Ewa Chlebowska
Przedmiot: wychowanie przedszkolne
W bajkowym świecie figur geometrycznych
Artykuł opublikowany w specjalistycznym serwisie edukacyjnym http://awans.szkola.net/
SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO PRZEPROWADZONEGO W PRZEDSZKOLU NR 1 W PIASECZNIE
PROWADZĄCA : Ewa Chlebowska
DATA :
TEMAT : W bajkowym świecie figur geometrycznych
GRUPA WIEKOWA : 5- latki
RODZAJ ZAJĘCIA : matematyczne z elementami metod aktywnego działania
LICZBA DZIECI (obecnych na zajęciach) :
FORMA PRACY : zajęcie organizowane z całą grupą, przechodzące w pracę indywidualną z uwzględnieniem indywidualnych możliwości dziecka
zróżnicowanie dotyczy stopnia trudności w kartach zadaniowych w odwzorowaniu kompozycji z figur geometrycznych wg wzoru
METODY : integracja metod edukacyjnych, wprowadzenie elementów metod:
„Baśniowych spotkań” wg J. Głodkowskiej
„Dziecięcej matematyki” wg E. Gruszczyk- Kolczyńskiej
naturalnych metod nauki języka- zabawy czytelnicze wprowadzające dziecko w świat liter i pisma
metody aktywnego działania w powiązaniu z pedagogiką zabawy
gimnastyki umysłu wg P. Dennisona
METODA PRACY Z DZIECKIEM :
słowna
oglądowa
praktyczna
CELE :
OGÓLNE :
stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia i doskonaleniu sprawności umysłowych spostrzegania i kojarzenia, uwagi i pamięci, analizy i syntezy słuchowej i wzrokowej
wyrabianie aktywności muzyczno- ruchowej sprzyjającej rozbudzaniu ekspresji
ćwiczenia motoryki dużej i małej
twórcze rozwiązywanie problemów
budzenie aktywności i zainteresowań poprzez podawanie określonych zadań do wykonania
tworzenie warunków do spontanicznej radości i integrowania w zabawie
nabywanie umiejętności czytania globalnego
wzbogacanie wiadomości o otaczającym świecie, rozwój słownictwa, wprowadzanie nowych pojęć
OPERACYJNE :
dziecko rozpozna podstawowe figury geometryczne płaskie : koło, trójkąt, kwadrat, prostokąt
dziecko posłuży się liczebnikami głównymi w zakresie 1-4 i ich znakami graficznymi (cyframi oznaczającymi daną liczbę)
dziecko skojarzy nazwy poszczególnych figur - „zbiory”
dziecko poprawnie przeliczy elementów zbioru
dziecko odróżniani i nazwie barwy
dziecko połączy sylaby w wyrazy
dziecko dokona analizy obrazka (rozwinie i udoskonali percepcję wzrokową i wrażliwość słuchową)
dziecko zróżnicuje pojęcia : mały- duży, porówna wielkości
PRZEBIEG ZAJĘCIA :
I Wstęp- zajęcia (zabawy) wprowadzające
Powitanie gości
wierszyk
zabawa w kole w parach z klaskaniem w dłonie partnera przy piosence powitalnej
Wprowadzenie dzieci w tematykę zajęć
popularne dziecięce zabawy z ustawieniem w koło nawiązaniem do rozmowy i wyszukiwania tej figury w otaczających nas przedmiotach w oparciu o wiersz H. Łochockiej „Koła i kółka”
podawanie przez dzieci przykładów przedmiotów w kształcie koła
Zabawa „Dokończ słowo”
Odsłonięcie tablicy przedstawiającej zbiory figur
Zabawa „Połóż tyle figur ile razy uderzyłam w kołatkę”
II Zajęcie właściwe-
Wysłuchanie „Trójkątnej bajki” D. Wawiłow z elementami muzyki poważnej wplecionej w tekst
-Omówienie treści utworu
-Określenie rodzaju muzyki
-Powtarzanie odpowiednich fragmentów bajki i wyszukiwanie elementów (figur) o których jest w niej mowa
-Układanie obrazka zgodnie z treścią wiersza przy wykorzystaniu przygotowanych elementów
-Porównywanie złożonej przez dzieci ilustracji do bajki z całościowym obrazkiem umieszczonym na tablicy
Ćwiczenia przy muzyce
wprowadzenie elementów metody P. Dennisona
Omówienie cech trójkąta przy wykorzystaniu wiersza M. Terlikowskiej „Czarodziejskie trójkąty”
wyszukanie figur w kształcie trójkątów w otaczających przedmiotach
zabawa „Czarodziejski woreczek”
zabawa „Rysujemy w powietrzu trójkąt
III Zajęcia końcowe
Zabawa odprężająca „Berek na kółkach”
Wyklejanka z figur geometrycznych
praca indywidualna z uwzględnieniem możliwości dziecka (zróżnicowanie stopnia trudności w kartach zadaniowych w odwzorowaniu kompozycji z figur geometrycznych)
podpisanie koperty dla każdego dziecka- w nich różne figury geometryczne i karta z zadaniem oraz podpisany karton
odwzorowanie kompozycji z figur geometrycznych wg wzoru na kartonie
dodatkowo dla chętnych dzieci ułożenie dowolnej kompozycji z przygotowanych figur na drugiej stronie kartonu
obrazek do kolorowania z „Trójkątnej bajki
pożegnanie piosenką
Zapowiedź wyprawy na „Kołowatą wyspę” lub „Posłuchania bajki nowej prostokątnej kwadratowej”
WPŁYW ZAJĘĆ NA OGÓLNY ROZWÓJ DZIECI
pobudzanie aktywności i różnorodności ruchowej
rozbudzanie fantazji i wyobraźni twórczej, nabywanie kompetencji do wyrażania przeżyć i emocji
uwrażliwianie dzieci na wartości utworów literackich i muzyki
kształcenie umiejętności koncentracji i współdziałania
rozwijanie percepcji wzrokowej i wrażliwości słuchowej
kształcenie motywacji do samodzielnego czytania
wspieranie działań twórczych w zaproponowanych formach aktywności
POMOCE :
figury geometryczne w różnych kolorach do tablicy tematycznej, cyfry, ilustracje do bajki, zestawy do pracy indywidualnej, mozaika geometryczna, instrumenty muzyczne: kołatka i trójkąt, obręcze gimnastyczne, woreczek, kaseta z nagraniem muzyki poważnej E. Grieg „Peer Gynt”, suita „Poranek”, „W grocie Króla Gór”
LITERATURA :
D. Wawiłow, O. Usenko „Trójkątna bajka”, „Posłuchajcie bajki nowej prostokątnej, kwadratowej”, „Trójkątna Karolina”
W. Chotomska „ Kołowata wyspa”
M. Łochocka „Koła i kółka”
M. Terlikowska „Czarodziejskie trójkąty”