Konspekt zajęcia przeprowadzonego w obecności Dyrektora
dnia 17.05.2010 r. przez Elżbietę Zuterek w grupie III
Obszar edukacyjny: „Poznajemy przyrodę”
Ochrona przyrody − poznawanie zagrożeń dla środowiska przyrodniczego wynikających z niszczycielskiej działalności ludzi,
Temat: Przybliżenie dzieciom zagadnień związanych z ochroną środowiska
przyrodniczego w oparciu o historyjkę obrazkową „Na wycieczce”,
wiersze: F.Kobryńczuka „Las”, J.Pisarskiego „Zielone serce”,
oraz grę dydaktyczną i zabawę.
Cele ogólne:
zapoznanie dzieci z historyjką obrazkową i utworami literackimi
uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw, jakie mogą zagrażać środowisku przyrodniczemu ze strony człowieka oraz wpływu różnych czynników na przyrodę
poznanie właściwości ognia poprzez obserwację
rozwijanie zainteresowań plastycznych poprzez odczuwanie radości z tworzenia, działania plastycznego
utrwalenie zasad umożliwiających prawidłowe funkcjonowanie w grupie rówieśniczej
Cele operacyjne:
wie o szkodliwej dla przyrody działalności człowieka
dostrzega zależność między skutkiem a przyczyną
wie, że nie należy bawić się ogniem
chętnie podejmuje działalność plastyczną
zna zasady ustalone w przedszkolu, stara się ich przestrzegać
Metody:
słowna
pokaz
zadań stawianych dziecku
Formy:
zbiorowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
Emblematy zwierząt, historyjka obrazkowa „Na wycieczce”(7 obrazków), kartoniki z cyframi 1-7, dwie ilustracje na dużych kartonach - „drzewo smutne” i „drzewo wesołe”, obrazki przedstawiające różne czynniki (pozytywne i negatywne) wpływające na rozwój drzew, odtwarzacz CD, szablony drzew do pokolorowania, kredki (różne rodzaje)
PRZEBIEG ZAJĘCIA
Powitanie
Wprowadzenie do zajęcia - na dywanie rozłożone są odwrócone ilustracje oznaczone różną ilością kropek. Nauczyciel pokazuje cyfry od 1 do 7, a zadaniem dzieci jest wybrać obrazek z odpowiednią ilością kropek i odwrócić go ilustracją do góry
Zapoznanie dzieci z historyjką obrazkową - nauczyciel czyta zdania, dzieci wybierają ilustrację odpowiadającą przedstawionemu zdarzeniu i zawieszają w wyznaczonym miejscu - omówienie historyjki.
Słuchanie wiersza F. Kobryńczuka „Las” w celu lepszego zrozumienia jak ważny jest las dla zwierząt
Zabawa ruchowa „Pożar” - dzieci otrzymują emblematy różnych zwierząt leśnych. Podczas dźwięków muzyki dzieci - zwierzątka biegają, bawią się, na przerwę w muzyce i hasło „Pożar” uciekają z „lasu” i chowają się w wyznaczonym miejscu.
Zapoznanie z właściwościami ognia - na stoliku przygotowane pudełko wypełnione piaskiem i ustawione świeczki. Nauczyciel zapala świeczki. Omówienie z dziećmi wyglądu ognia i niebezpieczeństw z nim związanych. Przedstawienie dzieciom kilku możliwości gaszenia ognia - poprzez zdmuchnięcie, polanie wodą, posypanie piaskiem, przykrycie słoikiem. Zwrócenie uwagi na zachowanie bezpieczeństwa podczas pokazu, oraz na zakaz zabawy z ogniem.
Zabawa dydaktyczna „Drzewo smutne i wesołe” w oparciu o wiersz „Zielone serce” - zwrócenie uwagi na inne niebezpieczeństwa oprócz pożaru jakie grożą lasom i zwierzętom w nich żyjącym. Na arkuszach narysowane są dwa drzewa. Jedno jest smutne (zarys smutnej twarzy), drugie uśmiechnięte, wesołe. Na kartkach narysowane są różne czynniki środowiska i działalności człowieka, które hamują ( w przypadku drzewa smutnego) lub ułatwiają ( drzewo wesołe ) rozwój drzew. Zadaniem dzieci jest dopasowanie obrazków do drzew.
Praca plastyczna nawiązująca do przedstawionej historyjki - zadaniem dzieci jest wybranie szablonu drzewka, pokolorowanie go i podpisanie. Gotowe drzewka dzieci umieszczają na kartonie tworząc wspólną pracę „Las”.
Podsumowanie zajęcia
Historyjka obrazkowa
Pewnego razu Ania i Tomek wybrali się na wycieczkę do lasu. Rozłożyli kocyk, rozpalili ognisko i usiedli do posiłku
Ponieważ skończyli jeść, szybko się zebrali i poszli do domu. Przyleciała sikorka i zobaczyła, że dzieci zostawiły rozpalone ognisko. Zmartwiła się bo wiał wiatr i za chwilę ogień się rozprzestrzeni
I tak się stało las się pali. Przestraszone zwierzęta uciekają z lasu
Jednak Ania i Tomek z daleka zobaczyli dym i od razu przypomnieli sobie, że zostawili ognisko w lesie
Na szczęście mieli przy sobie telefon i szybko zadzwonili po straż wykręcając numer 998
Strażacy szybko przyjechali i ugasili pożar
Ania i Tomek o wszystkim powiedzieli panu leśniczemu i przyrzekli, że już nigdy nie rozpalą ogniska w lesie. Pan leśniczy dał dzieciom sadzonki młodych drzewek aby mogły zasadzić nowy las.
Omówienie:
-Gdzie wybrały się dzieci na wycieczkę?
-Co robiły w lesie?
-Czego nie powinny robić? (Rozpalać ogniska)
-Co się stało?
-Co zrobiły zwierzątka?
-Co potem zrobiły dzieci?
-Jak dzieci chciały zrekompensować zwierzątkom ich krzywdę czyli naprawić
w jakimś stopniu swój błąd?
-Czy las jest potrzebny dla zwierząt?
-Aby jeszcze lepiej zrozumieć jak ważny jest las dla zwierząt posłuchajcie wiersza
wiersz pt. „Las” F.Kobryńczuka.
Gdyby lasu nie było,
gdyby go wyrąbano,
kto by szumiał wieczorem
piosenki wam na dobranoc?
Wiecie, co by się stało,
gdyby lasy wycięto?
Zabrano by mieszkania
wszystkim leśnym zwierzętom.
I zginęłyby marnie,
żyłyby tylko w baśni
smutne byłoby życie
bez zwierzęcej przyjaźni.
Posadź ptaszkom przed domkiem
świerk, dąb lub sosenkę,
a na pewno piosenką
podziękują ci pięknie.
wiersz J.Pisarskiego pt. „Zielone serce”.
1.Na skraju rosło drzewo
szeroko, rozłożyście
srebrzystą miało korę
zielono srebrne liście.
2.Słuchali chętnie ludzie,
przechodząc obok drzewa
jak wietrzyk wśród gałęzi
wesołe piosenki śpiewa.
3.Lecz przyszedł mały urwis
ukradkiem wyjął nożyk
bo napis chciał wyskrobać
w srebrzystej, cienkiej korze.
4.Wycinał pomalutku
literkę po literce
nie wiedział, że pod korą
zielone płacze serce.
3