Scenariusz zajęć
Temat: Wprowadzenie litery „C, c”. C jak cebula.
Cel ogólny
zapoznanie z literą: C, c
współdziałanie w grupie
zapoznanie z wyglądem i zapachem cebuli
kształtowanie umiejętności samodzielnego myślenia poprzez usprawnienie analizy i syntezy słuchowej, wyodrębnianie głosek
doskonalenie rzutu i chwytania
doskonalenie umiejętności niezbędnych w nauce czytania i pisania
utrwalenie poznanej głoski "c’" na podstawie pracy plastycznej, przekształcanie plastyczne głoski "c"
Cele szczegółowe:
Uczeń:
umie rozwiązać zagadkę
wie jak wygląda cebula
wie jak wygląda duża i mała litera "C, c" pisana i drukowana
dokonuje podziału wyrazu na sylaby i głoski
potrafi odnaleźć w sali rzeczy mające w swojej nazwie literkę "c"
wyróżnia literkę "c" w tekście pisanym i mówionym
umie rzucać i chwytać
potrafi wykonać prace plastyczną wg. wskazówek nauczyciela
aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych
Metody wg Cz. Kupisiewicza:
słowna: praca z książką
oglądowa: pokaz
praktyczna: zajęć praktycznych
Formy:
indywidualna
zbiorowa
grupowa
Środki dydaktyczne:
zagadka
ilustracja cebuli
plansza z literą „C, c”(pisaną i drukowaną- małą i dużą)
rozsypanka (puzzle z napisem cebula)
rzeczy z literką "c"
patyczki
cebula
magnes
karty pracy z literą "C, c"
teksty czytanki (czytanej przez nauczyciela)
obrazki do kolorowania z małą i dużą głoską "c"
kredki ołówkowe
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie uczniów.
Wszyscy śpiewają piosenkę „Witaj”, (na podstawie melodii "Panie Janie")
"Witaj (imię dziecka), witaj (imię dziecka)
Jak się masz 2x?
Wszyscy Cię witamy, wszyscy Cię kochamy
Bądź wśród nas 2x"
2. Sytuacja dydaktyczna.
Nauczyciel zadaje uczniom zagadkę:
"Rośnie w polu lub w ogrodzie. Z tego w całym świecie słynie,
że gdy z niej zdejmujesz skórkę, to ci łezka z oka płynie." (CEBULA)
Po odgadnięciu zagadki przez uczniów, nauczyciel przyczepia na tablicy ilustracje przedstawiającą cebulę, a pod obrazkiem wyraz cebula (drukowanymi literami).
Każdy uczeń dostaje do ręki cebule, może ją dokładnie obejrzeć i powąchać.
Nauczyciel pokazuje plansze z małą i dużą literą "C, c” drukowaną i pisaną.
Uczniowie dobierają się w grupy 2-3 osobowe i z rozsypanki układają model wyrazu „cebula”. Odczytują głośno wyraz, a następnie dzielą go na sylaby i głoski, podają ich liczbę.
Nauczyciel prosi dzieci aby powiedziały jakie znają jeszcze wyrazy z nową głoską.
2.Zabawa ruchowa.
Nauczycielka mówi dzieciom że w sali pochowane są rzeczy, w które w swojej nazwie kryją literkę "c". Dzieci szukają tych rzeczy, gdy już wszyscy będą mieli w reku odnalezioną rzecz stają w wyznaczonym miejscu. Kolejnym zadaniem dzieci jest podzielenie się na 2 grupy. W pierwszej znajdują się dzieci z rzeczami, których nazwy maja głoskę "c" w nagłosie, zaś w drugiej dzieci z rzeczami, które maja głoskę "c" w śródgłosie. Każde dziecko mówi jaką rzecz odnalazło.
3. Nauka pisania nowo poznanej litery.
Na tablicy nauczyciel pisze dużą i małą literę "C" wskazując właściwy kierunek pisania. Uczniowie omawiają kształt litery „C”, mówią co im przypomina.
Nauczyciel pisze na tablicy bez linii literę "C" zwracając dzieciom uwagę na sposób pisania.
Dzieci kreślą literę w powietrzu, na plecach kolegi, a potem na dywanie
Otrzymują karty pracy, gdzie po śladzie piszą literę w liniaturze
W zeszycie dzieci piszą po wzorze nauczyciela
Łączenie litery "c" z samogłoskami: ca, co, ci, cu, cy, ce, ec, ac, oc, uc, yc
4. Zabawa ruchowa.
Dzieci ustawiają sie w dwóch rzędach twarzami do siebie. Pierwszy rząd to dzieci, które odnalazły we wcześniejszym zadaniu rzeczy z głoską "c" w nagłosie, zaś w drugim z głoską "c" w śródgłosie. Nauczyciel rozdaje dzieciom z rzędu pierwszego cebule. Zadaniem dzieci jest przerzucanie do siebie nawzajem cebuli.
5. Czytanie przez nauczyciela tekstu z nową literą.
Ćwiczenia słuchowe:
Dzieci słuchają tekstu czytanego przez nauczyciela i w momencie kiedy usłyszą słowo z głoska "c" w nagłosie, śródgłosie lub wygłosie dokładają patyczek. Nauczyciel sprawdza ile patyczków zebrało każde dziecko.
Ćwiczenia wzrokowe:
W tekście dzieci odnajdują słowa z nowo poznaną głoską, podkreślają je ołówkiem.
Odpowiedzi na pytania nauczyciela dotyczące czytanki.
Układanie pytań do czytanki
Rozwiązywanie zadań w zeszytach ćwiczeń.
6. Praca plastyczna.
Zadaniem dzieci jest przeobrażenie małej i dużej głoski "c" tak aby były wiosenne i kolorowe.
Opracowały:
Wioleta Karpiesiuk
Katarzyna Obuchowska