KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
Temat zajęć: Zestaw zabaw ruchowych dla 3l - hospitacja
Data: 21.05.2013r
Grupa: II, 3- latki
Prowadzący zajęcia: Agata Lewandowska
Cele ogólne:
rozwijanie sprawności ruchowej dzieci, kształtowanie równowagi, skoczności i zwinności
przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas zabaw
Cele szczegółowe:
Dziecko:
wykona proste układy muzyczno-ruchowe
pobudzi inwencję twórczą i pomysłowość
rozwinie świadomość w schemacie własnego ciała oraz orientacji w przestrzeni
rozumie polecenia nauczycielki i potrafi je wykonać
potrafi współdziałać z kolegami
potrafić ćwiczyć z przyborem
Metody:
zabawowo - naśladownicza,
opowieści ruchowej,
gimnastyki twórczej R. Labana.
Formy pracy:
zbiorowa
indywidualna
w parach
Środki dydaktyczne:
odtwarzacz płyt CD, płyta CD - jeśli zajęcia są przeprowadzane na sali, małe plastikowe piłki, obręcze, wiaderko, piłka
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Przebieg zajęć:
Zapoznanie dzieci i tematem i celami zajęcia. Rozmowa na temat korzyści płynących z zabaw ruchowych na świeżym powietrzu. Poinformowanie dzieci, że do zabawy dołączy krasnal.
Przypomnienie zasad zachowania się w czasie zajęć w ogrodzie przedszkolnym:
bawimy się na wyznaczonym terenie,
biegamy bez potrącania,
uważnie słuchamy poleceń nauczyciela,
poprawnie wykonujemy ćwiczenia,
cierpliwie czekamy na swoją kolej,
kończymy zabawę na sygnał.
Zaświeciło słońce. Krasnal spojrzał na swój ogródek i postanowił w nim posprzątać.
Zabawa kształtująca duże grupy mięśniowe „Przekopujemy ziemię”.
Dzieci naśladują ruchem ciała kopanie ziemi łopatą (skłony tułowia z ruchem ramion, naśladującym kopania i odkładanie ziemi).
Ćwiczenie tułowia - skręty „podlewanie”. Dzieci stoją w lekkim rozkroku ręce mają lekko ugięte i złączone. Dzieci wykonują wymachy ramion w lewo i w prawo zataczając wysoki łuk, jakby podlewały kwiaty konewką.
Do krasnala przybiegł zajączek. Zabawa z elementami czworakowania. Dzieci naśladują skoki zajączków (całe dłonie oparte przed sobą na podłodze, dociąganie nóg do rąk). Odpoczynek - siad skrzyżny - zajączki nasłuchują czy nikt nie wchodzi do ogródka.
Krasnal postanowił dalej szukać wiosny. Przed sobą ujrzał rzeczkę. Bardzo chciał przejść na drugi brzeg więc musiał poszukać kładki. Zabawa z elementami równowagi. Dzieci przechodzą po linii utrzymując równowagę.
Zabawa z elementami skoku „Kamienie na ścieżce”. Dzieci przeskakują obunóż.
Zabawa z elementami rzutu „Kamyki do wody”. Na sygnał słowny dzieci wrzucają piłeczki do kosza.
Idąc na spotkanie z wiosną krasnal spotkał motyle. Chciał się z nimi przywitać, ale one ciągle mu uciekały. Postanowił je dogonić. Zabawa bieżna. Dzieci biegają w różnych kierunkach „za motylem”. Na hasło „Hop” wyskok w górę - próba złapania motyla, lądowanie i przysiad.
Kiedy tak biegł za motylem - bieg po obrzeżu koła, znalazł się w ogrodzie - dzieci rozglądają się. Zobaczył grupę ludzi i zwierząt, które próbowały wyciągnąć coś z ziemi.
Rzepka - zabawa z recytacją fragmentu wiersza J. Tuwima. Dzieci stoją w rzędzie i podają sobie piłkę: nad głową, pod nogami.
Zasadził dziadek rzepkę w ogrodzie,
Chodził te rzepkę oglądać co dzień.
Wyrosła rzepka jędrna i krzepka,
Schrupać by rzepkę z kawałkiem chlebka!
Więc ciągnie rzepkę dziadek niebożę,
Ciągnie i ciągnie, wyciągnąć nie może!
Dziadek za rzepkę,
Babcia za dziadka,
Wnuczek za babcię,
Mruczek za wnuczka,
Kicia za Mruczka,
Kurka za Kicię,
Gąska za kurkę,
Bociek za gąskę,
Żabka za boćka,
Kawka za żabkę
Krasnal obserwował zdumiony jak dziadek zaprzęga konika do wozu, na wozie kładzie rzepkę.
Zaprzęgi - zabawa orientacyjno - porządkowa. Dzieci dobierają się parami i podają sobie ręce- jedno jest konikiem, drugie wozem. Dzieci bawią się, zamiana ról na ustalone przez nauczyciela hasło.
Zaciekawiony krasnal wskoczył niepostrzeżenie na wóz, który zabrał go do pewnego rolnika - przyjaciela dziadka.
Rolnik sam w dolinie, rolnik sam w dolinie.
Hejże dzieci, hejże ha, rolnik sam w dolinie.
Rolnik bierze żonę, rolnik bierze żonę,
Hejże dzieci, hejże ha, rolnik bierze żonę.
Żona bierze dziecko, żona bierze dziecko.
Hejże dzieci, hejże ha, żona bierze dziecko.
Dziecko bierze kotka, dziecko bierze kotka.
Hejże dzieci, hejże ha, dziecko bierze kotka..
Kotek bierze myszkę, kotek bierze myszkę.
Hejże dzieci hejże ha, kotek bierze myszkę.
Myszka bierze serek, myszka bierze serek.
Hejże dzieci hejże ha, myszka bierze serek
Ser zostaje w kole, bo nie umiał w szkole
Tabliczki mnożenia, ani podzielenia.
Krasnal już miał wracać do domu, kiedy zauważyła go grzebiąca w ziemi kura. Kura pomyślała, że to smaczny robaczek.
Wyszła kura - dzieci udają, że są robaczkami, wybrane dziecko lub nauczyciel jest kurą. Na sygnał, zadaniem dzieci jest ukryć się w dziurze - obręczy, zanim kura je złapie.
Dobrze, że zaczęło padać i kura uciekła do kurnika.
Kury do kurnika - zabawa ruchowa w kole. Na sygnał nauczyciela zadaniem dziecka (kurki) jest odszukanie wejścia do kurnika i wejście przez pionowo ustawioną obręcz.