projekt fundamentowanie

UNIWERSYTET TECHNOLOGICZNO-PRZYRODNICZY W BYDGOSZCZY

Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska

Katedra Mechaniki Gruntów i Fundamentowania

ĆWICZENIE PROJEKTOWE

Temat: Posadowienie bezpośrednie.

Autor:

Marek Błoński

Grupa 6

Budownictwo, Sem. IV

2012/2013

  1. Opis obiektu budowlanego.

    • Rodzaj konstrukcji

Obiekt jest halą przemysłową ( magazynem zamkniętym), uniwersalnym, zmechanizowanym, wyposażonym w suwnice, o zabudowie wolnostojącej, dwukondygnacyjnym, niepodpiwniczonym.

Powierzchnia całkowita parteru 202 m²

Powierzchnia użytkowa parteru 191 m²

Budynek projektowany jest w Bydgoszczy w terenie przemysłowym, podmiejskim, częściowo uzbrojonym, w pobliży nie występują inne budynki, ani projektowane. Założono, że obiekt jest usytuowany na terenie płaskim, posiada przyłącze do sieci energetycznej

- zamieszczony został w karcie projektowej

  1. Zestawienie cech fizycznych i mechanicznych gruntów w tabeli.

Patrz  załącznik 1.

  1. Wybór i uzasadnienie głębokości posadowienia.

Na wybór głębokości posadowienia miały wpływ następujące czynniki:

  1. głębokość minimalna ze względu na:

- głębokość konieczną – 0,5m

- głębokość przemarzania gruntu – 1,0m (dla regionu bydgoskiego)

- charakter budynku (budynek niepodpiwniczony)

  1. układ warstw gruntowych:

- 0,0 – 0,5m – humus (nasyp niebudowlany)

- 0,3 – 2,0m – piasek gliniasty, kat. C, stan plastyczny (IL = 0,42)

- 2,0 – 4,8m – piasek średni, średnio zagęszczony (ID = 0,38)

- 4,8 – 6,0m – żwir, średnio zagęszczony (ID = 0,50)

- 6,0 – 9,0m – ił pylasty, kat. D, stan twardoplastyczny (IL = 0,01)

  1. inne:

- głębokość występowania wód gruntowych – 5,9m

  1. Ustalenie wymiarów fundamentu i obliczenie obciążenia przekazywanego przez fundament na podłoże.

4.1. Ustalenie wymiarów fundamentu.

L = 2,5m
B = 4,0m
N = 700kN
M = 190kNm

L ≤ 5B

L = 2,5m < 5B = 20,0m

Warunek spełniony.

A = 10m2
Wy = 6,67m3

σN = N/A = 70kN/m2

σM = M/Wy = 28,5kN/m2

σmax = σN + σM = 98,5kN/m2

σmin = σN - σM = 41,5kN/m2

σmaxmin = 2,37≤ 3,0

Warunek spełniony.

eL = M/N = 190kNm/700kN

eL = 0,27m
eB = 0

eL < L/6

eL = 0,27 < L/6 = 4/6 = 0,667

Warunek spełniony.

4.2. Obliczenie obciążenia przekazywanego przez fundament na podłoże

Nc = Nk + Ng+f

Ng+f = B · L · D · ρg+f · g

dla D=1m

Nk = 700kN
L = 4m
B = 2,5m
D = 1m
ρg+f = 2,2t/m3
g = 10m/s2

Nc = 700kN + 220kN = 920kN

Nr = Nc · γf = 920kN · 1,2 = 1104kN

dla D=2m

Nk = 700kN
L = 4m
B = 2,5m
D = 2m
ρg+f = 2,2t/m3
g = 10m/s2

Nc = 700kN + 440kN = 1140kN

Nr = Nc · γf = 1140kN · 1,2 = 1368kN

  1. Ustalenie jednostkowego odporu obliczeniowego podłoża z uwzględnieniem nośności poszczególnych warstw wg warunków normowych (głębokość 2B).

