Scenariusz lekcji z informatyki
w klasie VI
Temat : Krzyżówki i rebusy
Czas trwania: 45 minut.
Cele nauczania :
uczeń potrafi uruchomić program MS Word,
potrafi wstawić arkusz kalkulacyjny do dokumentu MS Word,
umie formatować zawartość komórek w MS Excel,
wstawia napis z galerii Word Art. ( tytuł pracy),
wpisuje hasła do dokumentu z uwzględnieniem prawidłowości pisowni (znaki diakrytyczne, numerowanie),
pracuje z kartą ćwiczeń,
potrafi zapisać efekty swojej pracy.
Metody nauczania:
pogadanka, pokaz, zajęcia praktyczne.
Formy pracy:
grupowa- grupy dwuosobowe.
Środki dydaktyczne:
wzór krzyżówki do wykonania, Pakiet biurowy „MS Office”,
stanowiska komputerowe.
PRZEBIEG LEKCJI :
Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji. Pokazuje wzór krzyżówki do wykonania.
Stawia przed uczniami pytanie: „ W jaki sposób i w jakim programie można wykonać taką krzyżówkę ?”
(w czasie gdy uczniowie podają własne pomysły, nauczyciel naprowadza ich na odpowiedni sposób i odpowiedni program).
Nauczyciel rozdaje wzór krzyżówki do wykonania.
Uczniowie otwierają dokument w programie MS Word.
Nauczyciel sugeruje kolejność wykonywania pracy.
Uczniowie wstawiają arkusz kalkulacyjny Ms Excel do otwartego dokumentu.
Uczniowie formatują komórki w arkuszu do rozmiaru kwadratu.
Na podstawie wzoru krzyżówki zaznaczają pionowe hasło (rozwiązanie krzyżówki) i wybierają obramowanie komórek- gruba krawędź pola. Następnie kolejno zaznaczają poziome komórki haseł i wybierają obramowanie komórek- wszystkie krawędzie.
Następnie uczniowie dokonują formatowania pisma, zaznaczając całość arkusza i wybierając opcje: wielkość czcionki- 12, styl czcionki -pogrubiony oraz wyrównanie tekstu do środka. Po tych czynnościach następuje wstawienie numerów haseł do krzyżówki.
Kolejnym etapem pracy jest wstawienie tytułu pracy nad krzyżówką, należy obniżyć położenie krzyżówki w dokumencie i wstawić z galerii Word Art tytuł.
Ostatnim etapem pracy uczniów jest wpisanie podpowiedzi do haseł pod krzyżówką.
Lekcja kończy się zapisaniem wyniku pracy (krzyżówki) pod dowolną nazwą na dysku komputera w folderze „Moje dokumenty”.
Na zakończenie nauczyciel zadaje pracę domową- wykonanie projektu własnej krzyżówki, którą uczniowie wykonają na następnej lekcji w komputerze na ocenę.
Wszystkie zadania wykonywane przez uczniów są nadzorowane przez nauczyciela i na bieżąco poprawiane, aby uczniowie mieli optymalne warunki nabywania umiejętności wykonywania krzyżówek.