Scenariusz zajęcia z mowy – grupa 6-latki
Nauczyciel: Dorota Zielińska
Data: 25.02.2010r.
Temat: Słuchanie opowiadania E. Szeptyńskiej „Zarozumiała łyżeczka”.
Cele ogólne:
– rozwijanie mowy i logicznego myślenia,
- zapoznanie z różnymi akcesoriami kuchennymi.
Cele operacyjne: dziecko:
potrafi opowiedzieć obrazek
odpowiada na pytania zdaniami,
rozpoznaje i nazywa różne rodzaje łyżek
zna akcesoria kuchenne i wie do czego służą
potrafi posegregować sztućce
potrafi nakryć do stołu
Środki dydaktyczne: opowiadanie E. Szeptynskiej „Zarozumiała łyżeczka”, akcesoria kuchenne występujące w opowiadaniu, obrazek kuchni, różne rodzaje łyżek, dwa różne komplety sztućców, papierowe komplety sztućców i talerzyk dla każdego dziecka, kartki A-3, klej, tamburyn.
Formy pracy: indywidualna i grupowa
Przebieg
Rozmowy przy obrazku przedstawiającym kuchnię, zwrócenie uwagi na wyposażenie, rozpoznawanie i nazywanie elementów meblowych, przedmiotów potrzebnych kucharzowi do pracy; zwrócenie uwagi na ład i estetykę.
Słuchanie opowiadania z wykorzystaniem akcesoriów kuchennych (łyżeczka, tłuczek do mięsa, lejek, trzepaczka do piany, nożyk do owoców, łyżki stołowe, tarka), o których opowiada i ilustracjami (koparka, łyżka do butów).
Rozmowa na temat opowiadania.
Wypowiedzi dzieci dotyczące zachowania srebrnej łyżeczki.
Jakie przedmioty kuchenne wystąpiły w opowiadaniu?
Kto należał do rodziny łyżeczki?
Dlaczego łyżeczka na zakończenie bardzo się zawstydziła?
Oglądanie różnych rodzajów łyżek, porównywanie ich wyglądu, omawianie przeznaczenia, prawidłowe nazywanie: np. łyżeczka do herbaty, łyżka cedzakowa, łyżka stołowa, łyżka do sosu.
Zabawa ruchowa z elementem turlania się - „Rozsypane łyżeczki”. Dzieci poruszają się w rytm tamburyna w różnych kierunkach, na hasło: rozsypane łyżeczki turlają się po podłodze.
Ćwiczenia klasyfikacyjne „Tworzymy komplety”.
N. układa na stole przed dziećmi dwa komplety wymieszanych sztućców dla sześciu osób, zadaniem dzieci jest ich prawidłowe rozpoznanie i ułożenie. Chętne dzieci przeliczają sztućce w komplecie i próbują ułożyć je przy sześciu talerzach, tak jak się nakrywa do stołu. Następnie każde dziecko otrzymuje papierowy talerzyk, wybiera sobie papierowy komplet sztućców dla jednej osoby i stara się poprawnie ułożyć sztućce, a następnie nakleić je na kartkę.