pH

MIESZANINY WYSTĘPUJĄCE W PRZYRODZIE.

WŁAŚCIWOŚCI BUFOROWE WODY WODOCIĄGOWEJ W PORÓWNANIU Z WODĄ DESTYLOWANĄ.

Do dwóch par zlewek wlewamy:

Następnie mierzymy pH w zlewkach. Po dokonaniu pomiarów do zlewek dolewamy HCl i NaOH o stężeniu 0,01mol/dm3. Mieszamy roztwory w zlewkach za pomocą bagietki i dokonujemy pomiaru pH.

Woda pH wody pH wody z NaOH pH wody z HCl ΔpH Δβ Δn
Woda destylowana 4,5 9,8 3,6 -5,4 0,2 0,00009
Woda wodociągowa 6,97 7,85 6,76 -0,88 0,21 0,00057

a) Obliczam pojemność buforową.

β = Δn /ΔpH

β1 = 0,0005/5,4 = 0,00009

β2 = 0,0005/0,2 = 0,00250

β3 = 0,0005/0,88­ = 0,00057

β4 = 0,0005/0,21 = 0,00238

b) Obliczam Δn.

1000cm3 0,1mol

5cm3 X

X = 0,0005

Po dodaniu do wody destylowanej kwasu (lub zasady) zauważyliśmy znaczący spadek (wzrost) pH roztworu, co przy dodawaniu tych związków do wody wodociągowej nie miało miejsca. Świadczy to o obecności w wodzie wodociągowej różnych soli, które neutralizują działalność kwasu lub zasady.

BADANIE WPŁYWU SKŁADU ROZTWORU BUFOROWEGO NA JEGO POJEMNOŚĆ BUFOROWĄ.

Do sporządzenia roztworów wykorzystujemy kwas octowy i octan sodowy o stężeniu 0,1mol/dm3.Po dokładnym wymieszaniu roztworów mierzymy pH, następnie dodajemy po 5cm3 kwasu solnego o stężeniu 0,1mol/dm3 i ponownie mierzymy pH.

Ck/Cs Objętość CH3COOH [CM3] Objętość CH3COONa [CM3] pH pH po dodaniu 5 cm3 HCl Δn HCl ΔpH β [mol/m3]

0,25

0,5

1

2

3

4

8,0

13,3

20,0

26,7

30,0

32,0

32,0

26,7

20,0

13,3

10,0

8,0

5,44

5,05

4,74

4,51

4,34

4,19

4,95

4,70

4,40

4,24

3,91

3,36

0,0125

0,0125

0,0125

0,0125

0,0125

0,0125

0,49

0,35

0,34

0,27

0,43

0,83

0,02551

0,03571

0,03676

0,04630

0,02907

0,01506

Maksymalna pojemność buforu jest wtedy gdy objętość CH3COOH wynosi 13,3cm3, a objętość CH3COONa wynosi 26,7cm3.

a) Obliczam Δn.

1000cm3 0,1mol

5cm3 X

X = 0,0005

Δn = 0,0005 * 25 = 0,0125

b) Obliczam pojemność buforową.

β = Δn /ΔpH

β1 = 0,0125/0,4 9 = 0,02551 mol/dm3

β2 = 0,0125/0,35 = 0,03571 mol/dm3

β3 = 0,0125/0,34 = 0,03676 mol/dm3

β4 = 0,0125/0,27 = 0,04630 mol/dm3

β5 = 0,0125/0,43 = 0,02907 mol/dm3

β6 = 0,0125/0,83 = 0,01506 mol/dm3

c) ΔpH obliczam ze wzoru

ΔpH = pH – pH HCl

ΔpH1=5,44 - 4,95=0,49

ΔpH2=5,05 - 4,70=0,35

ΔpH3=4,74 - 4,40=0,34

ΔpH4=4,51 - 2,24=0,27

ΔpH5=4,34 - 3,91=0,43

ΔpH6=4,19 - 3,36=0,83

BADANIE WPŁYWU SUMARYCZNEGO STĘŻENIA SKŁADNIKÓW BUFORU NA JEGO POJEMNOŚĆ BUFOROWĄ.

Roztwory buforowe o różnym sumarycznym stężeniu kwasu i soli sporządza się z roztworu kwasu octowego o stężeniu 0,1mol/dm3 i stężeniu soli 0,1mol/dm3.Uzyskuje się różne stężenia poprzez odpowiednie rozcieńczenie wodą destylowaną. Po przygotowaniu roztworów należy je dokładnie wymieszać i zmierzyć pH. Następnie należy dodać do każdego roztworu po 5cm3 roztworu kwasu solnego o stężeniu 0,1mol/dm3 i ponownie zmierzyć pH.

Ck + Cs

[mol/dm3]

Objętość CH3COOH [cm3] Objętość CH3COONa [cm3]

Objętość H2O

[cm3]

pH pH po dodaniu 5 cm3 HCl Δn HCl ΔpH β [mol/m3]

0,025

0,050

0,075

0,100

10

20

30

40

10

20

30

40

60

40

20

0

4,05

4,07

4,11

4,12

3,75

4,04

4,09

4,11

0,0125

0,0125

0,0125

0,0125

0,30

0,03

0,02

0,01

0,04167

0,41660

0,62500

1,25000

Z naszego doświadczenia wynika, że bufor ma największą pojemność, gdy suma stężeń składników buforu będzie równe 0,1.

a) Obliczam Δn.

1000cm3 0,1mol

5cm3 X

X = 0,0005

Δn = 0,0005 * 25 = 0,0125 mola

b) Obliczam pojemność buforową.

β = Δn /ΔpH

β1 = 0,0125/0,30 = 0,04167

β2 = 0,0125/0,03 = 0,41660

β3 = 0,0125/0,02 = 0,62500

β4 = 0,0125/0,01 = 1,25000

c) ΔpH obliczam ze wzoru

ΔpH = pH – pH HCl

ΔpH1= 4,05 – 3,75= 0,30

ΔpH2= 4,07 – 4,04= 0,03

ΔpH3= 4,11 – 4,09= 0,02

ΔpH4= 4,12 – 4,11= 0,01


Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
pH gęst lepk
PH UżytPublicznej
Bilirubin metabolism Applied ph Nieznany (2)
Pomiary pH roztworów oraz wyznaczanie stałej dysocjacji słabego kwasu Ćw 4
Zbiórka o PH nr 2
pierwiastki ph redoks
PH 10 12
07 Dysocjacja elektrolityczna, pH sprawozdanie
PH 4 Czarny
PH (3)
PH
Oznaczanie pH w roztworze glebowym
Zbiórka o PH nr 3
Skrócony rozdział PH
Chemia spraw 8 pH
pH
, chemia fizyczna, Równowagi pH w roztworach buforowych

więcej podobnych podstron