SCENARIUSZ ZAJĘCIA DLA DZIECI 4-LETNICH
Temat: „Muchomorek”.
Cele ogólne:
Doskonalenie drobnych ruchów rąk przez wypełnianie zaznaczonych konturów, wklejanie elementów w przygotowane kontury;
Rozwijanie dbałości o estetykę wykonywanych prac plastycznych;
Rozwiązywanie zagadek; dzielenie wyrazów na sylaby z jednoczesnym wyklaskiwaniem;
Składanie pociętych obrazków w całość wg wzoru;
Wzbogacenie zasobu słownictwa;
Wypowiadanie się na określony temat.
Cele operacyjne: dziecko.....
zna budowę grzyba;
potrafi odróżnić muchomora, wie, że jest grzybem niejadalnym;
określa i porównuje liczebność zbiorów;
przelicza do trzech;
maszeruje rytmicznie w parach przy akompaniamencie;
reaguje na umówione hasła;
skupia uwagę na zajęciu;
rozwija sprawność manualną.
Metody:
Oglądowa - pokaz;
Słowna - rozmowa;
Weryfikująca - pochwała;
Twórcza - zadań stawianych dziecku.
Zasada:
Czynnej poglądowości;
Aktywności.
Środki dydaktyczne:
Zagadka słowna i sylwety: biedronka, muchomor, kwiat, słońce; pocięte obrazki muchomorów dla każdego dziecka; wzór na tablicy; dwa zbiory grzybów; sylwety grzybów do zabawy ruchowej: jadalne i muchomory; kaseta z nagraniem akompaniamentu piosenki „Hej idziemy”; ksero muchomorów, farby, krepina biała, klej, wycięte koła, kropki, i ogonki.
Przebieg zajęcia:
Wprowadzenie: Dzieci siedzą na dywanie: zapoznanie z tematem zajęcia na podstawie zagadki słownej i obrazkowej - dzieci odgadują zagadkę i wyszukują spośród zgromadzonych obrazków rozwiązanie tj. muchomora. Dzieci wyklaskują wyraz mu-cho-mor.
Choć mają kropeczki,
To nie biedroneczki.
Kropek tych bez liku
Na kapelusiku.
Nauczycielka wprowadza w temat: dzisiaj na zajęciu będziemy bawić się grzybkami. Przypomnienie - Jaką mamy obecnie porę roku? (jesień)
Ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej, składanie w całość pociętego na trzy części obrazka muchomora: dla dzieci zdolniejszych 4 części. Nauczycielka pokazuje, w jaki sposób mają złożyć elementy grzybka.
Rozwinięcie: omówienie wyglądu muchomora:
Z czego jest zbudowany muchomor? (kapelusz i ogonek)
Jaki kolor ma muchomor? (czerwony w białe kropki)
Jak myślicie, czy ludzie mogą zjadać muchomory, dlaczego? (nie, ponieważ są to grzyby niejadalne tzn. trujące)
Gdzie rosną grzyby? (w lesie, pod drzewami, czasami można spotkać niektóre odmiany grzybów na łące)
Przeliczanie 2 zbiorów grzybów (2 muchomory i 3 borowiki)
Dzieci na oko oceniają, których grzybów jest więcej, których mniej.
Przeliczają i sprawdzają odpowiedzi swoich kolegów.
Jak możemy nazwać te dwie grupy grzybów: jadalne i niejadalne.
Zabawa ruchowa: „Grzybobranie” - wyjaśnienie dzieciom nowego słowa.
Nauczycielka rozkłada sylwety grzybów (jadalne i muchomory) po całej sali. Przypomina dzieciom, że ludzie zbierają tylko grzyby jadalne. Zadaniem dzieci jest znalezienie trzech grzybów jadalnych. Dzieci ustawiają się w pary i idą na wycieczkę do lasu, na grzybobranie. Maszerują przy akompaniamencie piosenki „Hej idziemy”. Rozchodzą się do lasu, zbierają grzyby (nie więcej niż trzy). Zachowują ciszę w lesie, żeby nie płoszyć zwierząt. Schodzą się na zbiórkę. Wracają z grzybobrania do przedszkola znowu przy akompaniamencie w/w piosenki.
Dzieci siadają na dywanie - przeliczają grzyby, sprawdzają, czy ktoś nie przyniósł muchomora.
Zapoznanie dzieci ze sposobem wykonania prac:
dzieci malują farbą kapelusze muchomorów na czerwono, trawę na zielono; po wyschnięciu farby na kapeluszu naklejają kulki z białej krepiny;
dzieci sklejają z koła kapelusz muchomora, naklejają wycięte gotowe kropki i doklejają ogonek.
Dzieci mają możliwość wyboru pracy, którą chcą robić.
9. Zakończenie: dzieci sprzątają po pracy i próbują dokonać samooceny.