5.1. I stan graniczny

QR ≤ m · Qf

m = 0,9 · 0,9 = 0,81 (współczynnik „m” dla met. B powiększony o 0,9)

QR = Nr

Qf = QfNB

B = B – 2eB = 1,0m

L = L – 2eL = 4m – 0,27m = 3,73m

dla D=1m

Dmin = 1m
NC = 8,34
NB = 0,24
ND = 2,50
cu(r) = 9
g = 10m/s2

TrB = tg∆B/Nr = 0 iC = 1; iD = 1; iB = 1


$$\rho_{D}^{(n)} = 1,85\frac{t}{m^{3}}$$


$$\rho_{D}^{(r)} = \rho_{D}^{(n)} \bullet \gamma_{t} = 1,85 \bullet 0,9 = 1,67\frac{t}{m^{3}}$$


$$\rho_{B}^{(n)} = \frac{2,1 \bullet 1 + 1,85 \bullet 2,5}{3,5} = 1,92\frac{t}{m^{3}}$$


$$\rho_{B}^{(r)} = \rho_{B}^{(n)} \bullet \gamma_{t} = 1,92 \bullet 0,9 = 1,73\frac{t}{m^{3}}$$


$$Q_{\text{fNB}} = 2,5 \bullet 3,73\left\lbrack \left( 1 + 0,3\frac{2,5}{3,73} \right) \bullet 8,34 \bullet 9 \bullet 1 + \left( 1 + 1,5 \bullet \frac{2,5}{3,73} \right) \bullet 2,5 \bullet 1,67 \bullet 10 \bullet 1 \bullet 1 + \left( 1 - 0,25\frac{2,5}{3,73} \right) \bullet 0,24 \bullet 1,73 \bullet 10 \bullet 2,5 \bullet 1 \right\rbrack = 9,32 \bullet \left( 90,16 + 83,74 + 8,64 \right) = 1701,52\text{kN}$$

Nr ≤ m · QfNB

1104kN < 0,81 · 1701, 52kN = 1378,23kN

1104kN/1378,23kN = 0,80

Warunek I stanu granicznego został spełniony. Nośność stopy fundamentowej wykorzystana jest w 80 %.

dla D=2m

Dmin = 2m
NC = 25,8
NB = 5,47
ND = 14,72
cu(r) = 0
g = 10m/s2

TrB = tg∆B/Nr = 0 iC = 1; iD = 1; iB = 1


$$\rho_{D}^{(n)} = 1,85\frac{t}{m^{3}}$$


$$\rho_{D}^{(r)} = \rho_{D}^{(n)} \bullet \gamma_{t} = 1,85 \bullet 0,9 = 1,67\frac{t}{m^{3}}$$


$$\rho_{B}^{(n)} = 1,85\frac{t}{m^{3}}$$


$$\rho_{B}^{(r)} = \rho_{B}^{(n)} \bullet \gamma_{t} = 1,85 \bullet 0,9 = 1,67\frac{t}{m^{3}}$$


$$Q_{\text{fNB}} = 2,5 \bullet 3,73\left\lbrack \left( 1 + 0,3\frac{2,5}{3,73} \right) \bullet 25,8 \bullet 0 \bullet 1 + \left( 1 + 1,5 \bullet \frac{2,5}{3,73} \right) \bullet 14,72 \bullet 1,67 \bullet 10 \bullet 2 \bullet 1 + \left( 1 - 0,25\frac{2,5}{3,73} \right) \bullet 5,47 \bullet 1,67 \bullet 10 \bullet 2,5 \bullet 1 \right\rbrack = 9,32 \bullet \left( 0 + 986,12 + 190,09 \right) = 10963,99kN$$

Nr ≤ m · QfNB

1368kN < 0,81 · 10963, 99kN = 8880,83kN

1368kN/8880,83kN = 0,15

Warunek I stanu granicznego został spełniony. Nośność stopy fundamentowej wykorzystana jest w 15 %.

Na głębokości 2B = 2,0m nie występuje warstwa słabonośna. Nie trzeba sprawdzać warunku I stanu granicznego dla podłoża warstwowanego.

