Klaudia Haczkowska gr. IIIa
Scenariusz zajęć z języka polskiego w klasie IVa w dniu 18.09.2013r.
Temat zajęć: Co jest najcenniejsze?
Czas zajęć: 45 min.
I. Cele lekcji
Cel ogólny:
uświadomienie, że różne sytuacje komunikacyjne wymagają innych sposobów wypowiadania się.
Cele szczegółowe:
uczeń powinien:
znać treść wiersza,
wiedzieć czym jest forum internetowe,
rozumieć znaczenie terminów nadawca i odbiorca;
rozróżnić nadawcę i odbiorcę w przykładowych wypowiedziach;
rozróżnić sytuację rozmowy prywatnej, nieoficjalnej i oficjalnej;
dobrać zwroty stosowne do zaistniałej sytuacji komunikacyjnej;
mieć świadomość, że w każdej sytuacji obowiązują zasady dobrego wychowania.
II. Formy pracy
Jednostkowa
III. Metody pracy
Podające, praktyczne.
IV. Środki dydaktyczne
A. Łuczak, A. Murdzek, Między nami, język polski 4, zeszyt ćwiczeń, GWO, Gdańsk 2012, s. 22-25.
A. Łuczak, A. Murdzek, Między nami, język polski 5, podręcznik, GWO, Gdańsk 2012, s. 23-25.
V. Przebieg zajęć
Czas | Czynności nauczyciela | Czynności uczniów | Cele i uwagi |
---|---|---|---|
Część wstępna ok. 2 min. | Przywitanie się z uczniami. Czynności organizacyjne. | Czynności organizacyjne, rozpakowanie się, przygotowanie do lekcji. | Czas na wyciszenie się po przerwie. |
Ok. 3 min. | Zapisuję na tablicy temat lekcji i zadanie domowe (zad.1 s.24 z podręcznika). Proszę o przepisanie do zeszytów. | Zapisują w zeszycie temat zajęć i zadanie domowe. | Wstęp do zajęć. |
Ok. 2 min | Proszę o otworzenie podręcznika na stronie 23. Czytam tekst wiersza Pamiątka z wakacji Czesława Janczarskiego. Pytam uczniów jakie pamiątki przywieźli z tegorocznych wakacji?; czy nawiązali jakieś nowe znajomości na wakacjach?; czy utrzymują z tymi osobami kontakt? |
Otwierają podręcznik, śledzą czytany przez nauczyciela tekst. Odpowiadają na pytania. |
Uczeń aktywnie słucha i czyta. Dzieli się swoimi doświadczeniami. |
Ok. 8 min. | Pytam uczniów czy wiedzą co to jest forum internetowe. Czytam definicję ze str. 25 w podręczniku, następnie polecenie do ćw. 3 (Przeczytaj fragment rozmowy na forum internetowym i ustal jej temat). Wybieram 5 osób do przeczytania wypowiedzi osób na forum. Proszę o podanie tematu rozmowy oraz pytam 2-3 osoby , co napisałyby, gdyby brały udział w tej dyskusji. | Odpowiadają na pytania, czytają rozmowę na głos, przedstawiają swoje zdanie. | Uczeń aktywnie słucha, poznaje definicję forum internetowego. Podaje swoją propozycję rozwiązania problemu. |
Ok. 4 min. | Proszę o otworzenie zeszytu ćwiczeń na stronie 22. Czytam polecenie do zadania nr 1 (Wskaż, kto do kogo kieruje wypowiedź). Wybieram 2 osoby do wykonania go. Czytam notatkę dotyczącą znaczenia określeń nadawca i odbiorca. Wyjaśniam tekst. Czytam polecenie i przykłady ćw. 2 (Zapisz, kto i do kogo mógłby się tak zwrócić). Proszę o podanie odpowiedzi. | Śledzą czytany przez nauczyciela tekst. Słuchają uważnie. Wykonują zadania. |
Uczeń aktywnie słucha i czyta. |
Ok. 5 min. | Czytam notatkę ze strony 23, wyjaśniam ją, podaję przykłady, proszę o podanie własnych. Następnie czytam polecenie do zadania nr 3 (Przeczytaj wypowiedzi i dostosuj je do sytuacji nadawcy i odbiorcy) i proszę wybrane osoby o przypisanie wypowiedzi do właściwego obrazka. | Śledzą czytany przez nauczyciela tekst. Podają przykłady sytuacji oficjalnej, nieoficjalnej i prywatnej. Wykonują zad. nr3. | Rozróżnienie sytuacji oficjalnej, nieoficjalnej i prywatnej. Uświadomienie, że w każdej sytuacji obowiązują zasady dobrego wychowania. |
Ok. 3 min. | Czytam polecenie zadania nr 4 (Zdania są wypowiedziami jednej osoby, ustal do kogo się zwraca), proszę o wykonanie zadania. | Wykonują zadanie. | Rozróżnienie odbiorcy wypowiedzi. |
Ok. 2 min | Czytam polecenie do zadania nr 5 (Napisz dlaczego poniższa wypowiedź jest niestosowna), proszę wybraną osobę, by opowiedziała co zostało przedstawione na obrazku i odpowiedziała na zawarte w poleceniu pytanie. | Zapisują odpowiedź na pytanie. | Uzasadnienie swojego zdania. Zwrócenie uwagi na niestosowność wypowiedzi. |
Ok. 13 min | Czytam polecenie zadania nr 6 (Przyjrzyj się ilustracjom i napisz krótki wypowiedzi. Dostosuje je do sytuacji i odbiorcy), proszę o wykonanie go. | Układają wypowiedź do każdej zilustrowanej sytuacji. | Dostosowanie wypowiedzi do sytuacji i odbiorcy. |
Ok. 2 min | Pytam o znaczenie wyrazów nadawca i odbiorca. Proszę o wymienienie jakie rodzaje sytuacji komunikacyjnych wyróżniamy (oficjalna, nieoficjalna, prywatna) i podanie przykładów. | Przytaczają definicję nadawcy i odbiorcy, wymieniają rodzaje sytuacji komunikacyjnych i podają przykłady. | Podsumowanie wiadomości. Przekazanie swojej wiedzy. |
Ok. 1 min. | Dziękuję za lekcję i żegnam się z uczniami. | Pakują się i żegnają z nauczycielem. |
BIBLIOGRAFIA
A. Łuczak, A. Murdzek, Między nami, język polski 4, zeszyt ćwiczeń, GWO, Gdańsk 2012, s. 22-25.
A. Łuczak, A. Murdzek, Między nami, język polski 5, podręcznik, GWO, Gdańsk 2012, s. 23-25.