Scenariusz zajęć:
Grupa: 5-6latki Data:
Temat: Zabawy z literkami wyrazami i zdaniami.
Cel główny zajęć
- sprawdzenie umiejętności czytania u dzieci 6 letnich i poziomu znajomości poznanych liter u dzieci 5 letnich
Cele szczegółowe zajęcia 1: ( dziecko)
6 letnie
- układa wyrazy z rozsypanki literowej
- układa krótkie proste zdania z rozsypanki wyrazowej
- właściwie dobiera podpisy do obrazków
- odczytuje krótkie teksty
5 letnie
- rozpoznaje poznane wcześniej litery
- układa z liter proste wyrazy: mama, tata, dom, swoje imię
- odczytuje podpisy do obrazków ( globalnie)
Cele szczegółowe zajęcia 2: (dziecko)
6 letnie
- wykonuje ilustrację do tekstu
5 letnie
- rozpoznaje głoski w nagłosie, dobiera odpowiednią literkę.
Metody pracy:
- zadań stawianych dziecku
- czynnościowa
Formy pracy:
- zabawy ze słowami
- zabawy ruchowe
Środki dydaktyczne:
- obrazki, wyrazy, zdania, rozsypanka literowa, rozsypanka wyrazowa, wyrazy z brakującymi literami, litery, kartki, napisy do obrazków
Przebieg zajęcia 1.
I.
1. Powitanie w kole z wyklaskiwaniem imion ( dziecko mówi swoje imię dzieląc je na sylaby, grupa powtarza)
2. Odszukanie kopert ze swoim imieniem.
II.
1. Układanie wyrazów z rozsypanki literowej: mama, tata, dom, lala itp. oraz swojego imienia
2. Rozmowa na temat ulubionych zabaw dzieci
3. „ Zgadnij co robię?” zabawa ruchowo - naśladowcza
4. Oglądanie ilustracji przedstawiających różne zabawy dzieci.
5. Układanie zdań z rozsypanki wyrazowej przez dzieci 6 letnie, dobieranie do odpowiednich obrazków - praca przy tablicy magnetycznej.
6. Układanie nazw obrazków z rozsypanki literowej.
III.
1. Odczytywanie i przyporządkowywanie zdań dotyczących niektórych obrazków - dzieci zdolniejsze
Przebieg zajęcia 2.
I.
1. „ Przeczytaj i znajdź” - zabawa ruchowa - swobodny ruch przy muzyce na hasło odnajdywanie w sali przedmiotów których nazwę pokazuje N.
II.
1. Praca przy stolikach :
Dzieci 6- letnie:
- rozdanie kart pracy z napisanymi zdaniami, zadaniem dzieci jest przeczytanie zdań i zilustrowanie tekstu kredkami.
Dzieci 5- letnie”
- rozdanie kart pracy z obrazkami i literami, zadaniem dzieci jest nazwanie obrazka i połączenie obrazka z literką która odpowiada pierwszej głosce w jego nazwie.
III.
1. Omówienie wykonanych prac.
2. Zabawa ruchowa wg. pomysłów dzieci.
Opracowała : Monika Wyborna