Wybór wariantu posadowienie:

Dokonano wyboru posadowienia fundamentu na głębokości D=1m

  1. Obliczenie naprężeń pierwotnych, wtórnych, dodatkowych, całkowitych (wykresy i zestawienie tabelaryczne).

6.1. Naprężenia pierwotne.

σ = 𝞢(ρ·g·hi) = 𝞢(γ · hi)

σ-1ρ = 0,00

σ-0,5ρ = 0,5m · 1,5 · 10 = 7,5 kPa

σ0,0ρ = 7,5 kPa + 0,5m · 2,1 · 10 = 18 kPa

σ1,0ρ = 18 kPa + 1,0m · 2,1 · 10 = 39 kPa

σ3,8ρ = 39 kPa + 2,8m · 1,85 · 10 = 90,8 kPa

σ4,9ρ = 90,8 kPa + 1,1m · 1,90 · 10 = 111,7 kPa

σ5,0ρ = 111,8 kPa + 0,1m · 2,05 · 10 = 113,75 kPa

σ8,0ρ = 113,75 kPa + 3,0m · 1,90 · 10 = 170,75 kPa

6.2. Naprężenia wtórne.

σzs = ηs · σ = ηs · σ0,0ρ

ηs – współczynnik zanikania naprężeń (wg. rys. Z2-12 normy)

z [m] z/B ηs
0,0 0,00 1,00
1,0 0,40 0,63
3,8 1,52 0,20
4,9 1,96 0,14
5,0 2,00 0,13
8,0 3,2 0,06

σ0,0s = 18kPa · 1,00 = 18kPa

σ1,0s = 18kPa · 0,63 = 11,34kPa

σ3,8s = 18kPa · 0,20 = 3,60kPa

σ4,9s = 18kPa · 0,14 = 2,52kPa

σ5,0s = 18kPa · 0,13 = 2,34kPa

σ8,0s = 18kPa · 0,06 = 1,08kPa

6.3. Naprężenia dodatkowe.

σzd = ηs · q

qn = N/B·L = 700/10 = 70

σ0,0d = 70kPa · 1,00 = 70kPa

σ1,0d = 70kPa · 0,63 = 44,1kPa

σ3,8d = 70kPa · 0,20 = 14kPa

σ4,9d = 70kPa · 0,14 = 9,8kPa

σ5,0d = 70kPa · 0,13 = 9,1kPa

σ8,0d = 70kPa · 0,06 = 4,2kPa

6.4. Naprężenia całkowite

σzt = σ + σzd

σ0,0t = 70kPa+18kPa=88 kPa

σ1,0t = 44,14kPa+39kPa=85,14 kPa

σ3,8t = 14kPa+90,8kPa=104,8 kPa

σ4,9t = 9,8kPa+111,7kPa=121,5 kPa

σ5,0t = 9,1kPa+113,75kPa=122,85 kPa

σ8,0t = 4,2kPa+170,75kPa=174,95 kPa

6.5. Głębokość aktywna – zmax

σzmax,d ≤ 0,3 · σzmax,ρ

σ3,0ρ = 39 kPa + 2m · 1,85 · 10 = 76 kPa 87,40 · 0,3 = 22,80kPa

σ3,0d = 22,6kPa

zmax = 3m

  1. Obliczenie osiadania fundamentu.

7.1. Osiadania pierwotne

si’ = σzdi · hi / Moi

s1' = 70 kPa 0,80 0,5m = 1,56 mm
18000
s2' = 70 kPa 0,63 0,5m = 1,23 mm
18000
s3' = 70 kPa 0,52 0,5m = 0,23 mm
80000
s4' = 70 kPa 0,41 0,5m = 0,18 mm
80000
s5' = 70 kPa 0,33 0,5m = 0,14 mm
80000
s6' = 70 kPa 0,26 0,5m = 0,11 mm
80000

hi – miąższość warstwy, hi = 0,5m

Moi – moduł ściśliwości pierwotnej

dla piasku średniego: Moi = 80 MPa

dla piasku gliniasty: Moi = 18 MPa

𝞢si’ = 1,56 + 1,23 + 0,23 + 0,18 + 0,14 + 0,11 = 3,45mm

Seksp. = S – [S1 + S2 · 500% + ( S3 + S4 + S5 + S6) · 100% ] = 1,40mm

7.2. Osiadania wtórne:

si’’ = λ · σzsi · hi / Mi

s1' = 18 kPa 0,80 0,5m ∙ 1 = 0,67 mm
10800
s2' = 18 kPa 0,63 0,5m ∙ 1 = 0,53 mm
10800
s3' = 18 kPa 0,52 0,5m ∙ 1 = 0,06 mm
79200
s4' = 18 kPa 0,41 0,5m ∙ 1 = 0,05 mm
79200
s5' = 18 kPa 0,33 0,5m ∙ 1 = 0,04 mm
79200
s6' = 18 kPa 0,26 0,5m ∙ 1 = 0,03 mm
79200

