scen. Kosmiczne podróże, DLA DZIECI, Klasa 2, klasa II(1)


Kosmiczne podróże

Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II (do podręczników autorstwa Joanny Białobrzeskiej 'Ja, Ty, My' wydawnictwa Didasko)

 

[Spis treści]

Blok tematyczny: Rakietą na Księżyc

Temat dnia: Kosmiczne podróże

Zabawy ruchowe kształtujące szybką reakcje na bodźce wzrokowo-słuchowe. Dodawanie i odejmowanie liczb dwucyfrowych z przekroczeniem progu dziesiątkowego. Słuchanie czytanego przez nauczyciela tekstu "Lot w kosmos". Gromadzenie wiadomości wokół tematu "Układ Słoneczny". Wielka litera w nazwach planet.


Cele ogólne:

  • Wdrażanie do uważnego słuchania i zapamiętywania informacji

  • Doskonalenie umiejętności cichego czytania ze zrozumieniem treści

  • Doskonalenie techniki rachunkowej

  • Wdrażanie do zgodnej i efektywnej pracy w grupach.

Cele szczegółowe:

Uczeń potrafi:

  • Szybko reagować na podane bodźce

  • Obliczać sumy i różnice liczb dwucyfrowych z przekroczeniem progu dziesiątkowego

  • wyszukiwać ciekawe wiadomości w tekstach informacyjnych.

  • Stosować wielką literę w nazwach planet

  • Odpowiadać na zadawane pytania na podstawie wysłuchanego tekstu

  • Ustalić wspólne stanowisko grupy, osiągnąć kompromis w sytuacji różnicy zdań.

Środki dydaktyczne: Prezentacje multimedialna "Układ Słoneczny", "Dodawanie i odejmowanie w zakresie 100" , "Pytania do tekstu", kontrakt, gwiazdki jako symboliczne oceny, magnetofon z nagraniem motywu muzycznego, pachołki, gazety, piłki, teksty informacyjne, karteczki samoprzylepne, napisy ze zgromadzonym słownictwem wokół tematu "Kosmos", litery A, B, C, D,

Formy pracy: indywidualna i grupowa



Przebieg zajęć:

  1. Wprowadzenie do tematu zajęć - przedstawienie zasad pracy i oceny

  2. Rozgrzewka

    • Uczniowie swobodnie biegają po sali na hasło: "Rakieta" wyskakują do góry.

    • Marsz po wyznaczonych liniach połączony z naśladowanie ruchów robotów.

    • Dzieci swobodnie biegają po sali podrzucając i łapiąc piłki na hasło "Burza meteorytów" wszystkie wyrzucają piłkę jak najwyżej do góry. Wygrywają dzieci, które nie zostały uderzone przez żadną ze spadających piłek (zabawę powtarzamy wielokrotnie)

  • Zabawa orientacyjna "Autopilot" - pokonanie wyznaczonego toru z zasłoniętymi oczami według wskazówek kolegi

  • Zabawy bieżne kształtujące szybką reakcje na bodźce słuchowe

    • Dzieci siedzą na obwodzie koła podzielone na kilka grup za pomocą kolorów. Na hasło biegną do środka gdzie leży gwiazda. Wygrywa uczeń, który ją zdobędzie

    • Zabawa "Roboty" dzieci biegną do wyznaczonego celu w trakcie muzyki. Gdy muzyka zostaje wyłączona, muszą natychmiast się zatrzymać.

    • Ćwiczenia z nietypowymi przyborami. Dzieci formują kule z gazet, następnie rzucają w siebie nim. Możliwe najszybciej podnoszą najbliżej leżącą kule i ponownie rzucają - "Burza meteorytów II"

      • Sprzątanie kosmosu zbieranie kul.

      • Ćwiczenia relaksujące

      • Podsumowanie liczby zdobytych gwiazdek w konkurencjach oznaczonych znakiem graficzny

      • Wypowiedzi dzieci na temat jak wygląda planeta "Matematykolandia"?

        • Jakie mogą być krainy?

