SCENARIUSZ ZAJECIA W GRUPIE 6 - LATKÓW
Przygotowała: Bożena Ulatowska
Temat: CZTERY PORY ROKU
Cele główne: przypomnienie i uporządkowanie wiadomości o poszczególnych porach roku, próby uogólniania i wiązania zjawisk przyrodniczych, występujących w danej porze roku rozwijanie inwencji twórczej oraz aktywności plastycznej.
Cele operacyjne:
dziecko potrafi nazwać kolejno pory roku,
większość dzieci nazywa kolejno miesiące,
kojarzy symbole z cechami poszczególnych pór roku,
odpowiada na pytania nauczyciela,
potrafi powiedzieć jakim miesiącem kończy i zaczyna się rok
Formy pracy: indywidualna, z całą grupą
Metoda: zadaniowa, czynna, działania praktycznego
Pomoce: wiersz „Dwanaście Miesięcy” W. Kot, drzewa, obrazki z porami roku, 4 palety z kolorami por roku, plastelina, kolorowy papier, szmatki, bibuła, nici; gotowe elementy - kwiatki, liście, ptaki; kartki z bloku rysunkowego.
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1.Nauczyciel recytuje fragment wiersza Wiesława Kota „Dwanaście miesięcy", rozmowy na temat wiersza, wprowadzenie poprzez wiersz do tematu zajęcia
2. Rozmowy na temat miesięcy oraz pór roku. Dzieci wymieniają kolejno wszystkie miesiące od stycznia do grudnia oraz kolejne nazwy miesięcy
3. Nauczyciel tłumaczy dzieciom że rok możemy podzielić na 12miesięcy i zadaje pytanie dzieciom czy można w inny sposób podzielić rok?
4. Rozmowa z dziećmi przy tablicy. Tablica podzielona na cztery części. W górnym rogu każdej części znajduje się zasłonięte drzewo. Drzewa te swymi kolorami będą symbolizować określone pory roku. Wybrane dzieci odsłaniają na tablicy zasłonięte drzewa i potwierdzają wcześniejszą odpowiedź.
5. Zabawa ruchowa
6. Dzieci odpowiadają na zadane pytania; Czy wy lubicie słońce? Dlaczego? Czy słońce może robić dzieciom niespodzianki? Jakie? Jak myślicie, czy mogło nam ono zostawić jakąś niespodziankę w sali?
7. Dzieci rozchodzą się po sali, szukając niespodzianki. Znajdują trzy duże koperty. Z pierwszej - wybrane dziecko wyjmuje cztery palety. Każda paleta swoimi barwami przypomina inna porę roku.
8. Rozmowy z dziećmi z czym kojarzą te barwy? Przyporządkowanie palet odpowiednim porom roku.
9.Z drugiej koperty - chętne dziecko wyjmuje cztery kartoniki przedstawiające w sposób symboliczny charakterystyczne cechy pogody w poszczególnych porach roku. Odgadnięcie znaczenia tych symboli i przyporządkowanie ich danej porze roku.
10. Odpowiadanie na pytania nauczyciela; Jaka była pora roku, kiedy przyszliście po wakacjach do przedszkola? Jaka będzie pora roku, gdy wyjedziecie na wakacje? Jaka porę roku mamy obecnie?
11.Zabawa ruchowa.
12.Trzeciej kopert dzieci losują przydział do stolików.
13.Dzieci podchodzą do stolików, na których zgromadzony jest różnorodny materiał (masa solna, kolorowy papier, bibuła, słoma, nici; gotowe elementy - kwiatki, liście, ptaki; kartki z bloku rysunkowego). Przedstawienie dzieciom tematu pracy jaka będą wykonywały przy stolikach .
13.Dzieci określają co do czego można wykorzystać, projektują, planują i przystępują do pracy.
14. Po jej zakończeniu rozmawiają z nauczycielką o swoich obrazkach, wykorzystanych pomocach, napotkanych trudnościach. Wspólnie oceniają jej pod względem pomysłowości, kolorytu, estetyki, poczym organizują wystawkę w kąciku dla rodziców.