7490


KONSPEKT ZAJĘĆ

Prowadzący:

Temat: Położenie geograficzne Polski w Europie.

Cel ogólny: Charakterystyka położenia Polski w Europie.

Cele operacyjne:

I Wiadomości:

A

B

II Umiejętności:

C

D

Typ lekcji: przeznaczona na realizację nowego materiału

Forma nauczania: Zajęcia edukacyjne w klasie

Forma organizacyjna: Zbiorowa, indywidualna

Metody: słowne - pogadanka, praca z mapą i podręcznikiem, aktywizujące (praca z kartą pracy)

Środki dydaktyczne: Tablica, podręcznik, atlasy, mapa fizyczna i polityczna Europy, karta pracy.

PRZEBIEG LEKCJI

Faza lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

Uwagi

Przygotowawcza

-Przygotowuje się do lekcji;

-Sprawdza listę obecności

-Przygotowują się do lekcji;

Realizacyjna

- Podaje temat lekcji „Położenie geograficzne Polski w Europie”

-Zadaje pytania: w jakiej części Europy leży Polska

-Prosi o pokazanie na mapie fizycznej lub politycznej Europy Polski oraz jej sąsiadów

-Wprowadza pojęcie naturalnej granicy Polski i prosi uczniów o wskazanie tych granic na głównych kierunkach świata

-Zadaje pytanie o najdalej wysunięte krańce polski i prosi o wskazanie ich na mapie

- Prosi o przeczytanie tekstu ze str. 9 i zadaje pytania odnośnie wiadomości w nim zawartych

* Od kiedy Polska jest członkiem Unii?

* Jakie są 2 podstawowe cele Unii Europejskiej?

* Jak wygląda flaga Unii Europejskiej?

-Rozdaje karty pracy i prosi o wykonanie zad. 1 i 2 następnie wspólnie z uczniami sprawdza wyniki pracy

-Uczniowie zapisują temat do zeszytu

-Uczniowie odpowiadają na pytania ( Polska leży w środkowej części Europy)

-Wybrani uczniowie pokazują przy mapie państwa (Polska, Rosja, Litwa, Ukraina, Białoruś, Czechy, Słowacja i Niemcy)

-Uczniowie wskazują na północy Morze Bałtyckie, a południu łańcuch górki Karpat i Sudetów. Ponad to granica zachodnia wzdłuż dwóch rzek Odry i Nysy Łużyckiej i granica wschodnia wzdłuż rzeki Bug

-Uczniowie wskazują na północy Przylądek Rozewie, południu Szczyt Opołonek, zachodzie koryto Odry koło Cedyni i wschodzie koryto Bugu koło Strzyżowa

- Uczniowie czytają tekst źródłowy z podręcznika Polska w Unii Europejskiej i odpowiadają na pytania

* 1 maja 2004 r.

* Współpraca gospodarcza i wzajemna pomoc

* Niebieska z kręgiem 12 złotych gwiazd

-Uczniowie rozwiązują zad.1 i 2 z karty pracy, a następnie czytają osiągnięte rezultaty

-atlasy, mapa

-atlasy, mapy

-atlasy, mapy

-podręcznik

-karty pracy

Podsumowująca

- Krótkie przypomnienie treści z lekcji

-Uczniowie zgłaszają się i odpowiadają na zadane pytania

KARTA PRACY

Zad.1 Na fragmencie mapy Europy zaznaczono Polskę i państwa z nią sąsiadujące. Wpisz do tabeli odpowiednie nazwy państw ponumerowanych od 1 do 7 i ich stolice.

0x08 graphic

Lp.

Nazwa państwa

Stolica

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

Zad. 2 Przeczytaj uważnie poniższe zdania dotyczące położenia geograficznego Polski w Europie. Określ i oznacz czy zdanie jest prawdziwe (P) czy fałszywe (F).

1. Polska leży w zachodniej części Europy. P F

2. Polska leży w środkowej części Europy. P F

3. Polska sąsiaduje z 7 państwami. P F

4. Polska sąsiaduje z 9 państwami. P F

5. Od południa terytorium Polski graniczy z Morzem Bałtyckim. P F

6. Od północy Polska graniczy z Morzem Bałtyckim. P F

7. Na wschodzie Polska sąsiaduje z Ukrainą i Białorusią. P F

8. Na zachodzie Polska sąsiaduje z Niemcami.


