Literka.pl - Majowa łąka i jej mieszkańcy.
Majowa łąka i jej mieszkańcy.
Data dodania: 2005-05-09 19:30:00
Scenariusz zajęć zintegrowanych przeprowadzonych w klasie II. przez Annę
Tomkiel i Sebastiana Wróblewskiego,
dnia 10 maja 2005 r.
Temat: Majowa łąka i jej mieszkańcy.
Cele ogólne:
qð Wdrażanie do formuÅ‚owania poprawnych zdaÅ„ na temat: Majowa Å‚Ä…ka i jej
mieszkańcy .
qð Bogacenie sÅ‚ownictwa zwiÄ…zanego z Å‚Ä…kÄ….
qð WÅ‚aÅ›ciwe dobieranie sÅ‚ownictwa.
qð Sprawdzenie nabytych umiejÄ™tnoÅ›ci: rozwiÄ…zywanie zadaÅ„ na porównywanie ilorazowe
typu kilka razy mniej i kilka razy więcej , mnożenie i dzielenie liczb w zakresie 100.
Cele szczegółowe:
" uczeń ćwiczy mnożenie i dzielenie w zakresie 100,
" uczeń dokonuje porównań ilorazowych typu kilka razy mniej i kilka razy więcej .
" uczeń udziela spójnych wielozdaniowych wypowiedzi o roślinach i mieszkańcach łąki
na podstawie samodzielnie wyszukanych informacji,
" dzieci wyjaśniają znaczenie łąk i sposoby wykorzystywania ich przez rolników w
hodowli zwierzÄ…t,
" uczniowie samodzielnie odczytujÄ… i zapisujÄ… zdania z rozsypanki wyrazowej,
" uczniowie prawidłowo zapisują rzeczowniki w liczbie mnogiej z końcówką ów ,
" dzieci potrafią opowiedzieć o wybranym mieszkańcu łąki;
Metody pracy:
" oparte na słowie: praca z tekstem, pogadanka,
" oparte na działaniu: ćwiczenia,
" oglÄ…dowe: obserwacja, pokaz.
Formy pracy:
" zbiorowa,
" indywidualna,
" grupowa.
Åšrodki dydaktyczne:
" zagadki,
" ilustracje,
" napisy,
" karty pracy,
" rozsypanki zdaniowe
" przewodniki, albumy i inne materiały informacyjne o łące.
PRZEBIEG ZAJĆ
" Nauczyciel wita siÄ™ z uczniami.
" Każde z dzieci losuje kolorowy znaczek (& & & & & & & & & & & & & ), wpisuje na nim
swoje imię i przykleja w widocznym miejscu na ubraniu. Następnie uczniowie zajmują
miejsca przy stanowiskach oznaczonych danym kolorem.
Matematyczna
" Ćwiczenia utrwalające mnożenie i dzielenie w zakresie 100. Uczniowie samodzielnie
rozwiązują działania zapisane na tablicy, odszukują kartoniki z odpowiednimi wynikami i
zawieszają je na tablicy. Porządkują wyniki od najmniejszego do największego i
odczytują przyporządkowane wynikom sylaby tworzące hasło: Majowa łąka i jej
mieszkańcy . (Nauczyciel mówi: Jak zapewne wszyscy wiecie, jednymi z mieszkańców
łąki są motyle. Otwórzcie teraz zeszyty ćwiczeń z matematyki na stronie 29 i spróbujcie
rozwiązać ćwiczenie 1. )
" Obliczanie i łączenie działań z odpowiednimi wynikami (M.4 z. 1 s.29). Nauczyciel prosi
wybranego ucznia o odczytanie polecenia. Uczniowie samodzielnie rozwiÄ…zujÄ… zadanie,
po czym następuje wspólne sprawdzenie.
" Wyszukiwanie liczby kilka razy większej od podanej (na tablicy rozwieszone są makiety
przedstawiające zwierzęta i rośliny występujące na łące. Na makietach znajdują się
białe plamy , na których wpisane są liczby od 1 do 10. Każda plama ma inny kształt.
Zadaniem uczniów jest przypięcie kartek pasujących kształtem i liczbą do danej plamy .
Liczby na kartonach są 2, 5 i 7 razy większe od wpisanej w plamę .)
" Porównywanie ilorazowe- praca w zeszycie ćwiczeń. (M. 4 s. 29, z. 4 s. 30).
