Konspekt Znaki drogowe

Opracowała:

II rok POiR Gr.”C”

Konspekt zajęć świetlicowych

12.04.2011 r.

Liczba wychowanków: 10-15 osób

Wiek: 7-12 lat

Uczniowie klas I-VI Szkoły Podstawowej Nr 3 we ….

I. Przygotowanie merytoryczne do zajęć

1. Rodzaj zajęć

- zajęcia plastyczne, muzyczne, rozwojowe

2. Temat zajęć

„Bezpieczna droga do szkoły”

3. Technika – dowolna

4. Cele:

Po realizacji wyżej wymienionych celów uczeń :

5. Metody

6.Forma pracy

7. Dobór środków dydaktycznych

8. Narzędzia i materiały:

- tektura, farby, kredki, blok rysunkowy, kubki, pędzelki, pastele

9. Wybór miejsca

- świetlica szkolna

10. Założony czas

- 180 minut

11. Wybór literatury

II. Układ merytoryczno – metodyczny

L.P. Wydzielone miejsce
i czas ich realizacji
Czynności wychowawcy Czynności wychowanków Uwagi
o realizacji
1.

Część wstępna

0-5 min

I. Przywitanie się prowadzącego
z grupą
Wychowawca mówi: „Witam wszystkich, a szczególnie tych, którzy maja dobry humor”

II. Wprowadzenie do tematu zajęć. Wychowawca czyta wiersz (Zał. 1) , dzieci muszą odgadnąć jaki temat zostanie poruszony na zajęciach

Wychowankowie odpowiadają:

„Dzień Dobry Pani Magdo”

Wszystkie dzieci uważnie słuchają wiersz i jednogłośnie odpowiadają, że tematem zajęć zawód ich rodziców

2.

Część główna – nauczająca

20- 120min

I. Omówienie podstawowych pojęć: (Zał. 2)

II. Słuchanie piosenki „Przechodzenie przez ulice”
(Zał. 3)

III. Pogadanka na temat bezpiecznego przechodzenia przez jezdnię.

1. Jak przechodzimy przez jezdnię?

2. Po której stronie drogi poruszamy się, gdy nie ma wyznaczonego do tego miejsca czyli chodnika?

Zapoznanie dzieci z zasadami przechodzenia przez ulicę (Zał. 4)

IV. Zabawa w zgadywanie. Nauczyciel czyta wierszyk a dzieci muszą odgadnąć o czym mowa (Zał. 5)

V. Wychowawca czyta wierszyk dotyczący znaków drogowych (Zał. 6) i pokazuje planszę (Zał. 7) ze znakami zawartymi w wierszu. Rozdaje każdemu z nich wybrane znaki drogowe. Dzieci mają za zadanie poprawnie pokolorować dany znak

VI. Nauczyciel wyświetla film animowany dla dzieci
o bezpiecznym przechodzeniu przez tory kolejowe(Zał. 8), który ma na celu uświadomić dzieci jak ważnym problemem jest brak ustosunkowywania się kierowców i przechodniów do przestrzegania znaku „STOP”

VII. Wychowawca proponuje wspólne zaśpiewanie piosenki karaoke „Moja droga do szkoły – Znak” (Zał.8)

Uczniowie rozmawiają na temat przedstawionych przez nauczyciela zagadnień

Dzieci słuchają piosenki

Wychowankowie odpowiadają
na zadane przez nauczyciela pytania

Uczniowie bezbłędnie odgadują zagadki zadane przez nauczyciela

Dzieci słuchają wiersza
pt. ”Znaki drogowe”, oraz zapoznają się z rodzajami znaków.

Wychowankowie zajmują się kolorowaniem poszczególnych znaków drogowych.

Uczniowie oglądają film
z zaciekawieniem i wyciągają wnioski.

Dzieci wraz z nauczycielem śpiewają piosenkę.

3.

Część podsumowująca

0-10 min

I. Nauczyciel zadaje kilka pytań:

1. O czym rozmawialiśmy na dzisiejszych zajęciach?

2. Jakiego koloru są znaki nakazu a jakiego znaki zakazu?

3. Kto pamięta 5 zasad przechodzenia przez jezdnię?

II. Na koniec zająć wychowawca rozdaje każdemu dziecku rysunek i jego zadaniem domowym będzie pokolorowanie go w domu. (Zał 9)

Dzieci zgłaszają się i odpowiadają na pytania wychowawcy

Każde dziecko wybiera sobie dowolny rysunek

4.

Likwidacja zajęć

0-5 min

Wychowawca zapowiada nowy temat kolejnych zajęć i prosi uczniów o posprzątanie stanowisk. Wychowankowie sprzątają stoliki i żegnają się z wychowawcą

Załącznik 1

Wiersz – „Uliczne sygnały”

Chcesz przejść przez ulicę? Bardzo łatwo.

