Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 25
klasa 1
Blok tematyczny: Pogoda w różnych porach roku - zima
Temat: Dokarmiamy zwierzęta zimą
I. Cele
• Rozwijanie wyobraźni.
• Ćwiczenia w czytaniu i pisaniu.
• Doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 8.
• Kształtowanie umiejętności wyrażania własnych myśli poprzez pracę plastyczną.
Podstawa programowa (…):
Pkt 5.2 „Uczeń współpracuje z innymi w zabawie, w nauce szkolnej i w sytuacjach życiowych; przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej oraz w świecie dorosłych, grzecznie zwraca się do innych w szkole, w domu i na ulicy”.
Pkt 11.5 „Uczeń niesie pomoc potrzebującym, także w sytuacjach codziennych”
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz.5
„Zeszyt” cz.5 str.20
komputer z projektorem
obręcze
film „Złe zabawy”
CD1 audio
III. Przebieg zajęć
1. Film ze stopklatkami „Złe zabawy”
Uruchomienie filmu
Po uruchomieniu płyty Przygody Poli i Oskara wybieramy w spisie treści film „Złe zabawy”.
Opis filmu
Film „Złe zabawy" ze stopklatką. Dokarmianie ptaków zimą.
Omówienie filmu
Nauczyciel uruchamia przygotowany wcześniej film. We wskazanym momencie wciska PAUZĘ.
1
Elżbieta Bowdur
Pytania do filmu
Co zrobiły Pola i Oskar razem z tatą?
Co się stało następnego dnia?
STOP KLATKA – Jak myślicie, co zrobią pola i Oskar?
Dzieci wymyślają różne zakończenia filmu. Nauczyciel uruchamia film. Uczniowie porównują swoje rozwiązania z filmem.
Ocena postępowania chłopców.
2. Krótka rozmowa na temat tego, jak pomagamy zwierzętom przetrwać zimę?
Dzieci dzielą się własnymi doświadczeniami – sypanie ziarenek na parapet, robienie karmników, ocieplanie budy dla psa itp.
3. „Wróbelek Elemelek” czytanie podpisów pod obrazkami – podręcznik cz.5, ćw.9, str.71
4. Ćwiczenia w pisaniu – podręcznik cz.5, str.72
5. Zabawa ruchowa „Karmnik dla ptaszków”
Nauczyciel rozkłada na podłodze dwie/trzy obręcze – karmniki. Dzieci biegają po sali naśladując latanie ptaszków. Na sygnał wszystkie dzieci zbiegają się do karmników i naśladują dziobanie ziaren.
6. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 8, łączenie działań z wynikami
– podręcznik cz.5, ćw.1, str.73
7. Uzupełnianie ciągów liczbowych – podręcznik cz.5, ćw.2, str.73
8. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 8 – podręcznik cz.5, ćw.3 i 4, str.74
9. Wyszukiwanie różnic w obrazkach – podręcznik cz.5, ćw.5, str.74
10. Praca plastyczna „Dokarmiamy ptaki zimą” – malowanie farbami plakatowymi
Przygotowanie stanowisk pracy.
Rozmowa na temat filmu i doświadczeń dzieci.
Twórcza praca dzieci.
Uporządkowanie miejsc pracy.
Omówienie i wystawka prac.
2