SCENARIUSZ ZAJ臉CIA hospitacja緕piecze艅stwo

SCENARIUSZ ZAJ臉CIA

TEMAT: Pami臋tamy o bezpiecznym poruszaniu si臋 poza terenem przedszkola.

DATA: 22 stycznia 2013r.

ODPOWIEDZIALNA: Monika Koszutkowska

CEL OG脫LNY:

Kszta艂towanie nawyku racjonalnego zachowania si臋 w grupie zorganizowanej, pojazdach przeznaczonych do przewozu os贸b oraz miejscach u偶yteczno艣ci publicznej.

CELE SZCZEG脫艁OWE:

Dziecko:

- wymienia elementy pogody

- wie jak nale偶y ubra膰 si臋 podczas zimy

- dzieli odzie偶 na zimow膮 i letni膮

- s艂ucha uwa偶nie czytany tekst

- odpowiada na pytania dotycz膮ce utworu literackiego

- stosuje si臋 do zasad zabawy (nie potr膮ca koleg贸w)

- uk艂ada historyjk臋

- samodzielnie ubiera si臋 w szatni (minimalizuje pomoc nauczyciela)

METODY:

- ogl膮dowa

- s艂owna

FORMY PRACY:

-indywidualna

-grupowa

艢RODKI DYDAKTYCZNE:

Kr膮偶ki, szarfy, szablony ubra艅 zimowych i letnich, ilustracje do wiersza, historyjka obrazkowa czteroelementowa.

PRZEBIEG:

  1. Obserwacja pogody.

Dzieci podchodz膮 do okna w sali przedszkolnej i obserwuj膮 stan pogody.

Dzieci odpowiadaj膮 na pytania:

- co dzieje si臋 za oknem?

- po czym poznamy, 偶e na dworze jest zimno?

- jak ubrali艣my si臋 wychodz膮c do przedszkola?

  1. Klasyfikowanie element贸w odzie偶y na zimowe i letnie.

Spo艣r贸d obrazk贸w rozsypanych na pod艂odze, dzieci wybieraj膮 te, kt贸re nale偶y za艂o偶y膰 zim膮 przed wyj艣ciem na dw贸r.

Wiemy ju偶 jak mamy si臋 ubra膰 przed p贸j艣ciem na dw贸r w tak膮 pogod臋 jak dzi艣.

Mamy zim臋 wi臋c, ka偶dy przedszkolak pami臋ta o za艂o偶eniu ciep艂ego ubioru.

A jak przygotowywa艂 si臋 do wyj艣cia bohater wiersza Wandy Chotomskiej? Pos艂uchajcie.

  1. Wiersz Wandy Chotomskiej pt. 鈥濸ies z ulicy Ba艂amut贸w鈥
    Pies z ulicy Ba艂amut贸w
    W pi臋knym mie艣cie Pieskowicach
    przy ulicy Ba艂amut贸w
    mieszka艂 sobie czarny jamnik,
    kt贸ry mia艂 dwie pary but贸w.

Do po艂udnia czy艣ci艂 buty
luksusow膮 bia艂膮 past膮
a gdy tylko sko艅czy艂 prac臋
chy艂kiem wymkn膮艂 si臋 na miasto.

Zamiast chodzi膰 po chodniku
on po jezdni szed艂 piechot膮.
Wi臋c powiedzia艂 mu policjant,
偶e z艂y przyk艂ad daje kotom!

- 殴le, jamniku, ucz si臋 tego
co ju偶 ma艂e wiedz膮 smyki.
JEZDNIA S艁U呕Y DO JE呕D呕ENIA
DO CHODZENIA S膭 CHODNIKI!

Pies na chodnik wskoczy艂 godnie
z min膮 wiece obra偶on膮,
przewracaj膮 si臋 przechodnie:
Kt贸偶 to chodzi lew膮 stron膮?

Patrz jamniku rzek艂 policjant -
jakie z tob膮 s膮 k艂opoty
CHOD殴 CHODNIKIEM PRAW膭 STRON膭
I PAMI臉TAJ ZAWSZE O TYM!

Na ulicy pol臋dwicy
jamnik jezdni膮 si臋 przemyka,
przebiec chcia艂 na drug膮 stron臋,
by ko艣膰 kupi膰 u rze藕nika

- Piesku! Krzykn膮艂 pan policjant -
nie my艣l tylko o obiedzie!
ZANIM ZROBISZ KROK NA JEZDNI臉
POPATRZ, CZY NI膭 CO艢 NIE JEDZIE!

