dróżką. Na prawo podmokła łąka, a tam w dole rzeczka płynie. Nad
głowami krążą im czajki i krzyczą...
 Zaczekajcie posłuchamy, co one krzyczą...- powiedziała pani. Przystanęli& Słuchają&
One tak wołają:
 Nie chodz! Nie chodz !
 Masz rację, Piotrusiu. One nie chcą, żebyśmy tu szli !
 A czemu, proszÄ™ pani ?
 Na tej łące na pewno zakładają gniazda...
 A przecież tu nie ma żadnego krzaczka ani drzewa, ani nic !
 No właśnie& czajki zakładają gniazda na ziemi...
 No to można na nie nadepnąć ?
 A oczywiście nawet łatwiej na nie nadepnąć niż je wypatrzyć...
 A dlaczego, proszÄ™ pani ?
 Bo jajka są ciemne w plamki i jak leżą na ziemi ułożone na krzyż, wcale ich nie
widać...
 Proszę pani, te czajki fikają koziołki w powietrzu! O! O !
 To ci dopiero popis! śmieją się dzieci.
 Pewno, tego żaden ptak nie potrafi...
Czajki krzyczały. Krzyczały nad nami, a teraz przycichły& Czy wiecie, co to znaczy ?
 No co, proszÄ™ pani ?
 Że tu właśnie są gdzieś ich gniazda...
 To chodzmy& poszukamy !
 A właśnie, że trzeba odejść, żeby nie płoszyć !- powiedział twardo Piotr.
(fragment z książki M. Kownackiej Razem ze słonkiem )
Załącznik nr 8
Zabawa Åšlimak winniczek
Uczestnicyzostają podzieleni na tyle grup, ile sylab zawiera słowo, które trzebaodgadnąć.
Np. wyraz winniczek . ZgadujÄ…ca osoba wychodzi za drzwi.Pozostali wybierajÄ… w tym
czasie cicho jedno słowo i przydzielająkażdej grupie jedną sylabę. Po powrocie
zgadującego pierwsza grupa mówirytmicznie: śli, śli, śli , druga grupa: mak, mak, mak ,
trzecia: win, win, win , czwarta ni, ni, ni , a ostatnia : czek, czek, czek .Wszystkie grupy
mówią jednocześnie w mniej więcej tym samym rytmie.
Wygrywa ten, któremu uda się poprawnie odgadnąć skandowane słowo.
Załącznik nr 9
Wybierz prawidłowe określenia:
AÄ…ka to:
Miejsce wypasu zwierzÄ…t
Dom roślin i zwierząt
Teren, który należy wypalać
yródło paszy dla zwierząt
Miejsce rekreacji
Załącznik nr 10
Rozwiąż krzyżówkę
Poziomo:
1.Zjada mszyce
2.Drąży korytarze pod ziemią
3.Lubi jÄ… bocian
4.Owad nadwodny
5.Kolorowy owad
(biedronka, kret, żaba, ważka, motyl)
Załącznik nr 11
Oceń dzisiejsze zajęcia przyklejając motylki do tarczy strzeleckiej
(hasła na tarczy)
CIEKAWE POUCZAJCE NUDNE NIECIEKAWE
Literka.pl - Zajęcia dzienne dla klasy II - MIESZKACCY AKI Literka.pl - Zajęcia dzienne
dla klasy II - MIESZKACCY AKI

