Scenariusz zajęć w klasie I Szkoły Podstawowej numer 6 imienia ks. Piotra Skargi w Jarosławiu.
25.09 mgr Ewa Witek
Temat dnia: Nasze zabawki
Cele ogólne:
Rola zabawek i zabawy w naszej klasie
Poszanowanie cudzej i swojej własności
Cele szczegółowe-dziecko:
Zgodnie korzysta ze wspólnych miejsc zabawy i atrakcyjnych zabawek,
Spokojnie oczekuje na swoją kolejkę
Dba o wspólne sprzęty i zabawki,
Uważnie obchodzi się z zabawkami, korzysta z nich zgodnie z przeznaczeniem,
nie zabiera innym dzieciom, odkłada na wyznaczone miejsce po skończonej zabawie
Uczy się samodzielnie kulturalnie rozwiązywać zaistniałe konflikty, zgodnie z ustalonymi zasadami zachowań,
Przestrzega kulturalnego zwracania się do siebie nawzajem
Właściwie stosuje zwroty grzecznościowe
Metody nauczania:
metody oparte na słowie: opowiadanie, pogadanka, opis, dyskusja
metody oparte na obserwacji i pomiarze: pokaz
metody oparte na praktycznej działalności uczniów: zajęć praktycznych
metody aktywizujące: problemowa
Formy pracy na zajęciach: Indywidualne, zbiorowa
Środki dydaktyczne: różne zabawki
Przebieg zajęć:
1. Przywitanie się z uczniami.
Nauczyciel wita się z dziećmi. Uczniowie odpowiadają: „Jestem tu, uczę się i z uśmiechem witam dzień”.
2. Rozmowa na temat zabawek.
Uczniowie siedzą na dywanie. Każdy po kolei prezentuje swoją ulubioną zabawkę: co to za zabawka, skąd pochodzi, w jakich okolicznościach stała się jego własnością, z czego jest wykonana, dlaczego jest jego ulubioną zabawką.
3. Porównywanie kącików z zabawkami.
Uczniowie porównują klasowy kącik z zabawkami z kącikiem przedstawionym na ilustracji.
Starają się odpowiedzieć na pytania: w czym oba kąciki są podobne, czym się różnią, czy zabawki są ułożone tematycznie, czy w kącikach panuje porządek. Nauczyciel rozmawia z uczniami o tym, czym bawili się ich rodzice i dziadkowie, a czym teraz bawią się dzieci.
4. Układanie dialogu między zabawkami – śnieżna kula.
Uczniowie zastanawiają się, o czym mogą rozmawiać zabawki znajdujące się w klasie, zabawki Doroty z opowiadania Elżbiety Ostrowskiej. W parach, wykorzystując dowolne zabawki, uczniowie wcielają się w ich role i rozmawiają ze sobą. Następnie uczniowie rozmawiają w grupach 3-, 4-, 5- i 6-osobowych.
5. Ocena zabawek znajdujących się w klasie.
Uczniowie oceniają zabawki pod kątem bezpieczeństwa, estetyki wykonania, zastanawiają się, czy każdy przedmiot może być zabawką, uzasadniają swoje wypowiedzi.
6. Układanie pytań do ilustracji.
Uczniowie zadają koleżankom i kolegom pytania, w których określają położenie przedmiotów w przestrzeni. Zapytana osoba odpowiada na pytanie pełnym zdaniem. Podobne ćwiczenie można przeprowadzić, analizując położenie zabawek w klasowym kąciku zabaw.
7. Podział nazw zabawek na sylaby.
Uczniowie wypowiadają nazwy poszczególnych zabawek pokazanych na ilustracji, dzielą je na sylaby, wyklaskują sylaby i przeliczają je. Pokazują na palcach liczbę sylab w wyrazach.
8. Zabawa ruchowo-naśladowcza „Zabawki”.
Jeden z uczni naśladuje czynności, które wykonuje podczas zabawy wybraną przez siebie zabawką z ilustracji na s. 25. Pozostali uczniowie odgadują nazwę tej zabawki.
9. Określanie liczby głosek w nazwach zabawek.
Uczniowie rysują w zeszycie jedną półkę. Trzema kolorami kredek oznaczają za pomocą kropek liczbę głosek w nazwach zabawek z danej półki (np. klocki – 6 kropek, lalka – 5 kropek, roboty – 6 kropek).
10. Czytanie globalne.
Uczniowie odnajdują i kolorują te same wyrazy, które znajdują się przy obrazku latawca, klocków i rolek.
11. Kolorowanie klocków.
Uczniowie kolorują klocki, z których zbudowany jest zamek, według podanego kodu. Mówią, jakich klocków (w jakim kolorze, kształcie) użyto do budowli, a jakich klocków nie wykorzystano.
12. Dorysowywanie brakujących elementów do zabawek.
Rozmowa z dziećmi na temat szanowania zabawek, swojej i cudzej własności.