3730


Konspekt zajęć do kl. VI a (integracyjnej), 19.10.2008 - Środa

dla uczniów upośledzonych w stopniu umiarkowanym.

Prowadzący - oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta

Temat tygodniowego ośrodka pracy: Praca ludzi w różnych zawodach.

Temat dziennego ośrodka pracy: Od ziarenka do bochenka - praca piekarza.

Czas zajęć: 4 x 45 minut

Cele ogólne:

Cele rewalidacyjne:

Cele operacyjne

Dziecko:

Metody pracy:

Formy pracy

Środki dydaktyczne:

Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia, karta do ćwiczeń grafomotorycznych, ruchomy alfabet,  ilustracje pracy piekarza, rolnika, młynarza, plansze z różnymi rodzajami pieczywa, masa solna, plansze poglądowe z urządzeniami rolniczymi.

Przebieg zajęć:

I Zajęcia wstępne

  1. Przywitanie z dziećmi.

  2. Sprawdzenie listy obecności.

  3. Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej w zeszycie.

  4. Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).

  5. Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.

  6. Sprawdzenie pracy domowej.

II Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.

  1. Ćwiczenia grafomotoryczne - wodzenie palcem a następnie ołówkiem po szlaczkach literopodobnych.

  2. Wprowadzenie do zajęć - rozwiązanie zagadki tematycznych:                        

„Ma biały czepek, białe ubranie,

       nocą zajmuje się wyrabianiem.

       A co wyrobi upiecze smacznie

        i odda ludziom nim dzień się zacznie”

Wybrane dziecko odpowiada co jest przedmiotem zagadki: piekarz

-Gdzie pracuje piekarz?

-Co on wypieka?

  1. Praca z tekstem wiersza „Pieczywo” Bogusława Szut, odczytanie przez nauczyciela.

                                Skąd, na stole, smaczny chlebek?

                                 Rolnik sieje ziarno w glebę .

                                 (Gleba to jest ziemia czarna,

                                 w której rośnie zboże z ziarna).

 

                                 Kiedy zboże jest dojrzałe,

                                 rolnik kosi je z zapałem,

                                 potem młóci, w swych maszynach

                                 i wywozi plon do młyna.

 

                                 Młynarz, w młynie, ziarno miele,

                                 białej mąki robi wiele.

                                 Mąka trafia do piekarza,

                                 który  ciasto, z niej wytwarza.

 

                                Z ciasta robi: chleb, rogale...

                                W piecu piecze je wytrwale.

                                 Jest pieczywo! „ślinka leci”

                                 Więc, smacznego , drogie dzieci !

-         o czym jest ten wiersz ?

-         kto pracuje wytrwale by mógł powstać chleb?

  1. Pokaz ilustracji przedstawiających pracę rolnika, młynarza , piekarza. Podczas kolejnej recytacji wybrane dziecko dobiera obrazek do treści wiersza.

  2. Omówienie treści wiersza i kolejnych ilustracji

-         co robi rolnik? 

-         jakich maszyn potrzebuje rolnik podczas swojej pracy (siewnik, kombajn, traktor), pokaz tablic poglądowych

-         gdzie zwozi rolnik zboże?

-         kto pracuje w młynie?

-         co robi młynarz?

-         gdzie  trafia mąka?

-         co można zrobić z mąki?

-         co robi piekarz z ciasta?

-         gdzie się wypieka pieczywo?

-         czy praca ludzi w zawodzie; rolnik, młynarz, piekarz jest potrzebna? Dlaczego?

  1. Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii edukacyjnej.

  2. Pokaz obrazka : kłos i bochenek

-         z czego składa się kłos? (ziarenka)

-         co można zrobić z ziarna? (mąkę)

-         co robi się z mąki? (chleb)

Jaki tytuł możemy nadać temu obrazkowi?

          „ Od ziarenka do bochenka”

Czy droga od kłosa do rogalika będzie taka sama, jak od ziarenka do bochenka? Dlaczego? Omówienie ilustracji , porównania.

  1. Pokaz ilustracji pieczywa , nazywanie go:  bułka , rogalik , precelek , chleb ,  chałka .

Określamy kształt pieczywa: okrągły, podłużny, owalny , rogalik.

Pokaz kolejnej ilustracji , określanie wielkości chleba; duży, średni, mały.

  1. Ćwiczenia matematyczne:

Podział zbioru pieczywa na podzbiory ze względu na ilość i jakość. Przeliczanie elementów zbioru. 

III Ekspresja

Wykonanie pracy plastycznej - Robienie z masy solnej różnego rodzaju  „pieczywa”

IV Zajęcia końcowe

  1. Porządkowanie stanowisk pracy.

  2. Podsumowanie zdobytych wiadomości.

  3. Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.

  4. Pożegnanie z dziećmi.

 

 

              

 


