Patrycja Juszczak
Konspekt lekcji
Klasa: 2 ponadgimnazjalna
Temat lekcji: Układ Słoneczny.
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z Układem Słonecznym
Cele operacyjne lekcji:
Wiadomości:
Uczeń zna pojęcia: Układ Słoneczny, planeta, planeta karłowata, magnetosfera, miesiąc synodyczny
Uczeń zna kształt, wymiary, wiek Ziemi
Uczeń zna kształt i wymiary Księżyca
b) Umiejętności:
Uczeń potrafi wymienić i scharakteryzować 8 planet w kolejności od Słońca
Uczeń potrafi wyjaśnić zjawisko zorzy polarnej
Uczeń potrafi wyjaśnić fazy księżyca
Uczeń potrafi wyjaśnić zaćmienie Słońca i Księżyca
Metody pracy: pogadanka, elementy wykładu,
Formy pracy: praca indywidualna, praca zbiorowa
Środki dydaktyczne: podręcznik, rysunki własne, tablica tematyczna, globus
Przebieg zajęć:
a) Faza wprowadzająca:
Sprawdzenie obecności.
Przypomnienie wiadomości z ostatniej lekcji.
Podanie tematu oraz przedstawienie celów lekcji.
b) Faza realizująca:
Nauczyciel przedstawia za pomocą tablicy tematycznej Układ Słoneczny. Zaczynając od Słońca wspólnie z uczniami charakteryzuje poszczególne jego elementy:
-Słońce (150mln km od Ziemi)
-8 planet z księżycami (Merkury, Wenus , Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun)
-planety karłowate (Ceres, Pluton)
-pas planetoid
-pas Kuipera
-komety i drobne ciała niebieskie
Następnie nauczyciel skupia się na najważniejszej planecie Ziemi. Z pomocą podręcznika i globusa uczniowie charakteryzują kształt i wymiary naszej planety:
-geoida, spłaszczona na biegunach
-obwód (równik) 40076 km
-powierzchnia 510mln km2
-pole magnetyczne – magnetosfera
Nauczyciel wyjaśnia zjawisko pola magnetycznego Ziemi oraz powstawanie zorzy polarnej. Następnie przechodzi do omawiania Księżyca i jego faz. Wprowadza pojęcie „miesiąc synodyczny”. Na tablicy wykonywane są rysunki poglądowe.
Uczniowie przerysowują je do zeszytu. Następnie nauczyciel prosi jednego z uczniów do tablicy i wspólnie z klasą tłumaczą zjawiska zaćmienia Słońca i Księżyca, wykonując przy tym rysunki poglądowe
Uczniowie przerysowują schemat do zeszytów.
Faza podsumowująca:
Podsumowanie zajęć, czas na ewentualne pytania
Zadanie domowe: Dlaczego sierp księżyca widzialny jest w dzień?