SCENARIUSZ ZAJĘĆ WG METODY GIMNASTYKI TWÓRCZEJ
KAROLA ORFFA I RUDOLFA LABANA
CELE:
kształcenie szybkości i zmienności na torze przeszkód,
rozwijanie orientacji w przestrzeni,
rozwijanie poczucia rytmu.
POMOCE
instrumenty perkusyjne,
kaseta z muzyką.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Część I
Zabawa orientacyjno - porządkowa „Labirynt” - wg metody K. Orffa. Dzieci ustawione w czwórki przez podanie rąk na odległość ramion tworzą korytarze. Tymi korytarzami przebiega para wyznaczonych dzieci, z których jedno stara się pochwycić drugie. Na sygnał n. kolumna wykonuje zwroty w lewo, w prawo, w tył utrudniając w ten sposób bieg i orientację. Po schwytaniu uciekającego następuje zmiana ról.
Dzieci siedzą w dwóch rzędach (naprzeciwko siebie), śpiewają dialogi w formie pytań i odpowiedzi np. Dzień dobry, jak się masz? Dziękuję, dobrze. Jak się nazywasz? Nazywam się Kasia.
Część II według metody Labana
Stopniowe włączanie do ruchu całego ciała. Kolejno tańczą - ręce, głowa, tułów, całe ciało przy wesołej muzyce. „Powitanie ciała” w rytm muzyki - taniec indywidualny. Gdy muzyka cichnie czoło „wita się” z kolanem, następnie łokieć „wita się” z piętą.
Uprawiamy sporty zimowe. „Witamy zimę” - tańczymy razem z nią, cieszymy się, że jest z nami. Zimowe sporty: jazda na nartach - slalom, skoki w dal; jeździmy na łyżwach - jazda figurowa, tańce na lodzie.
„Lepimy bałwana” (w pierwszej fazie bez muzyki) - „toczenie się po lodzie w różnych kierunkach (osłona głowy podłożonymi rękoma pod szyję z tyłu). Włączenie muzyki - bałwan rośnie, wstaje, wspięcie się na palcach. Wschodzi słońce - bałwan powoli topnieje. Dzieci stopniowo pochylają się, kucają, klękają, siadają, zwijają się w kłębek.
Dzieci naśladują zwierzęta - na sygnał grzechotki naśladują zające, tamburyno - sarny, bębenka - dziki.
Spacer po lesie: zające - kicają, obgryzają gałązki, stają na dwóch łapkach
Sarny - podchodzą do paśników, wyciągają szyję po siano, kopytkiem zagarniają śnieg.
Dziki - chodzą na czworakach, wygrzebują spod śniegu żołędzie, kładą się na plecach, głaszczą brzuchy dłonią prawą i lewą na przemian
Część III - końcowa
Dzieci ustawione w kole. Piosenka „Siała baba mak” - krok dostawny w bok, ręce na ramionach kolegów. Na słowo „mak” - przysiad.
Wyklaskiwanie rytmu: „Idzie rak nieborak, jak uszczypnie będzie znak”.
Wspólne podziękowanie - pochwalenie dzieci za udział w zajęciach. Przejście do marszu i zakończenie zajęć.