* nauczyciel czyta treść zadania, następnie pyta, o czym jest mowa w zadaniu?, co
mamy dane w zadaniu?, co należy policzyć? kto zapisze dane na tablicy? jak należy
rozwiązać to zadanie?. Wybrane dziecko rozwiązuje zadanie na tablicy, reszta klasy
zapisuje rozwiązanie w zeszycie ćwiczeń. Nauczyciel czyta uczniom treść kolejnego
pytania, następuje analiza, próba rozwiązania, oraz wspólne formułowanie odpowiedzi.
" Wyszukiwanie nieprawidłowości w działaniach i zadaniu z treścią. (M. 4 z. 6 i z wężem
s. 30).
Przyrodnicza
" RozwiÄ…zanie zagadki:
Zielona plama w barwne punkciki,
a nad nią śpiew skowronka.
Tam wyruszamy zbierać kwiatki,
Bo to właśnie& & (łąka) ,
*pogadanka o Å‚Ä…ce (uczniowie odpowiadajÄ… na zadane przez nauczyciela pytania: co
możecie powiedzieć o łące?, jakie zwierzęta i rośliny żyją na łące?, dlaczego nie wolno
wypalać traw?, jak i przez kogo jest użytkowana łąka?).
" Po przeprowadzonej rozmowie:
* rozdajemy uczniom kartki z nazwami mieszkańców omawianego ekosystemu:
biały: rumianek, bocian, barszcz zwyczajny,
czerwony:, biedronka, rusałka pawik,
zielony: pasikonik, tymotka Å‚Ä…kowa,
żółty: mniszek lekarski, jaskier ostry, pszczoła,
* prezentacja przez przedstawicieli grup wyszukanych informacji połączona z pokazem
materiału ilustracyjnego.
" Ćwiczenia w rozpoznawaniu roślin i zwierząt łąkowych (ćw. 1 i 2 s. 37); oglądanie roślin
i zwierząt łąkowych. omówienie ich cech charakterystycznych; indywidualne
podpisywanie ilustracji w zeszycie ćwiczeń;
* dzieci czytają i uzupełniają tekst z lukami karta pracy nr 2 ( Nasze środowisko 2 s.
82)
" Rozmowa na temat znaczenia Å‚Ä…k w hodowli zwierzÄ…t:
* jakie zwierzęta rolnicy wypasają na łąkach? Co jest przysmakiem tych zwierząt?
* w jakim celu rolnicy koszÄ… trawÄ™?
* co krowy jedzÄ… zimÄ…?
" ustne opisywanie wyglądu wybranego motyla (ćw.3 s.38)
Polonistyczna
" Słuchanie czytanego przez nauczyciela wiersza Rano na łące Mieczysławy Buczkówny
(P. s. 74). Wypowiedzi uczniów na temat wysłuchanego wiersza ukierunkowane
pytaniami nauczyciela:
* co dzieje siÄ™ na Å‚Ä…ce od samego rana?,
* jakie zwierzęta przedstawione są w wierszu?,
* co one robią? (wyszukiwanie i głośne czytanie wersów opisujących prace
poszczególnych owadów),
*jak rozumiesz słowa: pszczoła we wnętrzu rumianka odkurza żółty dywanik ze złotego
pyłu ?
" Ciche czytanie ze zrozumieniem tekstu o łące (P. s. 74). Wypowiedzi uczniów na
podstawie zadanych przez nauczyciela pytań.
Plastyczna
" Dzieci wykonują rysunki łąki i jej mieszkańców, które następnie zostają umieszczone
na tablicy, wybrane dzieci opowiadajÄ… o swoich pracach.
Polonistyczna
" pisanie rzeczowników w liczbie mnogiej z zakończeniem -ów (ćw.4, s.38).
" układanie z rozsypanek wyrazowych zdań o łące i jej mieszkańcach oraz zapisywanie
ich w zeszycie (ćw. 5, s.39)
" co wiemy o łące i jej mieszkańcach podsumowanie dnia. Wypowiedzi dzieci
ukierunkowane pytaniami nauczyciela:
* co to jest Å‚Ä…ka?
* jakie rośliny rosną na łące?
*jakie zwierzęta są mieszkańcami łąki?
*jakie zwierzęta odwiedzają łąkę by zdobyć pokarm?
*w jaki sposób rolnicy wykorzystują łąkę?
" wypowiedzi o wybranym mieszkańcu łąki ćwiczenia w mówieniu.
" zadanie pracy domowej: M. 4 z. 5 s. 30, ćw. 4 z. 6 s. 39.
podrÄ™cznik: «Już w szkole kl.2
Literka.pl - Majowa łąka i jej mieszkańcy. Literka.pl - Majowa łąka i jej mieszkańcy.