Konspekt zajęć do kl. VI a (integracyjnej), 16.10.2008 - czwartek
dla uczniów upośledzonych w stopniu umiarkowanym.
Prowadzący - oligofrenopedagog mgr Gierłach Elżbieta
Temat tygodniowego ośrodka pracy: Jesień w polu i w parku.
Temat dziennego ośrodka pracy: Jesienne dary lasu.
Czas zajęć: 3 x 45 minut
Cele ogólne:
Znajomość aktualnej pory roku.
Utrwalenie pojęć przestrzennych.
Cele rewalidacyjne:
Ćwiczenie spostrzegawczości.
Korygowanie wypowiedzi ustnych.
Ćwiczenie koncentracji uwagi.
Ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej.
Cele operacyjne
Dziecko:
Określi pogodę panującą na zewnątrz na podstawie obserwacji.
Rozpozna i nazwie dary jesiennego lasu - grzyby.
Konstruuje wypowiedzi ustne.
Utrwala pojęcia przestrzenne.
Uważnie słucha tekstu czytanego przez nauczyciela.
Metody pracy:
Oparte na działaniu praktycznym.
Obserwacja kierowana i spontaniczna.
Swobodna pogadanka.
Formy pracy
Indywidualna praca z dzieckiem, wykonywanie ćwiczeń samodzielnie pod kierunkiem lub z pomocą nauczyciela.
Środki dydaktyczne:
Kalendarz pogody, etykiety z nazwami dni i miesięcy, zeszyt ucznia, karta do ćwiczeń grafomotorycznych, treść zagadki, ilustracja jesiennego lasu, ilustracje i podpisy grzybów, schemat budowy grzyba, obrazek konturowy grzyba do kolorowania, rolki po papierze toaletowym, papier kolorowy, nożyczki, klej, wata.
Przebieg zajęć:
I Zajęcia wstępne
Przywitanie z dziećmi.
Sprawdzenie listy obecności.
Ustalenie nazwy dnia, daty( przeliczenie dni tygodnia, nazw miesięcy), zapisanie jej w zeszycie.
Omówienie pogody (praca z kalendarzem pogody).
Ćwiczenia metodą kinezjologii edukacyjnej P. Dennisona.
II Praca poznawcza - obserwacja i kojarzenie.
Ćwiczenia grafomotoryczne - wodzenie palcem a następnie ołówkiem po szlaczkach literopodobnych.
Wprowadzenie uczniów w tematykę zajęć - pogadanka przeprowadzona przez nauczyciela w oparciu o ilustrację przedstawiającą dary jesiennego lasu.
Ułożenie z rozsypanki wyrazowej zdania będącego tematem dnia - „Jesienne dary lasu - grzyby.”
Swobodne wypowiedzi dzieci na temat ilustracji oraz wcześniejszych doświadczeń dzieci związanych z wycieczkami do lasu.
Rozwiązanie zagadki.
Ma on nóżkę, nie ma buta,
ma kapelusz, nie ma głowy.
Czasem gorzki i trujący,
Częściej smaczny jest i zdrowy.
Omówienie budowy grzyba wg schematu (pokaz schematu grzyba), kapelusz, nóżka, korzenie.
Pokolorowanie obrazka konturowego przedstawiającego grzybka, pocięcie go według wyznaczonych linii i poprawne wklejenie do zeszytu.
Omówienie ilustracji przedstawiających różne grzyby oraz etykiet z ich nazwami.
Pogadanka na temat podziału grzybów na jadalne i trujące poparta ilustracjami.
Ćwiczenia śródlekcyjne w zakresie kinezjologii edukacyjnej.
Ćwiczenia matematyczne:
Utrwalenie pojęć przestrzennych, określanie położenia grzybków względem różnych przedmiotów.
III Ekspresja
Wykonanie muchomora z rolki po papierze toaletowym, białego i kolorowego papieru, oraz waty.
oklejenie rolki białym papierem;
nacinanie paska papieru, odginanie frędzelków ku górze;
wycinanie koła-kapelusza;
sklejanie kapelusza; oklejenie rolki frędzelkami;
naklejenie białych kropek z waty na kapeluszu;
złożenie wszystkich części grzyba;
umocowanie muchomora na zielonym kartonie.
IV Zajęcia końcowe
Porządkowanie stanowisk pracy.
Podsumowanie zdobytych wiadomości.
Udzielenie pochwały, zaangażowanie uczniów w pracy i ocena ich zachowania.
Pożegnanie z dziećmi.