Uważać tylko musisz na światło.

Gdy się zapali czerwone oko – stój!

Bo z policją będziesz miał kłopot.

Przy żółtym świetle zachowaj spokój,

Nie dając jeszcze na jezdnię kroku!

Sygnał zielony – znak – droga wolna.

Ale pamiętaj, nie droga polna,

Tylko ulica bardzo ruchliwa,

Gdzie o wypadek nietrudno bywa.

Załącznik 2

Załącznik 3

Piosenka - Przechodzenie przez ulicę

1. Zanim ulicę przekroczysz,
otwórz szeroko swe oczy,
bo to bardzo ważna jest rzecz
by się na baczności wciąż mieć.
Najpierw w lewo, w prawo potem,
jeszcze w lewo spójrz z powrotem,
jeśli droga jest wolna już,
swe kroki pewnie skieruj w przód.

2. Sprawa jest o tyle łatwa,
jeśli są na przejściu światła,
one drogę pokazują,
czy przechodzić informują.
Gdy zielone sygnał dało,
wnet przed siebie ruszaj śmiało,
lecz czerwone daje znać,
że nadal w miejscu musisz stać.

Załącznik 4

Pięć ZASAD przechodzenia przez jezdnię

Chcesz przejść na drugą stronę?
Miej otwarte oczy.
Stań na skraju chodnika
nim na jezdnię wkroczysz.
Spójrz najpierw bacznie w lewo.
O tak, właśnie – brawo!
Teraz z kolei szybko
Zwróć oczy na prawo.
Jeszcze raz popatrz w lewo.
Świetnie! Doskonale!
Jezdnia wolna? Idź szybko
i nie bój się wcale!

Gdy zamierzasz przejść przez ulicę

1. Na chodniku przystań bokiem.
2. Popatrz w lewo bystrym okiem.
3. Skieruj w prawo wzrok sokoli.
4. Znów na lewo spójrz powoli.
5. Jezdnia wolna – więc swobodnie
mogą przez nią przejść przechodnie.

Załącznik 5

Zagadki zaczerpnięte z książki J. Steca „Zagadki dla najmłodszych”

W kostiumiku czarno-białym

w zoo ją zobaczyć możesz.

Inna znowu śmiałym krokiem

przejść przez jezdnię ci pomoże.

( zebra)

Stoją przy drodze na jednej nodze,

każdemu kierowcy ku przestrodze.

Obrazki na nich rozmaite

czyta kierowca zamiast liter.

(znaki drogowe)

Ma aż troje oczu, przechodniom pomaga.

Swoim żółtym okiem daje znak Uwaga!

Gdy czerwone świeci - Stop! Nie idźcie dzieci!

Zapali zielone - Idźcie na drugą stronę!

(sygnalizator świetlny) •

•Kierownica, dzwonek, koła z oponami,
jedzie na nim człowiek gdy rusza nogami. (rower).

•Jest przy każdej jezdni po to, aby chodzić po nim piechotą (chodnik).

•Dobrym okiem, bystrym uchem kieruje ulicznym ruchem (policjant).

•Ma cztery koła i głośno woła: Z drogi, trzymać się z dala. Wiozę chorego do szpitala! (karetka).

Załącznik 6

Znaki drogowe

Na jednej nóżce tak jak bociany:
trójkąty, koła, romby, kwadraty...
każdy z nich barwnie pomalowany.

Powiedzcie, czemu na drogach
po obu stronach są ustawione
te dziwne znaki w różnych kolorach
żółte, niebieskie, białe, czerwone?

.....
znaki dla ciebie tak zagadkowe
wszyscy kierowcy znają na pamięć,
bo to są właśnie ZNAKI DROGOWE.

Ich kształt i barwa oraz rysunek
namalowany na znaku tarczy,
na wszystkich drogach całego świata
zawsze i wszędzie to samo znaczy.

Trójkąty żółte z brzegiem czerwonym,
które z daleka widać od razu,
„Nie wolno!” – krzyczą głosem donośnym,
bo są to właśnie ZNAKI ZAKAZU.

Mniejsze zaś koła z niebieską twarzą
i białą strzałką jak ptasi pazur,
mówią stanowczo: „Jedź jak ci każę!”
Dlatego są to ZNAKI NAKAZU.

A prostokąty oraz kwadraty,
te z tłem niebieskim, stojące z gracją,
INFORMACYJNE są to ZNAKI
bo zawsze służą informacją.

Wiem już dlaczego duzi i mali
znaki drogowe widują co dzień.
Żeby bezpiecznie z dróg korzystali:
każdy kierowca i każdy przechodzień.

