Scenariusz zajęcia matematycznego
Grupa: 5 - latki
Dominujące obszary edukacyjne:
4. Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w rozumieniu siebie i swojego otoczenia
13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
Temat kompleksowy: „Wesoły świat matematyki”.
Temat zajęcia: Poznajemy koło na podstawie wiersza „Kolorowe koła” M. Terlikowskiej.
Cele ogólne:
- wprowadzenie figury geometrycznej – koło
- rozwijanie umiejętności kojarzenia koloru z przedmiotem
- badanie własności koła
- wdrażanie do bezpiecznej zabawy
- rozwijanie umiejętności klasyfikowania
Metody:
Oglądowa- pokaz obserwacja
Czynna- metoda zadań stawianych dziecku, metoda ćwiczeń
Słowna- objaśnienia i instrukcje, opowiadanie
Formy
- z całą grupą
- indywidualna
Literatura: E. Gruszczyk – Kolczyńska „Dziecięca matematyk”.
Przebieg:
Lp. | Elementy postępowania metodycznego | Sytuacje edukacyjne | Kierunki aktywności | Środki dydaktyczne |
---|---|---|---|---|
1. | Wprowadzenie | Wprowadzenie dzieci w tematykę zajęć wierszem M. Terlikowskiej „Wesołe koła”. Spójrzcie uważnie dookoła, wszędzie są kule i koła. Kół co niemiara, kul co niemiara. Jest koło – tarcza zegara. Wesoło koła turkoczą Pod staroświecką karocą. Na drogach świecą się jasno, błysną i gasną, błysną i gasną….. |
Językowa | |
2. | Wprowadzenie | Rozmowa na temat wiersza: - zwrócenie uwagi dzieci na figurę o jakiej jest mowa - podawanie przez dzieci przykładów przedmiotów posiadających koła na podstawie wiersza i własnych spostrzeżeń. |
Językowa | |
3. | Badanie własności | Oglądanie różnej wielkości kół:
Określanie wyglądu - jakie są? - w czym są do siebie podobne? |
Poznawcza, językowa | Koła wycięte z papieru, tworzywa sztucznego, monety, podstawki. |
4. | Konstruowanie | Układanie koła z kolorowej wstążki na dywanie. Każde dziecko otrzymuje kolorową wstążkę i jego zadaniem jest ułożenie na dywanie kształtu koła. | Poznawcza | Kolorowe wstążeczki |
5. | Segregowanie | Każde dziecko otrzymuje różne figury geometryczne spośród wszystkich figur ma za zadanie wybrać te, które są kołami i ułożyć je w czerwonej obręczy natomiast pozostałe figury w niebieskiej. | Poznawcza | Koperta z kolorowymi figurami geometrycznymi, kolorowe obręcze |
6. | Utrwalenie | Zabawa w skojarzenia. Nauczyciel pokazuje koła w różnych kolorach. Dzieci wymieniają nazwy kolorów i dopowiadają, co jest w jakim kolorze, np. żółty jak ..(słońce, cytryna..), zielony jak ….(trawa, żaba, listki..), niebieski jak …(niebo, morze, woda..). |
Poznawcza, językowa | Ilustracje kolorowych kół |
7. | Utrwalenie | Zabawa muzyczno – ruchowa „ Kółko graniaste”. Kółko graniaste, czterokanciaste, kółko nam się połamało, cztery grosze kosztowało, a my wszyscy bęc. Dzieci tworzą koło, rytmicznie maszerują. Na słowo: bęc puszczają ręce i przewracają się. Po chwili podnoszą się i zabawa toczy się dalej. |
Ruchowa, społeczna | |
8. | Konstruowanie | Praca indywidualna „Origami płaskie z kół” Każde dziecko dostaje zestaw kół różnej wielkości. Dzieci wykonują biedronkę oraz kwiatek z kółek wg instrukcji nauczycielki. Następnie przyklejają je na kartkę papieru. | Artystyczna | Zestaw kolorowych kółek |
9. | Zakończenie zajęć i podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę. | Społeczna |