WYDZIAŁ Zarządzania i Modelowania Komputerowego KIERUNEK : Zarządzanie i Inżynieria Produkcji |
---|
PROJEKT Z Ekologii i zarządzania środowiskiem |
TEMAT: Opłata za emisję zanieczyszczeń jako ekonomiczny instrument ochrony środowiska. |
WYKONAŁA: |
GRUPA: |
Oz= 514 zł/tonę
Nr zakładu | Nr DREZ | Mij, tona | Σ Mij, tona | Sij, zł/tona |
---|---|---|---|---|
1 | 1. 2. 3. 4. 5. |
128 78 498 258 98 |
128 206 704 962 1060 |
645 587 357 285 214 |
2 | 1. 2. |
58 62 |
58 120 |
222 182 |
3 | 1. 2. 3. |
200 70 57 |
200 270 327 |
642 400 329 |
4 | 1. 2. 3. 4. |
2000 50 220 140 |
2000 2050 2270 2410 |
623 335 298 227 |
5 | 1. 2. |
100 20 |
100 120 |
712 260 |
6 | 1. 2. 3. 4. 5. |
34 242 348 428 108 |
34 276 624 1052 1160 |
1374 649 500 481 411 |
7 | 1. 2. |
142 523 |
142 665 |
845 475 |
8 | 1. | 58 | 58 | 343 |
Wybieram DREZ, który opłaca się i które nie opłaca się wykonać w każdym zakładzie przy założonej wielkości Oz.
W zakładzie nr 1 opłaca się wykonać tylko zabiegi nr 3,4,5, a nie opłaca się zabiegów nr 1,2.
W zakładzie nr 2 opłaca się wykonać tylko zabiegi nr 1 i 2.
W zakładzie nr 3 opłaca się wykonać tylko zabiegi nr 2 i 3, a nie opłaca się zabiegu nr 1.
W zakładzie nr 4 opłaca się wykonać tylko zabiegi nr 2,3,4, a nie opłaca się zabiegu nr 1.
W zakładzie nr 5 opłaca się wykonać tylko zabieg nr 2, a nie opłaca się zabiegu nr 1.
W zakładzie nr 6 opłaca się wykonać tylko zabiegi nr 3,4,5, a nie opłaca się zabiegów nr 1,2.
W zakładzie nr 7 opłaca się wykonać tylko zabieg nr 2, a nie opłaca się zabiegu nr 1.
W zakładzie nr 8 opłaca się wykonać tylko zabieg nr 1.
Wydatki ekologiczne zakładu.
OEZ1 = Oz * ZWEZ = 514*206 = 105884
KWD1 = 498*357 + 258*285 + 98*214 = 177786 + 73530 + 20972 = 272288
WE1 = OEZ1 + KWD1 = 105884 + 272288 = 378172
OEZ2 = Oz * ZWEZ = 514 * 0 = 0
KWD2 = 58*222 + 62*182 = 12876 + 11284 = 24160
WE2 = 24160
OEZ3 = Oz * ZWEZ = 514*200 = 102800
KWD3 = 70*400 + 57*329 = 28000 + 18753 = 46753
WE3 = 102800 + 46753 = 149553
OEZ4 = 514*2000 = 1028000
KWD4 = 50*335 + 220*298 + 140*227 = 16750 + 65560 + 31780 = 114090
WE4 = 1028000 + 114090 = 1142090
OEZ5 = 514*100 = 51400
KWD5 = 20*260 = 5200
WE5 = 51400 + 5200 = 56600
OEZ6 = 514*276 = 141864
KWD6 = 348*500 + 428*481 + 108*411 = 174000 + 205868 + 44388 = 424256
WE6 = 566120
OEZ7 = 514*142 = 72988
KWD7 = 523*475 = 248425
WE7 = 321413
OEZ8 = 0
KWD8 = 58*343 = 19894
WE8 = 19894
Efekt ekologiczny prawidłowej decyzji zakładu o wykonaniu czy o nie wykonaniu DREZ.
EE1N = 128*(645-514) + 78*(587-514) = 16768 + 5694 = 22462
EE1W = 498*(514-357) + 258*(514-285) + 98*(514-214) = 78186 + 59082 + 29400 = 166668
EE2N = 0
EE2W = 58-(514-222) + 62*(514-182) = 16936 + 20584 = 37520
EE3N = 200*(642-514) = 25600
EE3W = 70*(514-400) + 57*(514-329) = 7980 + 10545 = 18525
EE4N = 2000*(623-514) = 218000
EE4W = 50*(514-335) + 220*(514-298) + 140*(514-227) = 8950 + 47520 + 40180 = 96650
EE5N = 100*(712-514) = 19800
EE5W = 20*(514-260) = 5080
EE6N = 34*(1374-514) + 242*(649-514) = 29240 + 32670 = 61910
EE6W = 348*(514-500) + 428*(514-481) + 108*(514-411) = 4872 + 14124 +11124 = 30120
EE7N = 142*(845-514) = 47002
EE7W = 523*(514-475) = 20397
EE8N = 0
EE8W = 58*(514-343) = 9918
Procent redukcji emisji zanieczyszczeń w każdym zakładzie i regionie.
$$P_{1} = \frac{98 + 528 + 498}{1060}*100\% = \frac{854}{1060}*100\% = 81\%$$
$$P_{2} = \frac{120}{120}*100\% = 100\%$$
$$P_{3} = \frac{70 + 57}{327}*100\% = 39\%$$
$$P_{4} = \frac{50 + 220 + 140}{2410}*100\% = 17\%$$
$$P_{5} = \frac{20}{120}*100\% = 17\%$$
$$P_{6} = \frac{884}{1160}*100\% = 76\%$$
$$P_{7} = \frac{523}{665}*100\% = 79\%$$
$$P_{8} = \frac{58}{58}*100\% = 100\%$$
$$P_{R} = \frac{2996}{5920}*100\% = 51\%$$