Konspekt lekcji języka polskiego dla klasy IV szkoły podstawowej: Przyrzekam ci szkoło…”Przed pierwszym dzwonkiem”
Cele lekcji:
Uczeń umie :
- wysłuchać ze zrozumieniem treści utworu poetyckiego,
- wyraźnie i wyraziście odczytać wiersz,
- podkreślić w jego tekście rzeczowniki kojarzące się ze szkołą,
- dobrać rzeczowniki nazywające uczucia do różnych sytuacji,
- wskazać czasowniki świadczące o uosobieniu,
Metody nauczania : heureza, elementy dyskusji, burza mózgów
Formy pracy: indywidualna praca z tekstem literackim, praca w grupach.
Pomoce naukowe: Podręcznik do języka polskiego dla klasy czwartej „Jutro pójdę w świat”, tekst wiersza Przed pierwszym dzwonkiem L. J. Kerna
Plan pracy :
1. czynności organizacyjne – powitanie uczniów, starcie tablicy, zapisanie tematu lekcji
2. uświadomienie celów lekcji
3. temat lekcji
4. opracowanie
5. powtórzenie, uogólnienie, wnioski
6. podanie i wyjaśnienie pracy domowej
7. ocena pracy uczniów.
Przebieg lekcji:
1. Nauczyciel wzorowo odczytuje wiersz z podręcznika - „Przed pierwszym dzwonkiem” Ludwika Jerzego Kerna. Po odczytaniu wiersza przez nauczyciela, prosi on aby kolejno wybrani uczniowie odczytali głośno po jednej strofie wiersza.
* wyjaśnienie terminu przypis, którego uczniowie dostrzegają pod tekstem.
2. Prowadzący zajęcia prosi aby uczniowie podkreślili w tekście wszystkie rzeczowniki związane lub kojarzące się im ze szkołą
3. Nauczyciel na tablicy drukiem pisze wyraz: SZKOŁA, od którego wychodzą promienie, do których wpisane zostają rzeczowniki z tekstu wymieniane przez uczniów (ławki, klasy, katedra, dzwonek, tablica, kreda, telewizor w świetlicy, Biały Orzeł)
4. Kolejno nauczyciel dzieli klasę na grupy. Uczniowie rysują tabelę w zeszycie, którą kolejno wypełnią. Zadaniem uczniów jest dopasowanie uczuć bohaterki wiersza wypisanych wcześniej na tablicy (zdenerwowanie, radość, tęsknota, zmęczenie, spokój, samotność, złość, wyciszenie, nuda, rozdrażnienie, odpoczynek, przygnębienie) do różnych okresów w ciągu roku.
Podział klasy:
I grupa – uczucia pod koniec roku szkolnego, przed dzwonkiem oznajmującym początek wakacji,
II grupa – uczucia na początku wakacji,
III grupa – uczucia pod koniec wakacji, tuż przed pierwszym dzwonkiem rozpoczynającym nowy rok szkolny.
5. Uczniowie przedstawiają rezultaty swojej pracy. Klasa wypełnia stworzoną wcześniej tabelę.
UCZUCIA SZKOŁY
Przed ostatnim dzwonkiem, czyli pod koniec roku szkolnego | Po ostatnim dzwonku, czyli na początku wakacji | Przed pierwszym dzwonkiem, czyli przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego. |
---|---|---|
zdenerwowanie | spokój | tęsknota |
zmęczenie | radość | smutek |
wyczerpanie | zadowolenie | przygnębienie |
rozdrażnienie | błogość | samotność |
niechęć | wyciszenie | żal |
złość | odpoczynek | nuda |
bezradność | ukojenie | udręka |
przykrość | równowaga | pustka |
5. Nauczycie zadaje uczniom pytania związane z tekstem.
N. W jakim celu poeta obdarzył szkołę ludzkimi uczuciami? O co ona prosi uczniów
w ostatnich linijkach wiersza?
U. Poeta obdarzył szkołę ludzkimi uczuciami, aby pokazać nam przy pomocy uosobienia, że szkoła powinna być dla nas żywa.
Szkoła prosi uczniów o to, żeby po powrocie z wakacji nie czynili jej przykrości.
6. Nauczyciel wprowadza pojęcie UOSOBIENIA. Wskazanie przykładów w tekście. Uczniowie zapisują definicję uosobienia (personifikacji) do zeszytów.
np. stęskniła się szkoła, katedra tęskni, kreda doczekać się nie może,
7. Podsumowanie i powtórzenie wiadomości zdobytych na lekcji.
Uczniowie wiedzą czym jest przypis, uosobienie.
8. Praca domowa
Uczniowie zobowiązani są napisać opowiadanie zatytułowane „Jestem szkołą w różnych momentach w roku”. Uczniowie wcielają się w postać szkoły i przedstawiają uczucia jakie jej towarzyszą w różnych okresach roku.