KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE IV
Temat: Chochlik Henryk chichocze w hamaku – pisownia „h” i „ch”
Czas: 45 minut
Cele lekcji:
Utrwalenie zasad ortograficznych dotyczących pisowni wyrazów z „ch” i „h”
Zastosowanie zasad w praktyce – ćwiczenia utrwalające
Metody pracy:
Ćwiczenia praktyczne
Mapa mentalna
Przebieg lekcji:
Przypomnienie zasad pisowni „h” i „ch”
Zagadki
Tabelka
Dyktando
Zadanie domowe
Szczegóły:
I. Zasady ortografii
1. Nauczyciel wraz z uczniami przypomina zasady pisowni wyrazów z „ch” i „h” w formie mapy myśli.
gdy wymienia się na: sz, s, ś (si)
przed: l,ł,m,n,rz,w
Zawsze na końcu wyrazu
po spółgłosce „s” Wyjątek druh – bo drużyna
po „z" gdy wymienia się na: g,ż,ź,z,dz
w „hałaśliwych” słowach
Np. huk, harmider
Oprócz: cha, cha! ech, ach, och.
Utrwala zasady pisowni „h” i „ch” |
---|
II. Zagadki
Wybrany uczeń czyta zagadkę, pozostałe dzieci podają rozwiązanie.
Zapisują odpowiedź do zeszytu, ustnie podają uzasadnienie pisowni.
1. Chodzi znakomicie
Po ścianach, suficie.
Dokucza nam w lesie.
Co to, zgadniecie?
(mucha)
2. Płynie po niebie,
Wietrzyk ją goni,
Jeżeli zechce,
Słońce zasłoni.
(chmura)
3. Cylindry w środku,
Maska na przedzie,
Chociaż ma biegi,
Nie biega, a jedzie.
(samochód)
4. Siedzisz na niej,
Choć nie ławka,
Bujasz się, bo to
(huśtawka)
5. Na wróble stoi w polu,
Połatany surdut ma.
Nie wyglądaj tak jak on,
Bo przestraszysz stado wron.
(strach)
6. Rośnie w ciepłych krajach
I piją ją w chatach
Suchą i zieloną.
Co to jest?
(herbata)
III. Losowanie
Uczeń losuje zapisane na kartkach wyrazy, uzupełnia luki i zapisuje na tablicy.
...rabia | ...orągiew | ...asło |
---|---|---|
ma...ał | doty...czas | o...yda |
...irurg | ...istoria | ...igienistka |
ra...unek | t...órz | p...ła |
...ultaj | ...uligan | ...erbata |
czy...ać | bła...y | dru...na |
otu...a | ucie...a | ropu...a |
...elena | ...ania | ...alina |
wa...ać | ...elikopter | ...ieroglify |
gma… | zu… | …uk |
IV. Dyktando
W starym gmachu mieszkał duch.
Z ducha był prawdziwy zuch.
Straszył z hukiem i hałasem.
Dobry humor miewał czasem.
Wtedy chodził całkiem cicho,
Chytre było z niego licho.
Gdy nie straszył i nie huczał,
To pod nosem sobie mruczał:
„Ja i mój druh - czyli mój brzuch,
Mamy ochotę na kilka much.
Pisze poprawnie pod względem ortograficznym | Wykorzystuje wiedzę o pisowni wyrazów z „ch” i „h” |
---|
V. Zadanie domowe
Narysuj dwa przedmioty, w których nazwach występuję „h” lub „ch”, w taki sposób, by łatwo było je zapamiętać.