Scenariusz zajęć w I klasie Szkoły Podstawowej numer 6 imienia ks. Piotra Skargi w Jarosławiu.
24.09 mgr Ewa Witek
Temat dnia: Kłótnia zabawek
Cele ogólne:
prezentacja utworów literatury dziecięcej związanych z tematem zajęć,
kształcenie umiejętności inscenizowania utworów literackich,
rozbudzanie empatii na podstawie analizy przeżyć bohaterów inscenizowanego utworu
uświadamianie dziecku jego prawa do wyrażania własnych myśli i uczuć,
kształtowanie umiejętności nazywania i rozumienia uczuć swoich i innych ludzi,
kształcenie umiejętności przewidywania następstw różnych działań,
uświadamianie konieczności powiadamiania dorosłych o sytuacjach wywołujących u dziecka poczucie zagrożenia,
doskonalenie umiejętności pisania I czytania liter poznanych dotychczas,
Cele operacyjne – dziecko:
uważnie słucha wypowiedzi innych,
uczestniczy w zabawach z elementami dramy,
uczestniczy w zainicjowanych przez nauczyciela rozmowach,
formułuje dłuższe wypowiedzi na podany temat,
wypowiada swoje myśli, opowiada o swoich uczuciach,
rozpoznaje niebezpieczne sytuacje i potrafi przewidywać ich następstwa,
Metody pracy:
metody oparte na słowie: opowiadanie, pogadanka, opis, dyskusja
metody oparte na obserwacji i pomiarze: pokaz
metody oparte na praktycznej działalności uczniów: zajęć praktycznych
metody aktywizujące: problemowa
Formy pracy na zajęciach:indywidualna i zbiorowa
Środki dydaktyczne: plastelina, czasopisma, kartoniki z różnymi literami małymi i wielkimi, pisanymi i drukowanymi, prezentacja multimedialna obrazu „Kołyska” Berthe Morisot, CD z nagraniem kołysanki Johannesa Brahmsa , tekst wiersza „Kłótnia zabawek” J. Brzechwy
Przebieg zajęć:
1. Uzupełnianie literowego albumu.
Uczniowie lepią z plasteliny litery l, L i umieszczają ją w albumie. Wycinają z kolorowych czasopism ilustracje, których nazwy rozpoczynają się głoską l i wklejają je do albumu.
2. Ćwiczenia słuchowo-wzrokowe.
Uczniowie wycinają z „Wycinanki” obrazki (mak, ryba) i podpisy. Dzielą oba wyrazy na sylaby, głoskują nazwy obrazków, przeliczają głoski w nazwach. Dopasowują podpisy do obrazków.
3. Rozpoznawanie liter.
Uczniowie otrzymują od nauczyciela kartoniki z literami, wśród których znajdują się litery a, A oraz l, L (pisane i drukowane). Wykonują polecenia nauczyciela siedząc na dywanie: „Połóż po lewej stronie ławki wszystkie literki a. Połóż na zeszycie wszystkie literki L. Połóż w jednym miejscu wszystkie duże litery A, L. Pod nimi połóż ich małe odpowiedniki. Połóż w jednym miejscu wszystkie literki, które znasz. Obok liter a, A drukowanych połóż litery a, A pisane”.
4. Czytanie sylab.
Uczniowie nadal wykorzystują kartoniki z literami i wykonują polecenia nauczyciela: „Z prawej strony litery l połóż literę a, przeczytaj literki i spróbuj połączyć je w sylabę (razem) – la. Teraz z prawej strony litery a połóż literę l, przeczytaj literki i spróbuj połączyć je w sylabę (razem) – al”.
5. Czytanie wyrazów.
Uczniowie układają kartoniki z literami zgodnie z poleceniami nauczyciela: „Połóż po kolei dwie sylaby la, przeczytaj je, złóż je w wyraz – lala. Połóż wielką literę A, obok niej małą literę l, na końcu literę a, przeczytaj pojedynczo litery, spróbuj przeczytać je razem – Ala.
6. Improwizacja ruchowa do kołysanki.
Uczniowie powtarzają tekst kołysanki „Aaa, kotki dwa”. Następnie śpiewają ją, kołysząc w ramionach wymyśloną lalkę.
7. Prezentacja multimedialna obrazu „Kołyska”.
Nauczyciel pokazuję uczniom zdjęcie obrazu „Kołyska” Berthe Morisot. Uczniowie wskazują te elementy obrazu, które wyjaśniają jego tytuł (kołyska, mama, niemowlę).
8. Ćwiczenia relaksacyjne – słuchanie kołysanki Johannesa Brahmsa.
9. Słuchanie tekstu „Kłótnia zabawek”.
Nauczyciel czyta wiersz Jana Brzechwy „Kłótnia zabawek”. Zadaje uczniom pytania na podstawie tekstu: „O co kłóciły się zabawki? Jakie zabawki wymienione są w wierszu? Policzcie te zabawki. Porównajcie zachowanie zabawek z wiersza Jana Brzechwy i opowiadania „Nocne kłopoty zabawek Doroty”. Co to znaczy: oszczędzanie, wartość pieniądza, skąd mamy pieniądze (wynagrodzenie za pracę), co by było, gdyby nie było pieniędzy, czy dla każdego pieniądz ma tę samą wartość?”.
10. Pisanie poznanych liter.
Uczniowie utrwalają pisanie poznanych liter:
pisanie liter a, A, l, L palcem po podłodze;
pisanie sylab w wyrazach po śladzie, wyklaskiwanie sylab;
pisanie sylab la, al palcem po podłodze;
pisanie po śladzie sylab la, al, Al, la w małej liniaturze;
dorysowywanie elementów do samolotu, podział wyrazu samolot na sylaby, przeliczanie sylab, analiza słuchowa wyrazu, przeliczanie głosek.
11. Przeliczanie elementów na obrazku.
Uczniowie liczą elementy na ilustracji i podają, ile jest lalek, klocków, samochodów, instrumentów, zabawek stoi na półkach. O co można jeszcze zapytać?
12. Praca domowa: przynieś do szkoły swoją ulubioną zabawkę. Dowiedz się, jakimi zabawkami bawili się twoi rodzice, dziadkowie.