Scenariusz zajęć w klasie I Szkoły Podstawowej numer 6 imienia ks. Piotra Skargi w Jarosławiu.
26.09 mgr Ewa Witek
Temat dnia: W kąciku zabawek
Cele ogóle:
Doskonalenie umiejętności swobodnego wypowiadania się na dany temat,
Zadawania pytań i formułowania odpowiedzi
Doskonalenie umiejętności porównywania liczebności zbiorów i porządkowania przedmiotów wg podanego warunku,
Cele operacyjne-dziecko:
Opowiada o swojej zabawce,
Grupuje zabawki,
Porównuje ich wielkość i ilość,
Wyjaśnia, dlaczego należy szanować zabawki,
Formy pracy na zajęciach:
Indywidualne, zbiorowa
Środki dydaktyczne: różne zabawki
Przebieg zajęć:
1. Zabawa na powitanie.
Uczniowie witają się z nauczycielem, śpiewając zdanie: „Jestem uczniem pierwszej klasy”.
2. Rozmowa na temat klasowego kącika z zabawkami.
Uczniowie wypowiadają się na temat, jakiego rodzaju zabawki znajdują się w klasowym kąciku, w jaki sposób można je pogrupować (pluszaki, gry, klocki, instrumenty), do czego służą zabawki (do zabawy; aby przezwyciężyć strach – lekarz, służby ratunkowe).
3. Prezentacja zabawek.
Chętni uczniowie wybierają sobie jedną zabawkę. Opowiadają o niej w 1. osobie liczby pojedynczej, starając się podać jak najwięcej jej charakterystycznych cech, np.: „Jestem misiem. Nazywam się Gucio. Mam mięciutką, brązową sierść, duże oczka i okrągły brzuszek. Jestem pluszakiem. Bardzo lubię, jak dzieci przytulają się do mnie”.
4. Zabawy w kąciku z zabawkami.
Uczniowie swobodnie bawią się zabawkami. Nauczyciel zwraca uwagę na relacje między dziećmi.
5. Określanie liczebności zabawek.
policzcie zabawki w kąciku; podajcie liczbę lalek, gier, pluszaków itd.; jakich zabawek jest najwięcej, najmniej; ile jest zabawek miękkich, twardych, dużych, małych.
6. Klasyfikacja zabawek według podanego warunku.
połóżcie na podłodze zabawki w kolorze czerwonym, zielonym itp., których jest więcej, mniej (wg koloru),
połóżcie na podłodze same gry, same piłki, same lalki
czego jest więcej, mniej, o ile (wg przeznaczenia),
połóżcie na podłodze zabawki okrągłe, prostokątne, o nieregularnym kształcie – których jest więcej, mniej, o ile (według kształtu),
połóżcie na podłodze zabawki duże, małe
których jest więcej, mniej, o ile (wg wielkości).
W trakcie ćwiczenia może nastąpić dyskusja na temat wielkości zabawek, ich faktury. Nauczyciel może wtedy zapytać konkretne dziecko „Jak ty ułożysz zabawki?”
7. Porządkowanie klasowego kącika zabawek.
Nauczyciel rozmawia z uczniami , kto powinien pilnować porządku w kąciku zabawek, co trzeba zrobić, aby w klasowym kąciku był porządek (wszyscy uczniowie, dyżurni , w jaki sposób bawimy się zabawkami, co można zmienić w kąciku, aby był bardziej funkcjonalny, aby utrzymywać w nim porządek.
8. Szukanie podobieństw między zabawkami.
Uczniowie szukają wspólnych cech w przedstawionych zabawkach.
9. Porównywanie liczebności klocków.
Uczniowie najpierw szacują liczbę wszystkich klocków, później je przeliczają, porównują swoje wyniki; przeliczają i porównują liczebność klocków, biorąc pod uwagę ich kolor.
10. Zabawa matematyczna „Rozmowy klocków”.
Uczniowie podają propozycje tematów rozmów klocków. Odgrywają scenki dialogowe z uwzględnieniem charakterystycznych cech klocków (koloru, wielkości, kształtu, miny).
11. Określanie położenia przedmiotów w przestrzeni.
Uczniowie umieszczają na ilustracji nalepki z zabawkami, uwzględniając stosunki przestrzenne – pod, nad, między, z prawej strony. Przeliczają zabawki i porównują ich liczebność. Klasyfikują zabawki według koloru i przeznaczenia.
12. Rysowanie po śladzie.
Uczniowie rysują po śladzie skarby przyrody, od najmniejszego do największego. Kolorują najmniejszy i największy skarb zgodnie z podanym warunkiem.