Konspekt zajęć
Szkoła Podstawowa nr 18 im. Jana Pawła II w Gliwicach
Data: 06.05.2010r.
Prowadzące: Karolina Rygol, Katarzyna Pieroszczuk
Temat: Pożar! Pali, pali się, uratować swoje skarby chce!
Cele:
Ogólne:
- uczeń wie jak należy zachowywać się podczas pożaru
- uczeń redaguje wielozdaniową wypowiedź na temat swojego skarbu
- uczeń swobodnie wypowiada się na wybrany temat
Operacyjne:
Poznawcze:
uczeń rozpoznaje dźwięk syreny straży pożarnej
uczeń zna numery alarmowe (Straży pożarnej, Pogotowia ratunkowego i Policji)
uczeń zna plan ewakuacyjny obowiązujący w placówce
Kształtujące:
uczeń wie jak powinien zachować się podczas pożaru
uczeń potrafi ułożyć obrazki w kolejności chronologicznej zgodnie z wydarzeniami opisywanymi w czytance
Wychowawcze:
Uczeń dostrzega niebezpieczeństwo wynikające z zabawy ogniem
Metody pracy:
Podająca
Ćwiczebna
Formy pracy:
Indywidualna
Zbiorowa
Grupowa
Środki dydaktyczne:
Obrazki potrzebne do pracy z podręcznikiem
Podręcznik
Karty pracy
Skarby
Odtwarzacz Cd
Płyta z muzyką
Dźwięk syreny strażackiej
Puzzle
Kartki z numerami alarmowymi
Plan ewakuacji szkoły
Tok zajęć:
Nauczyciel zapisuje na tablicy temat lekcji, uczniowie zapisują go w zeszycie. ‘5
Na podstawie ilustracji w podręczniku uczniowie przewidują treść czytanki. ‘2
Nauczyciel odczytuje głośno i wyraźnie utwór „Patyki i patyczki”. ‘3
Konkurs na nowy tytuł czytanki. ‘5
Nauczyciel zawiesza na tablicy kilka obrazków, uczniowie mają za zadanie uszeregować je w odpowiedniej kolejności zgodnie z chronologią zdarzeń w czytance. ‘1
Nauczyciel wyznacza ucznia, który na podstawie obrazków streści wcześniej czytane opowiadanie. ‘2
Nauczyciel prosi uczniów o wypełnienie tabelki w karcie pracy tj. zadanie 1 strona 91. ‘3
Nauczyciel rozmawia z uczniami na temat skarbów, bohaterów czytanki oraz prosi uczniów o zaprezentowanie przyniesionych skarbów. Uczniowie krótko opisują swoje skarby oraz wyjaśniają dlaczego akurat je wybrali. ‘5
Nauczyciel prosi uczniów, aby porozmieszczali zabawki w różnych miejscach w klasie. ‘1
Przerwa śródlekcyjna. Dzieci podążają za nauczycielem dookoła klasy w takt muzyki. Nauczyciel ilustruje próbę uratowania skarbów podczas pożaru. Nauczyciel wydaje polecenia: opieramy drabinę o ścianę domu, wchodzimy na drabinę, wspinamy się, przeskakujemy z drabiny do pokoju itp. Wszystkim poleceniom towarzyszą gesty nauczyciela naśladowane przez uczniów. Po wykonaniu ćwiczenia dzieci siadają na miejsca. ‘5
Nauczyciel odtwarza z magnetofonu dźwięk syreny strażackiej. Uczniowie identyfikują dźwięk. ‘1
Nauczyciel po zidentyfikowaniu przez dzieci sygnały straży pożarnej pyta uczniów o telefony alarmowe. Po uzyskaniu poprawnej odpowiedzi wiesza na tablicy kartkę z numerem. ‘2
Nauczyciel dzieli klasę na grupy, każda grupa otrzymuje puzzle tematyczne (wóz strażacki 2x, strażak 2x, pożar 2x). zadaniem uczniów jest ułożenie układanki i przyklejenie jej na kartce bloku technicznego. ‘5
Nauczyciel wiesza na tablicy wykonane prace, a uczniowie wracają na swoje miejsca. ‘1
Nauczyciel prosi jednego z uczniów o opisanie ilustracji. ‘1
Nauczyciel przedstawia plan ewakuacji w szkole, wyjaśnia jak należy się zachować podczas pożaru oraz ostrzega przed zabawą ogniem. ‘3
Podsumowując lekcję nauczyciel przypomina telefony alarmowe, dziękuję za uwagę uczniów, żegna się z klasą. ‘1