Przykładowy scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców:
Opracowała : mgr Renata Kopek
TEMAT: „Mamo, tato pobaw się ze mną” -ćwiczenia i zabawy doskonalące funkcję motoryczną dzieci .
CEL GŁÓWNY : Wyzwalanie ekspresji i rozwijanie sprawności ruchowej dzieci.
CELE OPERACYJNE :
potrafi współdziałać z partnerem
potrafi reagować ruchem na zmiany elementów muzyki
niweluje napięcie fizyczne w ramach ćwiczeń oddechowych
stosuje się do poleceń słownych nauczyciela
potrafi się zrelaksować
przestrzega zawartych umów
umie wyrażać uczucia i przeżywa radość zabawy z rodzicami
METODY :
metoda zabawowa- Pedagogika zabawy Klanza
Metoda Ruchu Rozwijającego wg .W. Sherborne
FORMY: ruchowa, muzyczna.
MEDIA :magnetofon ,kaseta z muzyką relaksacyjną , kaseta z piosenką „Krąg” ,
„Głowa ,ramiona „ .
LITERATURA: Pedagogika zabawy KLANZA, Weronika Sherborne „ Metoda
W. Sherborne w terapii i wspomaganiu rozwoju dziecka „.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1.Powitanie.
Podniosą do góry ręce dzieci i rodzice , którzy są weseli .Zaklaszczą dłońmi dzieci i rodzice , którzy chcą się dobrze bawić.
2. Inscenizacja ruchowa hasła przewodniego zabawy( wierszyk ).
„Gimnastyka to podstawa,
sport dla dziecka ważna sprawa ,
w górę ręce , w przód i w bok,
skłon do przodu , przysiad , skok.”
3.Ćwiczenie z poklepywaniem.
Usiądźcie po turecku i zacznijcie palcami poklepywać swoją głowę. Zasugerujcie dzieciom ,że ich głowy budzą się w czasie poklepywania.
Powtarzajcie :Obudź się buzio! .Dalej należy obudzić pozostałe części
ciała : oczy, nos, usta, szyję, ramiona, brzuch, kolana ,kostki.
4.Ćwiczenia metodą W. Sherborne. (ćw. z partnerem) .
-„kangury”- mama tuli w ramionach swoje dziecko .
-„mosty” -przechodzenie wokół, nad pod partnerem w siadzie klęcznym.
-„wycieczka”- jedna osoba ciągnie leżącego partnera za nogi po podłodze.
-„cień” -jedna osoba jest cieniem; idziemy tak jak człowiek i cień.
-„zabawa ha ha „- dziecko kładzie głowę na brzuchu rodzica ,pozwalamy się głośno się śmiać ,tak aby podskakiwał cały brzuch. Dzieci czują w brzuchu rodzica śmiech, potem zmiana .
5. Zabawa naśladowcza do piosenki „Krąg”.
6. Zabawa `Tunel”- część grupy tworzy tunel, reszta czołga się pod nimi na brzuchu.
7. Zabawa naśladowcza do piosenki „Głowa , ramiona”
8. W parach „Lustrzane odbicie” - wyrażanie uczucia ( złość, radość, strach, smutek) za pomocą języka niewerbalnego. Wypowiedzi rodziców i dzieci: „Co robi mama, gdy jest smutna, a co robi dziecko ?”
9. Zagadki dla rodziców - za pomocą zmysłu dotyku „Odgadnij , czy to twoje dziecko?”.
10. Zakończenie, podziękowanie za wspólną zabawę.