Elżbieta Bowdur
Scenariusz lekcji nr 25
klasa 2
Blok tematyczny: Szkolna rodzina
Temat: Szkoły na świecie
I. Cele
• Kształtowanie tolerancji i szacunku wobec osób innej narodowości.
• Rozwijanie świadomości, że wszystkie dzieci na świecie mają równe prawa.
• Pisownia wyrazów wielką literą.
• Tworzenie rodziny wyrazów.
Podstawa programowa – wymagania szczegółowe na koniec klasy III szkoły podstawowej: Pkt 5.4 „Uczeń jest tolerancyjny wobec osób innej narodowości, tradycji kulturowej itp.; wie, że wszyscy ludzie mają równe prawa”.
II. Środki dydaktyczne
podręcznik „Razem w szkole” cz.7
komputer z projektorem
film „Nowi uczniowie”
mapa świata
III. Przebieg zajęć
1. Film ze stopklatkami „Nowi uczniowie”
Uruchomienie filmu
Po uruchomieniu płyty Przygody Poli i Oskara wybieramy w menu film „Nowi uczniowie”.
Opis filmu
Film „Nowi uczniowie" ze stopklatkami. Zasady tolerancji wobec osób innej narodowości.
Omówienie filmu
Nauczyciel uruchamia przygotowany wcześniej film. We wskazanym momencie wciska PAUZĘ.
Pytania do filmu
Kto pojawił się w szkole?
Jak wyglądali nowi uczniowie?
1
Elżbieta Bowdur
Jak zachowały się inne dzieci?
Jak się czuli nowi uczniowie?
STOP KLATKA – Dlaczego dzieci nie chciały bawić się z nowymi uczniami? Czy słusznie?
Dzieci wyrażają swoje opinie.
Dalszy ciąg filmu.
Co zrobiła Pola i Oskar?
Czego dowiedzieli się Pola i Oskar?
Co spowodowało, że na drugi dzień dzieci zaczęły bawić się z nowymi uczniami?
Jak myślicie, czym różnią się dzieci z innych krajów, a w czym są podobne?
2. Czytanie wypowiedzi dzieci z różnych kontynentów i podkreślanie ich imion – podręcznik cz.7, ćw.1, str.53
3. Tworzenie rodzin wyrazów „szkoła” i „uczyć” – podręcznik cz.7, ćw.2, str.53
4. Kraje i kontynenty – mapa świata
Korzystanie z mapy świata, jako źródła informacji. Nazywanie i pisanie na tablicy nazw kontynentów. Przepisywanie do zeszytu, wyróżnienie wielkiej litery.
5. Dobieranie nazw kontynentów do ilustracji – podręcznik cz.7, ćw.4, str.54, 55
Czytanie informacji Poli – kolory symbolizujące kontynenty.
6. Wypowiedzi na temat podobieństwa i różnic między szkołami na świecie –
podręcznik cz.7, ćw.5, str.54
7. Czytanie i staranne przepisywanie zdania – podręcznik cz.7, ćw.6, str.55
2