KONSPEKT LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE VI
Temat: Hałaśliwe słowa, czyli pisownia wyrazów z „ch” i „h”.
Czas: 45 minut
Cele lekcji:
Utrwalenie zasad ortograficznych dotyczących pisowni wyrazów z „ch” i „h”
Powtórzenie pisowni wyrazów z „ch” i „h”
Metody pracy:
Ćwiczenia praktyczne
Przebieg lekcji:
Przypomnienie zasad pisowni „h” i „ch”
Krzyżówka
Tabelka
Dyktando
Szczegóły:
I. Zasady ortografii
1. Zawsze na końcu wyrazu piszemy „ch”
Wyjątek druh – bo drużyna
2. „ch” piszemy po spółgłosce „s”
Np. schować
3. „ch” piszemy, gdy wymienia się na: sz, s, ś (si)
Np. ucho – uszko
Puszysty – puch
4. „ch” piszemy przed: l,ł,m,n,rz,w
5. „h” piszemy, gdy wymienia się na: g,ż,ź,z,dz
Np. Wahać-waga
6. „h” piszemy po „z"
Np. zhańbić
7. „h” piszemy w „hałaśliwych” słowach
Np. huk, harmider
Oprócz: cha, cha! ech, ach, och.
Przypomina sobie zasady pisowni wyrazów z „ch” i „h” |
---|
II. Krzyżówka
Uczeń układa krzyżówkę z haseł zawierających „ch” lub „h”.
|
---|
III. Losowanie
Uczeń losuje zapisane na kartkach wyrazy, uzupełnia luki i zapisuję na tablicy.
_art du_a | _orągiew | kate_tka |
---|---|---|
o_łoda | doty_czas | s_orzenie |
_ińska _herbata | re_abilitacja _orego | _uragan |
_igiena | t_órz | _rzest |
_umor | _uligan | powierz_nia |
czy_ ać | bła_y | szla_cic |
otu_a | _rzest | _irurg |
wi_er | _aft | ol_a |
wa_ać | _ytrus | papro_ |
za_wyt | pośpie_ | _usteczka _igieniczna |
III. Dyktando
Hrabia Hipolit postanowił zorganizować huczne przyjęcie. Wiadomość ta narobiła wiele hałasu, wszystkich bardzo zdziwiła. Cała okolica wiedziała bowiem, że hrabia jest wielkim chytrusem.
W dniu przyjęcia zjawili się wszyscy szlachetnie urodzeni goście. Panowie przybyli w czarnych frakach, na ich białych koszulach pyszniły się duże muchy. Panie wyglądały uroczo w długich, bogato zdobionych sukniach.
Przyjęcie odbywało się w sali chabrowej. Z wyglądem wnętrza harmonizował wystrój stołów. Przykryte one były świeżo wykrochmalonymi, śnieżnobiałymi obrusami. W lewym rogu każdego obrusa wyhaftowany był herb pana Hipolita. Gościom najbardziej smakowała chuda baranina w sosie holenderskim, chrupiące udka kurczaka, chińska sałatka jarzynowa. Zachwyt wszystkich zebranych wzbudził orzechowo-czekoladowy tort i lodowy puchar.
Piszę poprawnie pod względem ortograficznym | Wykorzystuję wiedzę o pisowni wyrazów z „ch” i „h” |
---|