λ – współczynnik uwzględniający stopień odprężenia podłoża po wykonaniu wykopu

λ = 1,0 – czas wznoszenia budowli jest dłuższy niż 1 rok

Mi = Moi / β

Mi – moduł ściśliwości wtórnej

β – współczynnik skonsolidowania gruntu

dla piasku średniego: β = 0,90; Mi = 79,2 MPa

dla piasku gliniasty: β = 0,60; Mi = 10,80MPa

𝞢si’’ = 0,67 + 0,53 + 0,06 + 0,05 + 0,04 + 0,03 = 1,36mm

𝞢s = 𝞢si’ + 𝞢si’’ = 3,45 mm + 1,36mm = 4,81mm

  1. Wnioski końcowe.

Zaprojektowana stopa fundamentowa o szerokości B=2,5m spełnia warunki I i II stanu granicznego. Zaprojektowano wykorzystanie nośności na 8%. Odkształcenie gruntu [S] do chwili zakończenia procesu budowli wyniosło 4,81 mm. Ze względu iż obliczono tylko jeden fundament, odkształcenie średnie przyjęto jako [S] i porównano je z osiadaniem dopuszczalnym dla hal przemysłowych. Warstwą decydującą o nośności fundamentu jest warstwa piasku gliniastego. Fundament jest posadowiony na głębokości D= 1m, ze względu na zmniejszenie wymiarów fundamentu, co skutkuje zmniejszeniem się kosztów budowy posadowienia. Warstwę nasypu niekontrolowanego ściągnięto i zastąpiono go po wykonaniu fundamentu piaskiem średnim. Ustalenie parametrów geotechnicznych ustalono metodą B, ponieważ: występuje korelacje między parametrem, nie występują siły poziome, budowla nie jest usytuowana na zboczu lub w jego pobliżu, obok budowli nie projektuje się wykopów, nie występują dodatkowe obciążenia.

Fundament jest posadowiony powyżej zwierciadła wody gruntowej, więc nie jest konieczne zastosowanie drenażu.


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
fundamenty , Resources, Budownictwo, Fundamentowanie, Projekt, Fundamentowanie, Fundamentowanie-1
Projekt FUNDAMENTOWANIE
osiadanie, Resources, Budownictwo, Fundamentowanie, Projekt, Fundamentowanie, Fundamentowanie-1
PROJEKT FUNDAMENTOWANIE 1
Projekt fundamenty posrednie Ob Nieznany
FUNDAME3, Resources, Budownictwo, Fundamentowanie, Projekt, Fundamentowanie, Fundamentowanie-1
projekt fundamentowanie(1)
Projekt fundamenty pośrednie, rozstawpali2skala1,10
FUNDAM 1, Resources, Budownictwo, Fundamentowanie, Projekt, Fundamentowanie, Fundamentowanie-1
Fundamenty 2 - zadanie 1, Resources, Budownictwo, Fundamentowanie, Projekt, Fundamentowanie, Fundame
siły, Resources, Budownictwo, Fundamentowanie, Projekt, Fundamentowanie, Fundamentowanie-1
ZADANIE 2c, Resources, Budownictwo, Fundamentowanie, Projekt, Fundamentowanie, Fundamentowanie-1
Projekt fundamenty pośrednie silyskala1,10
Projekt fundamenty pośrednie wymiaryskala1,10
Materiały do projektu fundamentu bezpośredniego
ZASADY OGÓLNE PROJEKTOWANIA FUNDAMENTÓW, Podstawy Budownictwa(1), fundamenty
ADANIE 1b, Resources, Budownictwo, Fundamentowanie, Projekt, Fundamentowanie, Fundamentowanie-1, Pal
projekt fundamentu palowego [obliczenia+rysunki], Cwiczenie 2
PROJEKTOWANIE FUNDAMENTÓW Cios Garwacka

więcej podobnych podstron