        • Powtórzenie sposobu dodawania liczb z przekroczeniem progu dziesiątkowego ćw. 3 s. 22 oraz odejmowania w oparciu o dodatkowe przykłady

        • Rachunek pamięciowy - obliczanie sum i różnic - przyznawanie zdobytych gwiazdek. Nauczyciel prezentuje przykłady na dodawanie i odejmowanie liczb dwucyfrowych z przekroczeniem progu dziesiątkowego w oparciu o przygotowaną prezentację multimedialną, uczniowie obliczając wynik podnosząc do góry odpowiednia literę A, B, C, lub D,

        • Zapisywanie liczebników ćw. 2 s. 23 - rozwiązywanie i układanie zagadek matematycznych o liczbach w oparciu o przykłady liczb zawartych w ćwiczeniu

          • Jaka to liczba dwucyfrowa, której cyfra dziesiątek jest o jeden mniejsza niż cyfra jedności

          • Jaka to liczba dwucyfrowa, której suma cyfr wynosi 8

          • Jaka to liczba dwucyfrowa, której cyfra jedności i dziesiątek jest taka sama.

          • Układanie zagadki w grupach - przyznawanie gwiazdek

          • Ustalanie reguł porządkujących zbiór liczb ćw. 1 s. 23

          • Matematykolandia - Kraina Figur Geometrycznych - wyszukiwanie zbędnych elementów

          • Gromadzenie wyrazów kojarzących się dzieciom z kosmosem - uszeregowanie promyczkowe

          • Słuchanie czytanego przez nauczyciela tekstu o pierwszym locie kosmicznym Polaka

          • Sprawdzenie rozumienia tekstu - grupy podnoszą do góry właściwą literkę

            • Jak nazywał się pierwszy Polak w kosmosie

              1. Mirosław Hermaszerwski

              2. Piotr Klimuk

              3. Neil Armstrong

              4. Jurij Gagarin

          • O czym marzył od dziecka Mirosław Hermaszewski?

            1. by zostać kosmonautą

            2. zostać astronomem

            3. by latać

            4. popatrzeć na ziemię z kosmosu

        • Jak nazywał się astronauta, z którym podróżował Mirosław Hermaszewski?

          1. Walentyna Tierieszkowa

          2. Piotr Klimuk

          3. Neil Armstrong

          4. Jurij Gagarin

      • Jak nazywał się statek, którym lecieli?

        1. sputnik

        2. Apollo

        3. Sojuz 30

        4. Wostok

    • Jak to możliwe, że w tak krótkim czasie Mirosław Hermaszewski widział dzień i noc?

      1. ponieważ w bardzo krótkim czasie okrążył Ziemię

      2. ponieważ Ziemia przyspieszyła swój ruch wirowy

      3. Tak mu się tylko wydawało

      4. oglądał noc na Ziemi, a dzień na innej planecie

  • Jak długo trwał lot?

    1. 10 dni

    2. 3 lata

    3. 8 tygodni

    4. 8 dni

    5. Jak wyglądała Ziemia z kosmosu

      1. była soczyście zielona

      2. błękitnobiała

      3. brązowa

      4. czarna

  • Wyszukanie na globusie kontynentów, które jako pierwsze zobaczył Hermaszewski oraz Polski i Wisły

  • Jakie inne planety znajdują się w naszym Układzie Słonecznym?

    • Wyszukiwanie informacji o wyznaczonych planetach w tekstach informacyjnych. Wybieranie najciekawszych informacji - praca w grupach.

    • Sprawdzenie zrozumienia treści - prezentacja multimedialna. Przyznanie gwiazdek za prawidłowo wykonane zadanie

    • Ułożenie planet na orbitach we właściwej kolejności.

    • Zapis w zeszytach - wielka litera w nazwach planet

    • Ciche czytanie ze zrozumienie treści - ustalenie kolejności zdań na temat startu wahadłowca. Ćw. 1 s. 43

    • Wyszukanie w encyklopedii słowa wahadłowiec

      • Sprawdzenie poprawności wykonania zadanie - w grupach

      • Klasyfikowanie wyrazów kojarzących się dzieciom z kosmosem

      • Podsumowanie zajęć ocena pracy uczniów - zliczenie liczby zdobytych gwiazdek


