SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Grupa: II
Opracowanie i prowadzenie: Maria Achmatowicz
Ośrodek tematyczny: Jesienny las.
Temat dnia aktywności: Kołderka dla jeżyka.
Data: 07.11.2012
OBSZAR 13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
Cele:
− potrafi poprawnie policzyć minimum 3 przedmioty,
− liczy elementy pojedynczo i pamięta, które były już policzone,
- dziecko ćwiczy koncentrację uwagi,
- rozwija ogólną sprawność ruchową,
- dziecko cierpliwie czeka na swoją kolej,
− posługuje się liczebnikami głównymi,
- dziecko rozpoznaje niektóre kory (zielony, żółty, czerwony, brązowy)
Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
Metody pracy:
- słowna (objaśnienie, instrukcja słowna)
- samodzielnych doświadczeń
- zadań stawianych dziecku
Środki dydaktyczne:
- tamburyno, papierowe listki w różnych kolorach (zielony, żółty, czerwony, brązowy), obrazki jeżyka (po jednym dla każdego dziecka), kasztany, czyste kartki papieru, kleje
PRZEBIEG ZAJĘĆ
- Zabawa ruchowo - bieżna „Znajdź listek” (dziecko biega rytmicznie w przestrzeni sali, na przerwę w muzyce szuka jednego listka w kolorze pokazanym przez nauczyciela)
- Zabawa dydaktyczna „Kołderka dla jeżyka” (dziecko ma przed sobą grafikę przedstawiającą jeżyka, oraz kolorowe listki, każde dziecko po kolei przelicza listki, następnie przykrywa nimi jeżyka zgodnie z instrukcją nauczyciela – przykryj jeżyka zielonym listkiem, przykryj jeżyka czerwonym listkiem itp.)
- Zabawa bieżna „Potocz kasztan i biegnij za nim!”
- Praca plastyczna „Kołderka dla jeżyka” (dziecko nakleja listki na obrazek jeżyka wg instrukcji nauczyciela – przyklej jako pierwszy zielony listek, przyklej jako drugi czerwony listek itp.)