KONSPEKT LEKCJI
z informatyki
Klasa: IV A
Temat: Poznajemy arkusz kalkulacyjny.
Cele ogólne: zapoznanie z budową programu arkusza kalkulacyjnego MS Excel.
Cele operacyjne:
Uczeń rozumie, wie, zna:
jak uruchomić program,
wygląd menu i okna,
jak rozpocząć i zakończyć pracę,
wyjaśnić, do jakich celów używamy arkusz kalkulacyjny,
wykonanie obramowań dla danych,
możliwości arkusza kalkulacyjnego w zakresie tworzenia list i zestawień,
Uczeń potrafi:
uruchomić program,
uruchomić kolejne paski narzędziowe lub zamknąć niepotrzebne,
w razie konieczności korzystać z polecenia Pomoc wbudowanym w programie,
będzie umiał wyznaczyć kolumnę, wiersz i komórkę w arkuszu kalkulacyjnym
wprowadzić dodatkowe efekty formatowania w komórki adresowe,
będzie umiał zaprezentować efekty swojej pracy,
zapisać efekty swojej pracy w wybranym katalogu,
Cele wychowawcze:
temat wzbudzi w uczniach zainteresowanie,
wykształcą w sobie nawyk korzystania z arkusza kalkulacyjnego w życiu codziennym,
zachowuje prawidłową postawę w pracy przy komputerze,
prawidłowa organizacja stanowiska pracy - zachowanie porządku, zasad bhp,
wykorzystuje poznaną wiedzę do realizacji zadań,
zwiększanie samodzielności wykonywania ćwiczeń.
Metody: wykład połączony z metodą laboratoryjną i instruktażem, ćwiczenia praktyczne.
Formy organizacyjne: grupowa, indywidualna.
Typ lekcji: operacyjna.
Środki dydaktyczne: oprogramowanie, komputer, zestawy ćwiczeń.
Wymagane wiadomości i umiejętności przed lekcją:
obsługa komputera
PLAN ZAJĘĆ:
Przywitanie.
Sprawdzenie obecności.
Zapisanie tematu na tablicy i wyjaśnienie celu zajęć.
Uruchomienie programu Microsoft Excel przez przycisk START na pulpicie.
Wykonanie ćwiczeń wprowadzających w celu dokładniejszego poznania programu.
Wykonywanie ćwiczeń systematyzujących i utrwalających poznane wiadomości.
Zapisanie swoich prac w katalogach klasowych.
Podsumowanie i sporządzenie notatki z lekcji.
Zakończenie lekcji, porządek na stanowiskach, wyjście na przerwę.
PRZEBIEG LEKCJI:
WPROWADZENIE:
Arkusz kalkulacyjny umożliwia tworzenie dokumentów w postaci tabel. Można w nich umieszczać dane i zlecać programowi wykonanie skomplikowanych obliczeń, np. kalkulacje wydatków, kosztów, obliczenia matematyczne. Dane i wyniki można prezentować w postaci wykresów. Dokument arkusza można zapisać na dysku twardym bądź na dyskietce oraz wydrukować.
BUDOWA DOKUMENTU ARKUSZA KALKULACYJNEGO:
Arkusz kalkulacyjny składa się z:
Wierszy oznaczonych liczbami 1, 2, 3, ….
Kolumn oznaczonych dużymi literami alfabetu A, B, C, ….
Pojedyncze pole tabeli powstające w miejscu przecięcia wiersza i kolumny nazywamy komórką
Każda komórka arkusza kalkulacyjnego ma jednoznacznie określony adres (numer kolumny i numer wiersza), np. A4, F10, J21 itd. Do komórki arkusza można wpisać:
liczbę,
tekst,
wzór (w arkuszu nazywamy formułą).
PORUSZANIE SIĘ W ARKUSZU KALKULACYJNYM:
Po komórkach arkusza należy poruszać się za pomocą myszy lub używając klawiszy sterujących kursorem z klawiatury. Należy zwrócić uwagę na postać kursora myszy, który zmienia się w zależności od miejsca jego ustawienia.
Aby wprowadzić dane do arkusza, należy wskazać komórkę o odpowiednim adresie i wpisać wartość. Wpisywane dane są wyświetlane w komórce i w pasku formuły. Aby zatwierdzić wprowadzone dane, należy nacisnąć klawisz ENTER lub przesunąć kursor do innej komórki. Aby skasować wartość komórki, należy wskazać tę komórkę i nacisnąć klawisz DELETE.
Budowa aktywnego okna w arkuszu kalkulacyjnym
Ćwiczenie:
Wykonaj listę grupy przebywającej na zajęciach. Wprowadź kolorystykę pól osobno dla każdej osoby. Wykonaj obramowanie tej listy. Zapisz swoją pracę na dysku w katalogu klasowym (załącznik nr 1).
POWTÓRZENIE WIADOMOŚCI ZDOBYTYCH NA LEKCJI POPRZEZ ODPOWIADANIE NA PROSTE PYTANIA ZADAWANE PRZEZ NAUCZYCIELA:
W jaki sposób wyznaczamy komórkę w arkuszu kalkulacyjnym?
Do czego służy arkusz kalkulacyjny?
W jaki sposób wprowadzamy dane w arkuszu kalkulacyjnym?