SCENARIUSZ ZAJĘCIA
DATA: 29.03.2011
PROWADZĄCY: Katarzyna Peła
GRUPA: 5 – 6 latki
TEMAT KOMPLEKSOWY: Dbamy o Ziemię
TEMAT DNIA: Segregujemy śmieci
CELE OGOLNE:
Doskonalenie percepcji wzrokowej
Doskonalenie umiejętności klasyfikowania
Wzbogacanie słownictwa
Poszerzanie wiedzy ekologicznej
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
Wie jak segregować odpady
Wie jakie kolory maja poszczególne pojemniki
Potrafi wyróżnić odpowiedni symbol ze zbioru
Umie przejść labirynt
METODY:
słowna: rozmowa, instrukcje
zadań stawianych dziecku
pokazu
FORMY:
praca z całą grupą
praca indywidualna (przy stolikach)
PRZEBIEG ZAJĘCIA
Lp. | Sytuacje edukacyjne | Pomoce |
---|---|---|
1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. |
Zaproszenie dzieci do zajęcia miejsc na dywanie. Przypomnienie tematyki tygodnia. Rozmowy dowolne na temat śmieci, ich wpływu na życie człowieka, skąd się biorą, itp. Zaprezentowanie różnych przedmiotów wykonanych z papieru, plastiku, szkła lub metalu. Próba posegregowania ich przez dzieci na podstawie materiału z którego się składają. Przedstawienie ilustracji z pojemnikami na poszczególne materiały, rozróżnienie ich kolorów. Poznanie pojęcia „recykling” oraz jego symbolu. Próba wyodrębnienia symbolu recyklingu spośród innych. Zabawa ruchowa „Kwiaty na łące” – naśladowanie kwitnięcia kwiatu (wyciąganie się do góry); taniec przy muzyce. Przypomnienie kolorów pojemników na odpady oraz dopasowanie do pudełek o danym kolorze odpowiednich przedmiotów. Praca indywidualna przy stolikach – labirynt. Określenie przedmiotu na ilustracji, kolorowanie pojemnika na odpowiedni kolor. Podsumowanie zajęcia, przypomnienie o zasadach dbania o planetę oraz zachęcanie do segregowania odpadów. Podziękowanie za zajęcie. |
Gazetka Opakowania i przedmioty Ilustracje Płyta Cd Opakowania, przedmioty, kolorowe pudełka Karty pracy |