Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 27
klasa 1
Blok tematyczny: Różne źródła informacji
Temat: Nasza gazetka
I. Cele
• Ćwiczenia w czytaniu i pisaniu.
• Poszerzanie słownictwa.
• Doskonalenie analizy i syntezy wzrokowo-słuchowej.
Podstawa programowa (…):
Pkt 1.1.d „Uczeń posługuje się ze zrozumieniem określeniami: wyraz, głoska, litera, sylaba, zdanie”.
Pkt 1.2.b „Uczeń zna litery, czyta i rozumie proste teksty”
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz.6
„Zeszyt” cz.6
egzemplarze czasopism dziecięcych „Miś” i „Świerszczyk”
komputer z projektorem
plansza/gra interaktywna „Żółwik”
kolorowe krążki lub szarfy
III. Przebieg zajęć
1. Swobodna rozmowa na temat przeglądanych czasopism dziecięcych Na ławkach rozłożone są czasopisma. Dzieci przeglądają je i wymieniają się spostrzeżeniami. Nauczyciel zwraca uwagę na tytuł czasopisma oraz ciekawe artykuły. Wyjaśnia, czym jest czasopismo ( publikacja wydawana w odstępach czasu tygodnik, miesięcznik…)
Kto zajmuje się pisaniem artykułów? ( dziennikarz, reporter, redaktor) Czym jest redagowanie czasopisma? ( pisaniem i opracowywaniem tekstów) 2. Wprowadzenie litery G,g w oparciu o wyraz „żaba”, „Żaneta” – podręcznik cz.6, str.44
Pytania do tekstu:
Kto redaguje pisemko klasowe?
O czym dzieci zbierają informacje?
Co lubią żaby?
1
Elżbieta Bowdur
3. Czytanie wyrazów i wyróżnianie litery Ż,ż – podręcznik cz.6, ćw.2, str.44
4. Staranne pisanie poznanej litery – podręcznik str.45
5. Czytanie wyrazów, wpisywanie litery ż w modelach wyrazów, rozróżnianie samogłosek podręcznik cz.6, ćw.3, str.45
6. Czytanie wyrazów, podział na sylaby, wyróżnianie litery Ż,ż – podręcznik cz.6, ćw.4, str.45
7. Plansza interaktywna „Żółwik”
Uruchomienie gry
Po uruchomieniu programu Razem w szkole. Bawię się i uczę w klasie 1
wybieramy obrazek naszego konta, a następnie klikamy kolejno:
→ Domek na kurzej łapce (5)
→ Pajęczyna (2)
→ Żółwik (2)
Opis interaktywności
Krzyżówka literowa „Żółwik”, w której należy zaznaczyć nazwy zwierząt z literą ż.
Omówienie gry
Krzyżówka literowa, w której należy zaznaczyć nazwy zwierząt z literą ż w rzędach poziomych, pionowych i skośnych. Wybrani uczniowie podchodzą do tablicy i zaznaczają litery w znalezionych wyrazach.
8. Ćwiczenia w pisaniu wyrazów z nową literą Ż,ż. Podział na sylaby – „Zeszyt”
7, cz.6, ćw. str.46
9. Zabawa ruchowa „Żabki”
Nauczyciel rozkłada na podłodze kolorowe krążki. Dzieci skaczą w przysiadzie naśladując żabki. Na sygnał ŻABKI DO WODY dzieci wskakują na krążek i naśladują głos żabki, na sygnał ŻABKI Z WODY dzieci skaczą po sali.
10. Wyodrębnianie głosek i liter w wyrazach. Ćwiczenia w pisaniu – „Zeszyt”
cz.6, ćw.1 i 2, str.14
11. Rozwiązywanie rebusów z wybranych czasopism oraz z „Zeszytu” cz.6, ćw.3, str.14
2