krzyżówka-maj, konspekty informatyka, zajęcia komputerowe szkoła podstawowa


Scenariusz lekcji z informatyki

w klasie VI

Temat : Krzyżówki i rebusy

Czas trwania: 45 minut.

Cele nauczania :

Metody nauczania:

pogadanka, pokaz, zajęcia praktyczne.

Formy pracy:

grupowa- grupy dwuosobowe.

Środki dydaktyczne:

wzór krzyżówki do wykonania, Pakiet biurowy „MS Office”,

stanowiska komputerowe.

PRZEBIEG LEKCJI :

  1. Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji. Pokazuje wzór krzyżówki do wykonania.

  2. Stawia przed uczniami pytanie: „ W jaki sposób i w jakim programie można wykonać taką krzyżówkę ?”

(w czasie gdy uczniowie podają własne pomysły, nauczyciel naprowadza ich na odpowiedni sposób i odpowiedni program).

  1. Nauczyciel rozdaje wzór krzyżówki do wykonania.

  2. Uczniowie otwierają dokument w programie MS Word.

  3. Nauczyciel sugeruje kolejność wykonywania pracy.

  4. Uczniowie wstawiają arkusz kalkulacyjny Ms Excel do otwartego dokumentu.

  5. Uczniowie formatują komórki w arkuszu do rozmiaru kwadratu.

  6. Na podstawie wzoru krzyżówki zaznaczają pionowe hasło (rozwiązanie krzyżówki) i wybierają obramowanie komórek- gruba krawędź pola. Następnie kolejno zaznaczają poziome komórki haseł i wybierają obramowanie komórek- wszystkie krawędzie.

  7. Następnie uczniowie dokonują formatowania pisma, zaznaczając całość arkusza i wybierając opcje: wielkość czcionki- 12, styl czcionki -pogrubiony oraz wyrównanie tekstu do środka. Po tych czynnościach następuje wstawienie numerów haseł do krzyżówki.

  8. Kolejnym etapem pracy jest wstawienie tytułu pracy nad krzyżówką, należy obniżyć położenie krzyżówki w dokumencie i wstawić z galerii Word Art tytuł.

  9. Ostatnim etapem pracy uczniów jest wpisanie podpowiedzi do haseł pod krzyżówką.

  10. Lekcja kończy się zapisaniem wyniku pracy (krzyżówki) pod dowolną nazwą na dysku komputera w folderze „Moje dokumenty”.

  11. Na zakończenie nauczyciel zadaje pracę domową- wykonanie projektu własnej krzyżówki, którą uczniowie wykonają na następnej lekcji w komputerze na ocenę.

Wszystkie zadania wykonywane przez uczniów są nadzorowane przez nauczyciela i na bieżąco poprawiane, aby uczniowie mieli optymalne warunki nabywania umiejętności wykonywania krzyżówek.


