Scenariusz zajęć
Grupa: 3-4 latki
Temat: Świąteczna choinka.
Zapis w dzienniku: Liczenie śnieżynek - dziecko przelicza w zakresie 3 i utrwala kolor biały. Zabawa ruchowa „Wyścig” - dziecko poprawnie naśladuje ruchy nauczyciela i reaguje na odpowiednie hasła w zabawie. Rozmowa na temat tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia - dziecko potrafi wymienić kilka tradycji świątecznych i opowiedzieć na czym polegają. Słuchanie wiersza M. Woźnej „Choinka” - rozmowa na temat wiersza, oglądanie ilustracji do wiersza. Zestaw zabaw ruchowych nr 13 wg K. Wlaźnik. Zabawa ruchowa z elementem skoku „Wiewióreczki”. Zabawy dowolne - dziecko chętnie bawi się z rówieśnikami.
Cel ogólny: Zapoznanie z tradycjami Bożego Narodzenia
Cele szczegółowe:
Dziecko:
potrafi przeliczać w zakresie 3,
odróżnia kolor biały wśród innych,
bierze udział w zajęciach,
poprawnie naśladuje ruchy po nauczycielu,
reaguje na hasła nauczyciela,
potrafi wymienić kilka tradycji świątecznych i je opisać,
uważnie słucha wiersza,
chętnie ogląda ilustracje i potrafi je opisać,
wykonuje poprawnie ćwiczenia gimnastyczne,
chętnie bawi się z rówieśnikami.
Metody:
Podająca: rozmowa,
Praktyczna: zabawa
Formy:
Indywidualna jednolita,
Zbiorowa jednolita.
Środki dydaktyczne: ilustracje przedstawiające tradycje świąteczne, liczmany śnieżynki, tekst wiersza i ilustracje do wiersza.
Przebieg zajęć:
1. zabawa ruchowa „Wyścig” - dziecko reaguje na hasła:
Przeszkoda - podskok obunóż,
Mostek - klepanie po klatce piersiowej,
Błotko - wypychanie dłońmi powietrza z „nadmuchanych” policzków,
Kobiety krzyczą - dzieci krzyczą wysoko Aaaaaa!,
Panowie krzyczą - dzieci krzyczą nisko Uuuu!
2. mycie rąk
3. śniadanie
4. zabawy dowolne: gry, układanki, kolorowanki,
5. zajęcia dydaktyczne:
Rozmowa na temat tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia:
Co to jest tradycja?
Jakie znacie tradycje świąteczne?
Jak można ubrać choinkę?
Jakie choinki są u was w domu?
Na czym polega dzielenie się opłatkiem?
Jakie znacie kolędy?
Słuchanie wiersza M. Woźnej „Choinka”:
Na skraju cichej leśnej polany
Jedna choinka nie poszła spać…
Zrzuciła białą kołdrę ze śniegu,
Bo chce się stroić, bawić i śmiać.
Martwią się wszystkie leśne zwierzęta,
Gdyż nie ma końca skargom i łzom.
- Może chcesz błyszczeć w świątecznym stroju?
Chodź, odszukamy przyjazny dom.
Spójrz przez okienko na smutne dzieci,
Wśród pięknych rzeczy czegoś im brak.
One czekają właśnie na Ciebie.
Zapukaj w szybę. Chcesz wejść?
- O, tak!
Dlaczego choinka nie chciała zostać w lesie?
Kto jej pomógł?
Gdzie choinka chciała być?
Ko na nią czekał?
Co zmieniło się w wyglądzie choinki?
Zestaw zabaw ruchowych nr 15 wg K. Wlaźnik:
Marsz po obwodzie koła przy dźwiękach dzwonków lub trójkąta,
Ćwiczenia nóg: Na hasło „piłeczki skaczą”, dzieci podają sobie ręce i skaczą obunóż.
Ćwiczenia tułowia „Pajac na sznurku” - dzieci stoją w kole. Nauczyciel stoi w środku i pokazuje skręty tułowia (lub porusza kończynami), tak jakby były one zawieszone na sznurkach.
Ćwiczenia dużych grup mięśniowych „Krasnale i wielkoludy” - dzieci idą małymi kroczkami jak „krasnoludki”. Potem, rozciągają stopy, starają się stawiać wielkie kroki, tak jak „wielkoludy”.
Zabawa „Zajączki i wilk” - jedno dziecko jest wilkiem, a pozostałe zajączkami. Zajączki skaczą po lesie. Na hasło Wilk, zajączki zatrzymują się i stoją bez ruchu. Kogo wilk złapie, ten zostaje wilkiem.
6. zabawy dowolne