Jamnik warkn膮艂 ura偶ony:
- Przechodzenie nie jest sztuk膮!
艁ypn膮艂 okiem, zszed艂 z chodnika
i chcia艂 jezdni臋 przej艣膰 na ukos.

Pan kierowca zahamowa艂
i zawo艂a艂 wielkim g艂osem:
JE艢LI 呕YCIE JEST CI MI艁E
NIE PRZEBIEGAJ JEZDNI SKOSEM!

Pies chcia艂 uciec, lecz niestety,
cho膰 podskoczy艂 do艣膰 wysoko
zn贸w si臋 spotka艂 na ulicy
z policjantem oko w oko.

Pan policjant mu wyja艣ni艂:
- Tutaj przej艣cia si臋 zabrania
KTO CHCE PRZEJ艢CIE PRZEJ艢膯 BEZPIECZNIE
MUSI DOJ艢膯 DO SKRZY呕OWANIA!

Pies na jezdnie wkroczy艂 偶wawo 鈥
ledwie z 偶yciem uszed艂 ca艂o.
A dlaczego? A dlaczego,
偶e nie przyjrza艂 si臋 sygna艂om.

- Sp贸jrz na sygna艂 鈥 rzek艂 policjant -
nim na drug膮 przejdziesz stron臋.
ST脫J GDY, JEST CZERWONE 艢WIAT艁O
PRZECHOD殴, KIEDY JEST ZIELONE!

Zm臋czy艂 si臋 nasz pies spacerem
a偶 go rozbola艂y nogi,
wi臋c po偶egna艂 policjanta,
podzi臋kowa艂 za przestrogi.

  1. Rozmowa na temat wcze艣niej czytanego utworu.

-kto jest g艂贸wnym bohaterem wiersza?

- jakie postacie spotyka艂 pies?

- jak zachowywa艂 si臋 jamnik?

- co powinien poprawi膰 w swoim zachowaniu?

  1. Zabawa ruchowa pt. 鈥濳ierowcy i przechodnie鈥

Dzieci podzieleni na dwie grupy: KIEROWC脫W i PRZECHODNI脫W.

KIEROWCY 鈥 maj膮 kr膮偶ek

PRZECHODNIE 鈥 oznaczeni s膮 szarf膮.

Podczas muzyki poruszaj膮 si臋 po drodze tak aby KIEROWCA nie potr膮ci艂 przechodnia, a PRZECHODNIE nie wpadli pod pojazd spaceruj膮c na drodze.

Wiemy jak nale偶y zachowa膰 si臋 na drodze. Jednak, 偶e za chwilk臋 b臋dziemy wsiada膰 do autobusu, wi臋c przypomnimy sobie zasady zachowania si臋 w komunikacji miejskiej. Ka偶dy z nas najcz臋艣ciej jest pasa偶erem. Sprawdzimy czy dzieci wiedz膮 jak zachowa膰 si臋 podczas drogi na ustalone miejsce wycieczki.

  1. Uk艂adanie historyjki (czteroelementowej) obrazkowej w ustalonych grupach.

Dzieci uk艂adaj膮 historyjk臋 przygotowan膮 przez nauczyciela dotycz膮c膮 kulturalnego zachowania si臋 w autobusie. Poprawno艣膰 u艂o偶onej historyjki ocenia nauczyciel.

Dzieci omawiaj膮 kolejn膮 ilustracj臋.

Za chwil臋 ka偶dy z was b臋dzie m贸g艂 zastosowa膰 wiadomo艣ci, o kt贸rych sobie przypomnieli艣my.

Schodz膮c do szatni pami臋tamy o bezpiecze艅stwie na schodach i mi臋dzy rega艂ami.

  1. Przypomnienie zasad przed wyj艣ciem z plac贸wki.

Wychowawca przekazuje informacje dzieciom przy pomocy kr贸tkich informacji.

Ubieramy si臋 w ubrania zimowe o niczym nie zapominaj膮c.

Ustawiamy si臋 parami do wyj艣cia.

Wychodzimy za nauczycielem pilnuj膮c swojej grupy.

Nikogo nie popychamy i nie wyprzedzamy.

Para za par膮 idziemy w stron臋 autobusu.

W autobusie siadamy na wyznaczone miejsce.

Nie wstajemy podczas jazdy i nie ha艂asujemy.

ZAPINAMY PASY BEZPIECZE艃STWA.

Wysiadaj膮c na miejscu ustawiamy si臋 parami w miejscu wyznaczonym przez nauczyciela, nie wychodz膮c za autobus.

Po przeliczeniu wszystkich dzieci udajemy si臋 do 鈥濪omu Zdrojowego鈥.

