Scenariusz zajęć w klasie I Szkoły Podstawowej numer 6 imienia ks. Piotra Skargi w Jarosławiu.
23.09. mgr Ewa Witek
Temat dnia: L jak lalka
Cele ogólne:
zapoznanie z drukowaną literą „l” „L”,
prezentacja pisanej litery „l”, „L”,
doskonalenie słuchu fonematycznego,
określenie cech spółgłoski „l”
ćwiczenia sprawności grafomotorycznej,
poznawanie utworów literatury dziecięcej związanych z tematem zajęć,
doskonalenie umiejętności klasyfikowania przedmiotów według określonego kryterium,
Cele operacyjne – dziecko:
identyfikuje poznane litery z odpowiadającymi im głoskami,
rozpoznaje graficzny obraz litery „l”, „L” i identyfikuje go z głoską „l”
czyta wyrazy w zakresie poznanych liter,
wypowiada się na temat treści wiersza
podejmuje próby samodzielnego rozwiązywania problemów.
Środki dydaktyczne: treść opowiadania „Nocne kłopoty zabawek Doroty” Elżbiety Ostrowskiej, modele wyrazów, „Galeria możliwości. Kuferek pomocy dydaktycznych dla klas 1–3” WSiP, liczmany, drewniana łyżka, krepina, sznurek, włóczka
Przebieg zajęć:
1. Nawiązanie do poprzednich zajęć – litery a, A.
Uczniowie przypominają, jaką literę poznały w dniu poprzednim i do czego jest podobna mała i duża litera a. Jeśli dzieci przygotowały pracę domową w formie graficznej, prezentujemy ich prace.
2. Nauka fragmentu kołysanki „Aaa, kotki dwa”.
Uczniowie zastanawiają się nad definicją kołysanki, kiedy i komu się ją śpiewa, w jakiej sytuacji, czy znają i mogą zaśpiewać jakąś kołysankę.
(Kołysanka to krótka piosenka, którą śpiewa się bez instrumentów, w celu uśpienia dziecka).
Uczniowie powtarzają po nauczycielu tekst dwóch zwrotek kołysanki:
Aaa, kotki dwa, Aaa, kotki dwa,
szarobure obydwa. szarobure obydwa.
Nic nie będą robiły, Jeden szary, drugi bury,
Tylko ciebie bawiły. A ten trzeci – myk do dziury.
W trakcie śpiewania kołysanki dzieci spokojnie kołyszą się w takt muzyki.
3. Opisywanie obrazka.
Uczniowie wypowiadają się na temat tego, co dzieci robią na przedstawionym obrazku, czym się bawią, w jaki sposób można sklasyfikować zabawki (klocki, lalki, instrumenty muzyczne, pojazdy, kukiełki), co znajduje się na górnych półkach, na dole szafek, na drugiej półce od dołu, góry.
4. Słuchanie opowiadania „Nocne kłopoty zabawek Doroty”.
Uczniowie słuchają tekstu opowiadania „Nocne kłopoty zabawek Doroty” Elżbiety Ostrowskiej. Odpowiadają na pytania: jakie kłopoty miały zabawki Doroty, o czym rozmawiały zabawki, dlaczego dziewczynka zostawiła bałagan, czy powinniśmy dbać o zabawki, dlaczego? U. wymieniają zapamiętane nazwy zabawek.
5. Wprowadzenie liter l, L.
Uczniowie wykonują następujące ćwiczenia:
wyróżnianie głoski l w wyrazie lalka,
wyszukiwanie innych wyrazów z głoską l w nagłosie, śródgłosie i wygłosie,
wyszukiwanie w klasie przedmiotów, w których nazwach słyszymy głoskę l,
czytanie globalne wyrazu podstawowego (lalka) i jego analiza słuchowa zgodnie ze schematem okienkowym,
podział wyrazu podstawowego na sylaby,
czytanie globalne wyrazów z podręcznika: Lena, okulary, krokodyl,
układanie wyrazów z literą l do różnych modeli okienkowych, np.:
|
|
|
---|
wyróżnianie małej i wielkiej litery l w wyrazach: lalka i Lena,
szukanie imion zaczynających się głoską L, np. nazywanie dzieci na obrazku: Leon, Lucynka, Lila, Ludwik, Leszek, Luiza,
pokaz przez N. wzoru liter l, L drukowanej i pisanej,
wyszukiwanie i oznaczanie w tytułach prasowych liter l, L i wklejanie tytułów do zeszytu,
pokaz przez N. pisania liter l, L bez liniatury,
pisanie liter l, L w powietrzu, na ławce,
pisanie liter l, L w tunelu,
pisanie po śladzie i samodzielnie liter l, L w dużej i małej liniaturze,
samodzielne pisanie liter l, L w zeszycie.
6. Wykonanie lalki-kukiełki z drewnianej łyżki.
Uczniowie wykorzystują różne materiały plastyczne: włóczkę, materiał, krepinę, flamastry, sznurek do przygotowania zabawki.
7. Wyszukiwanie liter l, L w wyrazach.
8. Zabawy matematyczne z figurami geometrycznymi:
Uczniowie układają litery l, L z samych kół, z samych kwadratów, z samych prostokątów, trójkątów. Można wykorzystać także patyczki, pchełki, koraliki.
Uczniowie układają kontury liter l, L z jednego rodzaju figur i wypełniają je innymi figurami.
Uczniowie układają z figur geometrycznych litery l, L i tworzą różne szlaczki. Przeliczają figury, wskazują na elementy powtarzające się i te występujące regularnie.
9. Śpiewanie poznanej kołysanki na sylabie la.
Uczniowie śpiewają poznaną kołysankę na sylabie la.
10. Zabawy lalkami-kukiełkami.